Heissan!
Pelottaa kauhutarinat pekingiläisistä vessoista. Oppiiko niitä tavallinen kuolevainen Suomesta käyttämään ja onko se kauhean pelottavaa? :)
Vessapolitiikasta
5
1408
Vastaukset
- ....
Moi.
Itse olin pekingissä 2005 joulukuussa ja vessakokemukset tosiaan oli aika "tyrmääviä". Mutta ihan aluksi on kyllä sanottava, että ihan loman lopulla kun näihin reikiin oli jo tottunut, niin melkein mielummin meni sellaiseen kun ns. länsimaiselle pytylle, koska ei tarvinnut koskea mihinkään ja vetonappiakin pystyi painamaan potkaisemalla:)
Omat paperit ehdottomasti mukaan jokapaikkaan, missään julkisissa vessoissa ei ikinä ollut paperia.Ja esim eräässä yökerhossa piti ostaa paperia vessahenkilökunnalta. (tuputtivat siis väkisin ja kun osti, niin sai purkan kylkiäisenä...arvaa söinkö?!?)
Pekingissä,siis julkisissa vessoissa tai ainakin useimmissa niistä paperia ei saanut heittää pönttöön/reikään,koska putket ovat niin ohuita, ja huonokuntoisia että tukkeutuvat helposti. Käytetyt paperit laitettiin siis pöntön vieressä olevaan roskakoriin, ja kun tulit ulos vessasta, niin sinne syöksyi pieni kiinalaistäti jättipinsettien kanssa. kuten esim lentokentillä, oopperoissa yms, missä on paljon ihmisiä samaan aikaan on vessossa kaikenlaista hääräilijää,paperinmyyjää ja roskienkeräilijää.ei kannata pelästyä!
Toiset reikävessat oli ihan siistejä, ja niissä olikin ihan mukava käydä, Tosin jokaisessa oli kyllä sellainen viemärin haju...toisaalla mieto, jota oli saatettu yrittää peittää jollain suitsuketuoksuilla ja toisaalla todella karmiva, vanhojen jätösten haju. Useimmissa "turistirysissä" oli kyllä tosin reikäpönttö ja sitten ihan länsimainenkin vaihtoehto. Mutta haju oli ihan yhtä karmiva molemmissa!!!
Toisaalta kun muutenkin itse olin talviaikaan, niin hajut kadullakin oli varmasti miedommat kuin kesäaikana, saattaa olla, että kulkee käsikädessä vessaesanssien kanssa...
Toivottavasti en nyt onnistunut järkyttämään syvästi! Vessakäynnit ovat kuitenkin vaan pieni murto-osa koko peking-kokemusta,joten niiden takia ei kannata huolehtia ja stressata. Ja jos porukalla lähdet, niin varmaa on,että näistä luonnollisten tarpeiden hoitamisesta saa kyllä aikaan mahtavia vitsejä;)
erittäin hyvää matkaa, toivottavasti tulee mainio ja onnistunut reissu! - shanghaista
Lahes 7 vuotta Kiinassa asuneena taytyy valitettavasti sanoa, etta Kiinasta loytyy erittain harvoin siistia julkista vessaa. Paikallisten vessatavat ovat sen verran "mielenkiintoiset", etta vessat eivat pysy siisteina.
Eli, jos mahdollista, etsi lahin hotelli ja kay sen aluan vessassa.
Jos tama ei ole mahdollista, niin sitten rohkeasti paikallisiin vessoihin. Kuten on jo sanottu, omat paperit mukaan ja kasien pesupyyhkeita (desigeeli apteekista tms) koska niissa ei aina toimi edes kasienpesuhanat.
Haju on yleensa rehellisesti sanottuna kamala, ja paikalliset eivat osaa jonottaa, eli pida puolesi ! ;-) - Voihan pojat
Kunhan varaat omat paperit mukaan ja osaat kyykistellä:)
- ekku1706
avoin mieli ja seikkailu henkeä ja vessapaperia mukaan niin kaikesta selviää, haju voi olla melkoinen mutta siitäkin selvitään.
ekku71- Yang
Kokemus kiinassa,kun 12-vuotias poikani eksyi vahingossa tavaratalon naistenvessaan ja kaikki naiset olivat siellä kyykkimässä ovet selkosen selällään ja tuijottivat poikaani, saimme hyvät naurut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2782593Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."772443SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis542192Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj701854- 1201618
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis591544- 1341396
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin731298Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.871109Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli761089