Heissan!
Pelottaa kauhutarinat pekingiläisistä vessoista. Oppiiko niitä tavallinen kuolevainen Suomesta käyttämään ja onko se kauhean pelottavaa? :)
Vessapolitiikasta
5
1373
Vastaukset
- ....
Moi.
Itse olin pekingissä 2005 joulukuussa ja vessakokemukset tosiaan oli aika "tyrmääviä". Mutta ihan aluksi on kyllä sanottava, että ihan loman lopulla kun näihin reikiin oli jo tottunut, niin melkein mielummin meni sellaiseen kun ns. länsimaiselle pytylle, koska ei tarvinnut koskea mihinkään ja vetonappiakin pystyi painamaan potkaisemalla:)
Omat paperit ehdottomasti mukaan jokapaikkaan, missään julkisissa vessoissa ei ikinä ollut paperia.Ja esim eräässä yökerhossa piti ostaa paperia vessahenkilökunnalta. (tuputtivat siis väkisin ja kun osti, niin sai purkan kylkiäisenä...arvaa söinkö?!?)
Pekingissä,siis julkisissa vessoissa tai ainakin useimmissa niistä paperia ei saanut heittää pönttöön/reikään,koska putket ovat niin ohuita, ja huonokuntoisia että tukkeutuvat helposti. Käytetyt paperit laitettiin siis pöntön vieressä olevaan roskakoriin, ja kun tulit ulos vessasta, niin sinne syöksyi pieni kiinalaistäti jättipinsettien kanssa. kuten esim lentokentillä, oopperoissa yms, missä on paljon ihmisiä samaan aikaan on vessossa kaikenlaista hääräilijää,paperinmyyjää ja roskienkeräilijää.ei kannata pelästyä!
Toiset reikävessat oli ihan siistejä, ja niissä olikin ihan mukava käydä, Tosin jokaisessa oli kyllä sellainen viemärin haju...toisaalla mieto, jota oli saatettu yrittää peittää jollain suitsuketuoksuilla ja toisaalla todella karmiva, vanhojen jätösten haju. Useimmissa "turistirysissä" oli kyllä tosin reikäpönttö ja sitten ihan länsimainenkin vaihtoehto. Mutta haju oli ihan yhtä karmiva molemmissa!!!
Toisaalta kun muutenkin itse olin talviaikaan, niin hajut kadullakin oli varmasti miedommat kuin kesäaikana, saattaa olla, että kulkee käsikädessä vessaesanssien kanssa...
Toivottavasti en nyt onnistunut järkyttämään syvästi! Vessakäynnit ovat kuitenkin vaan pieni murto-osa koko peking-kokemusta,joten niiden takia ei kannata huolehtia ja stressata. Ja jos porukalla lähdet, niin varmaa on,että näistä luonnollisten tarpeiden hoitamisesta saa kyllä aikaan mahtavia vitsejä;)
erittäin hyvää matkaa, toivottavasti tulee mainio ja onnistunut reissu! - shanghaista
Lahes 7 vuotta Kiinassa asuneena taytyy valitettavasti sanoa, etta Kiinasta loytyy erittain harvoin siistia julkista vessaa. Paikallisten vessatavat ovat sen verran "mielenkiintoiset", etta vessat eivat pysy siisteina.
Eli, jos mahdollista, etsi lahin hotelli ja kay sen aluan vessassa.
Jos tama ei ole mahdollista, niin sitten rohkeasti paikallisiin vessoihin. Kuten on jo sanottu, omat paperit mukaan ja kasien pesupyyhkeita (desigeeli apteekista tms) koska niissa ei aina toimi edes kasienpesuhanat.
Haju on yleensa rehellisesti sanottuna kamala, ja paikalliset eivat osaa jonottaa, eli pida puolesi ! ;-) - Voihan pojat
Kunhan varaat omat paperit mukaan ja osaat kyykistellä:)
- ekku1706
avoin mieli ja seikkailu henkeä ja vessapaperia mukaan niin kaikesta selviää, haju voi olla melkoinen mutta siitäkin selvitään.
ekku71- Yang
Kokemus kiinassa,kun 12-vuotias poikani eksyi vahingossa tavaratalon naistenvessaan ja kaikki naiset olivat siellä kyykkimässä ovet selkosen selällään ja tuijottivat poikaani, saimme hyvät naurut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578920IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116217Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661330Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61277- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78939Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60847Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43768MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676