patti silmässä

pelokas pikkumyy

3 vuotiaalla tytölläni on pieni patti silmässä alaluomen alla.luomi punoittaa ja myös silmän ulkosyrjä on punainen.Tuo patti siis tosiaan on silmässä,eikä luomessa.Lääkäri määräsi antibioottitipat mutta ei osannut sanoa mistä patti johtuu.Muutama viikko sitten pökkäsin vahingossa tyttöä sormella silmään ja myös oksa raapaisi silmää paripv myöhemmin.mitään jälkeä emme huomanneet,eikä tyttö ole silmää valittanut.Pelkäänkin että voisi olla jotain vakavaa?Silmä on myös pienemmän näköinen kuin terve silmä.Onko kenelläkään koskaan ollut tuollasiat silmäpattia?olisi ihanaa jos joku osaisi auttaa!!

3

698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zadii

      olla tulehtunut luomirauhanen, tutummin näärännäppy, tai sitten clalazion, myöskin ns.talirauhasen tukkeuma ja tulehdus. Se voi olla sekä ihan luomen reunassa että myös luomen sisäpuolella kuten tytölläsi.
      Aivan vaaraton, hoituu antibioottivoiteella tai ajan kanssa.Voidaan myös poistaa, mutta yleensä siihen mennessä häipyy itsekseen.

      • pelokas pikkumyy

        en usko että on näärännäppy,tms. koska patti on siis silmässä,ei luomessa.se tässä niin kovasti ihmetyttääkin.


      • Johtuisko siitä
        pelokas pikkumyy kirjoitti:

        en usko että on näärännäppy,tms. koska patti on siis silmässä,ei luomessa.se tässä niin kovasti ihmetyttääkin.

        Varmaan se silmään tökkäisy ja raapaisu ovat tehneet sen, parenee varmaan ajallaan, mutta eikö kannattas käyttää uudestaan lääkärillä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      346
      2771
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      120
      1539
    3. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1370
    4. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      15
      1016
    5. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      57
      987
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      27
      934
    7. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      82
      913
    8. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      149
      898
    9. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      80
      898
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      205
      839
    Aihe