mitä itse antaisitte häälahjaksi, siis jotain pientä mikä mahtuu hyvin matkatavaroihin, kun ystäväni menee ulkomailla naimisiin? Emme pääse paikan päälle mukaan, mutta haluaisimme jotenkin tuoretta avioparia muistaa. Lahjan pitäisi olla todella pieni, ja jotain mistä hänen ulkom. miehensäkin pitäisi varmasti.
Ajattelin jotain tyynyliinojen tyyppistä, missä lukisi heidän nimensä ja sydämet, tms. mutta se on vähän tylsä idea..
musiikkia, rakkauslauluja voisin polttaa cd:lle jos tietäisin heidän molempien musiikkimakunsa, vaan en tiedä.
Lahjan ei siis tarvitsisi olla kallis, vaan kun myöhemmin juhlitaan suomessa sitten olisi arvokkaamman, "oikean" häälahjan vuoro, tämä olisi vain pienempi muistaminen ja onnittelu. Luulen ettei muille tule tämä välttämättä edes mieleen, eivät odota hääpari mitään ja ilahtuisivat kovasti jostain pienestäkin.
Jos tuli jollekin hyvä idea niin ole ystävällinen ja kerro minulle :)
häälahja ulkomaille
6
2439
Vastaukset
- keksi?
no, kenelläkään ei sitten varmaan ole ollut samanlaista tilannetta. Mutta jotain hauskaa, varmasti sopivaa ja pientä lahjaa mietin koko ajan että mitä se voisi olla. Ei mitään "turhaa" tavaraa, esim. jotain maljakkoa :)
aah, auttakaa mua.- ensin
Voisit tarkistaa ensin postimaksuhinnaston kyseiseen maahan ennen kuin ostat lahjan.
Eurooppaan saa vielä lähetetyksi tavaraa suhteellisen kohtuullisella hinnalla, mutta esimerkiksi USAhan on järjetöntä lähettää hiemankaan raskaampaa tavaraa, mikäli aikomus on antaa varsinainen lahja vasta Suomessa. - luettu.
ensin kirjoitti:
Voisit tarkistaa ensin postimaksuhinnaston kyseiseen maahan ennen kuin ostat lahjan.
Eurooppaan saa vielä lähetetyksi tavaraa suhteellisen kohtuullisella hinnalla, mutta esimerkiksi USAhan on järjetöntä lähettää hiemankaan raskaampaa tavaraa, mikäli aikomus on antaa varsinainen lahja vasta Suomessa.Sorry, en huomannut, että aikomuksesi olikin lähettää lahja matkatavaroiden joukossa. Postitusta ei siis tarvita, eli nekin rahat voi käyttää lahjaan.
- irmeli2567
Tyynyliinat kuulostaa muuten hyvältä paitsi useissa maissa on eri kokoiset tyynyt kuin Suomessa.
Ehkäpä pellavapyyhkeitä?
Nykyään saa Suomesta paljon kuivattuja marjoja ja sieniä. Ne on kevyitä ja menee pieneen tilaan. En tiedä onko häälahjaaineksia kylläkään.
Yleensä ottaen suosittelisin sitä Aalto-maljakkoa (jos on rahaa ja tilaa) tai muuten muumimukeja tai design-lasia. Kaikki sellainen joka on hieman tylsää täällä, koska niin yleistä (eli tuo Aalto-maljakko) on ulkomailla aika hauskaa. - Jeppisjee
En tiedä, onko pariskunta jo mennyt matkoille, ja tämä tulee liian myöhään, mutta miksette hankkisi jotain humoristisempaa "pala suomea" -tyylistä lahjaa...Varsinkin jos siis tarkoituksena on ostaa Suomen häihin jotain "kunnon" häälahjaa...Mutta tähän toiseen lahjaan, voisit pakata johonkin rasiaan esim. ruisleipää, salmiakkia, suklaata ja vaikka turun sinappia...Lisänä vaikka pienet Suomen liput tai muumipehmo...Riippuu hääparista, mahtavatko sulattaa moista, mutta ;)
- alkup.
kiitos teille ideoista! Tuo "pala suomea"-idea on hyvä.. niin, en ajatellutkaan nyt mitään kovin kallista enkä varsinkaan kookasta lahjaa ostaa, kun se vie sitten siellä matkalaukussa tilaa.
Tähän mennessä olen löytänyt kirjakaupasta ihanan eng.kielisen rakkausrunokirjan, ja sitten suklaata ostin. Mutta vielä siihen voisin jotain keksiä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst14810965Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58623866Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i393793Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1873592PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1003451Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,973277Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.691914Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis151247Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt155928Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun264889