HALOO heipä hei !!! kertokaapa...

Kuinka kirjoitetaan

TELENOVELA

käsikirjoitus ???

Kiinnostaa kovasti minua ja varmaan muitakin kirjoittajia. Siis onko jotakin kirjaa esim. tms.
mistä saa selville jutun juonen?

Kiitän etukäteen !
5526
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hitto kun piti ensin googlettaa, mitä tarkoitit. Vastaustakaan ei siten ole tarjolla. Kokeile joltain toiselta keskustelualueelta. Tuskin kirjailijanalut on oikea paikka hakea tyhjentävää vastausta.

T. ®Sherlokki © 2007

Äänestä
  • No böff, en tarvitse mitään tyhjentävää vastausta. Ajattelin vain, että jos nyt osallistuisin siihen Otavan siirappikirjoituskilpailuun niin voisin siitä tekstistäni samalla värkätä sitten telenovelan, mutta

    miten niitä telenovela käsikirjoituksia kirjoitetaan

    siis ulkoasujuttua taas etsiskelisin. Sitä kysymykselläni tarkoitin. Sillä näytää kyllä nyt siltä, että suomalaisetkin alkavat värkkäillä telenovelaa kiireenvilkkaa, siis näitä siirappi sun muita höpöhöpö -juttujahan tulevaisuudessa vaan tuupataan. Eiköhän se näin mene, ja parasta pysyä ajan tasalla.
    Ei montaa vuotta mene kun kirjoista esitellään vain kansikuvia.

    Äänestä

  • scarabaeus kirjoitti:

    No böff, en tarvitse mitään tyhjentävää vastausta. Ajattelin vain, että jos nyt osallistuisin siihen Otavan siirappikirjoituskilpailuun niin voisin siitä tekstistäni samalla värkätä sitten telenovelan, mutta

    miten niitä telenovela käsikirjoituksia kirjoitetaan

    siis ulkoasujuttua taas etsiskelisin. Sitä kysymykselläni tarkoitin. Sillä näytää kyllä nyt siltä, että suomalaisetkin alkavat värkkäillä telenovelaa kiireenvilkkaa, siis näitä siirappi sun muita höpöhöpö -juttujahan tulevaisuudessa vaan tuupataan. Eiköhän se näin mene, ja parasta pysyä ajan tasalla.
    Ei montaa vuotta mene kun kirjoista esitellään vain kansikuvia.

    http://elokuvantaju.uiah.fi/

    http://actusprimus.com/actusprimus/wiki/wikka.php?wakka=OppiMateriaalit

    http://actusprimus.com/actusprimus/wiki/wikka.php?wakka=LoppuTyo

    http://www.sekk.fi/kasikirjoitus.htm

    Äänestä

vai telenovelaa aiot siitä? Mutta miksi, scarabaeus luulet, että tuossa kilpailussa haetaan vain siirappia??? Mulle tuli ihan eri mielleyhtymä siitä. Olen itsekin osallistumassa tuohon kilpailuun, mutta mulle tosiaan tuli mieleen että rakkaus on vaan tarinan aihe, ei tyylilaji.

Kiitti muuten kiinnostavasta kysymyksestä. Jouduin itsenkin googlettamaan tuon ja kiitti linkeistä satujose! On kiva saada uutta näkökulmaa, itse olen huono löytämään netistä uusia juttua!

Äänestä
  • SUURKIITOS !!!

    Olen jo ties montako kertaa saanut tällä palstalla kysymyksiini aivan oivallisia vastauksia. Tälläkään kerralla en siis turhaan täällä eilen kuikuillut ja kysellyt!

    Kiitos-kiitos-kiitos! Tämä palsta toimii kyllä mielestäni näissä kirjoitusasioissa upeasti ja mielettömän nopeasti myös! Tiedän, että nyt monet kirjoittajat saavat taas tuulta siipiensä alle.

    Lentoon!

    Ja niinkuin usein ennenkin, myös nyt kysymykseni aiheutti itselleni tekemistä. Ensinnäkin eilen heittämäni: miten käsikirjoitus telenovelaan....No niin. Ensin mun pitää siis lukea n. 50 sivua tiukkaa opetustekstiä, ja sitten... Äääääähhhh! Mun pitää siis kirjoittaa Otavan kirjoituskilpailuun max 30 liuskaa A-nelosta aiheena rakkaus, tosin siihen on rutkasti aikaa 31.8.2007 saakka... ja sinnehän voi varmaan pistää useammankin jutun, jos laittais siirappia ja vähemmän siirappia... Ja sitten mun oma idea siihen, että siitä värkkään oman ensimmäisen telenovela kässärin. Ei multa hommat lopu harrastajakirjoittajana, mutta onneks mä oon tällanen personal trainerin omaava trendisetteri, ,josta jo viime keväänä kirjoitin tällaisen runon:

    Personal trainer

    trendisetterinä
    palkkasin itselleni
    personal trainerin

    siis mä oon nyt
    mun personal trainer
    ja heti huomasin et
    mun jutut kuulostaa siltä
    kun joskus ennen kivikautta
    hei
    missä mä oikein budjaan
    onks mul kaikki himassa

    on se sen verran
    erikoinen agentti
    ettei erehdy veivaamaan
    kahdesti samaa levyä

    kun taas olin vaipua
    horrokseen ajattelemaan
    näitä inhimillisten tunteiden
    kikkarakasoja
    niin eikun
    teroittamaan omia työkaluja

    tässä höykytyksessä
    ei ole aikaa
    edes miettiä sitä
    miten mä jaksan
    katsoa eteenpäin
    eikä aina sinne takaosastoon
    miten mä jaksan
    aina jotain hässäkkää
    sutinaa
    jotain silmänlumeosastoo

    jaksanhan mä

    olenhan mä tuulta etsivä yltiöpää
    on se niin kummallinen
    tää mun ikioma
    personal trainer
    vaikka myönnänkin
    että
    tosin vasta harjotellaan
    napakkaa väistöä

    ti-dam ti-dam


    ¤
    ja matka jatkuu...

    (huom! Teknic, olit laittanut tekstisi näköjään kun olin kirjoittelemassa tätä tekstiäni, mutta tässähän on selvitetty kyllä tuo ehkä myös, että minunkin mielestäni rakkaus aiheena kattaa kaiken; vaikka saisi vain salmiakkia niin saattaa olla kyllä sittenkin koko elämä!)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


scarabaeus kirjoitti:

Kuinka kirjoitetaan

TELENOVELA

käsikirjoitus ???

Kiinnostaa kovasti minua ja varmaan muitakin kirjoittajia. Siis onko jotakin kirjaa esim. tms.
mistä saa selville jutun juonen?

Kiitän etukäteen !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu