Eilen palattiin kolmen päivän reissulta Dublinista. Matka oli oikein onnistunut. Ryanairilla mentiin ja kaikki sujui ongelmitta, itseasiassa mennessä oltiin n. tunti etuajassa ja tullessakin puolisen tuntia.
Lentokentältä mentiinkin sitten Aircoachin (= sama kuin Terravision) bussilla keskustaan, menopaluu 12€. Matka ei kestänyt kuin n. 15 min.
Meillä oli hotelli O'Connell Streetin yhdellä poikkikadulla, Abbey Streetillä (Abbey Hotel, hyvä hotelli. Suosittelen).
Guinnessiä tuli maisteltua ja se kyllä maistuu paikan päällä todella hyvältä.
Shoppailtua tuli kanssa aikalailla. Grafton Streeliltä ja Henry Streetiltä löytyy melkein samat putiikit. Itse pidimme ehkä enenmmän Henry Streetistä. Kaupat menevät pääsääntöisesti jo klo 18.00 kiinni. Joka puolella olevat Irkku- ja Guinness kamojen matkamuistomyymälät oli iltamyöhään asti auki. Kiertoajelulla tuli kanssa käytyä, busseja menee n. 10 minuutin välein ja lippu on voimassa 24h. Saatiin opiskelijahintaiset liput kun toisella oli Suomalainen opiskelijakortti.
Kaikkiaan hieno kaupunki ja mukavasti ostosmahdollisuuksia. Hintatasohan on aikas lailla meidän kanssa sama.
Reissusta palanneet
onnelliset
1
842
Vastaukset
- Irish
Tehän lyhyessä ajassa paljon näitte! Ryanairin, Aircoachin, hotellin, matkamuistomyymälät ja kaikki! Kiva, että opiskelijakortilla pääsi puoleen hintaan ja oli mukavasti ostosmahdollisuuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854960- 952794
- 432786
- 1992392
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj281994- 1331949
- 1781560
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161481Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51299Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3621298