Onko jollain kokemusta punkkipannasta tai jostain muusta keinosta jolla saisi vähennettyä punkkien hyökkäystä?
Juuri äsken kolme punkkia löysin koirasta taas kerran.
Olen kuullut puhuttavan jostain punkki liuoksesta,mitä tämä on,mistä saa,toimiiko ja kuinka?
Olisin todella kiitollinen jos joku pian auttaisi!
Juuri äsken kolme punkkia löysin koirasta taas kerran.
Olen kuullut puhuttavan jostain punkki liuoksesta,mitä tämä on,mistä saa,toimiiko ja kuinka?
Olisin todella kiitollinen jos joku pian auttaisi!
Vastaukset 6
Vanhimmat
punkkiongelmaan monenlaista. On punkki pantaa, valeluliuoksia ja niskan alueelle laitettavaa ainetta. Jotkut pitävät punkkipannoista, toiset taas jostain muusta. Meillä käytössä jo kolmatta kesää Exspot niminen aine, joka laitetaan koiran niskan alueelle iholle pienestä pipetistä.
Apteekissa myydään erilaisia punkkipantoja ja tuota Exspotia. Kokeilemalla löydät varmaan mieleisesi valmisteen. Meillä oltu erittäin tyytyväisiä Exspotiin.
Kiitos sinulle nopeasta vastauksesta.Mielipiteet on tietysti aina erilaisia mutta neuvot ovat aina tarpeen.Kiitos omasta mielipiteestäsi!
Käytössä olleet pannat ja toiminut on myös. Bioband ja hi-craft ( en ole varma mutta niin muistelen), molemmissa vaikutus 4 kk ja ovat vedenkestäviä. Kesä ajanpesut olen hoitanut teepuuöljy shampoolla joka karkoittaa myös.
EI ole ollut punkkeja ja rannassa asun.
mistäs tuota Bioband ja hi-craftia olet hommannut? ja minkäs hintane on? :)
Tampereella myy pispalan eläinkauppa.
Bio band 5 e luokkaa ja hi-craft oli jotain 7 e luokkaa.Molemmissa pennit päälle.
kovasti vastauksesta :)