vanhat vaatteet

mihin olette laittaneet vanhat tai jo pieneksi käyneet vaatteet?? meillä on aivan hirveästi vaatteita. osa on käyttämättömiä ja ne ajattelin myydä kirpparilla ja parhaimmat ajattelin säilöä varastoon. mutta onko jotain semmosta järjestöä joka kerää jossain vaatteita köyhiin maihin tai jotain???
6384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Punaisen Ristin kontteja on ihan kadulla, niihin voi viedä puhtaat, siistit vaatteet muovipusseissa. Myös Pelastusarmeija ottaa vanhaa vaatetta vastaan. Samoin kait Kirkon Ulkomaanapu. Muitakin varmaan on, mutta noi nyt tuli heti mieleen.

Minä olen jotain heittänyt menemään, jos on olleet nukkavieruja monen pesun jäljiltä, mutta valtavasti on tallessakin äitiyspakkauksessa. Toivottavasti tarvetta vielä joskus tulee :=)

Äänestä
  • että moni näkyy myös lahjoittavan tai myyvän ihan tän Suomi24-palstan kautta ja neuvolan seinällä näkee monesti ilmoituksia. Vähävaraisia vanhempia varmaan riittää kotimaassakin.

    Äänestä

  • sellainen kirjoitti:

    että moni näkyy myös lahjoittavan tai myyvän ihan tän Suomi24-palstan kautta ja neuvolan seinällä näkee monesti ilmoituksia. Vähävaraisia vanhempia varmaan riittää kotimaassakin.

    ..viedä pieneksi jääneet vauvan vaatteet kirppikselle sitten jossain vaiheessa, kun toinen lapsi ei ole ihan vielä ainakaan muutamaan vuoteen haaveissa :) Muutenhan ne kannattaisi säilyttääkin.

    Äänestä

kätevästi ja vaivatta. Itse ajattelin laittaa vaatepaketteja/settejä myyntiin, sen verran on kertynyt, etten jaksa yksitellen kaupata :-)

Äänestä

Moro!
Jos asut kenties pääkaupunkiseudulla, Espoossa mielellään, =) niin löytyy hyvä paikka vanhojen pikkuvaatteiden jälleenmyymiseen/vaihtoon. Kerron lisää mikäli täälläpäin asustelet....

Äänestä

Joillakin kirpputoreilla on "ota tästä ilmaiseksi" -laatikko. Sellaisiin olen vienyt vaatteita mille en ole mitään muuta paikkaa löytänyt.
Parempikuntoisia vaatteita ja kenkiä olen:
* myynyt kirpputorilla
* antanut tutuille
* laittanut muovipussissa UFF:in laatikkoon
* antanut keräyksiin Venäjälle, Karjalaan ja Viroon (lehdissä on välillä ilmoituksia keräyksistä)
* antanut Kirkon vaatekeräykseen
* antanut SPR:n kirpputorille myyntiin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äiskä-84 kirjoitti:

mihin olette laittaneet vanhat tai jo pieneksi käyneet vaatteet?? meillä on aivan hirveästi vaatteita. osa on käyttämättömiä ja ne ajattelin myydä kirpparilla ja parhaimmat ajattelin säilöä varastoon. mutta onko jotain semmosta järjestöä joka kerää jossain vaatteita köyhiin maihin tai jotain???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu