Undulaatit tuli taloon, kotiutumisvaikeuksia?

kottarainen32

Hei!

Meidän perheeseen otettiin kaksi undulaattia, emme ole koskaan ennen harrastaneet lintuja.

Linnuille ostettiin tilava häkki samalla, on ruokaa monipuolisesti ja raikasta vettä.

Linnut ovat nyt kolmatta päivää meillä ja suurimman osan ajasta kököttävät orrella. Ovat pelokkaita, ovat vähän lennelleet eli siivet toimivat ja syöneet ovat, kakkaa tulee myös hyvin.

Kuinka kauan voin huoletta odottaa että undut kotiutuvat vai olisiko syytä huolestua? Kuinka autan heitä tottumaan meihin?

Undut saavat tarkkailla meitä rauhassa, kukaan ei työnnä sormia häkkiin tms, eli olot pitäisi olla siltäkohdin kunnossa?

Jos joku undulaateista jotain tietää niin mielelläni vinkkejä otan vastaan :) :)

4

497

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • awsdrftgyhj

      siinä menee oma aikansa että sopeutuvat, rauhassa vaan annatte olla tarpeelliset askareet tietty hoitaen. kyllä ne siitä alkavat sitten ottaa rennommin:) sanoisin että viikko kaksi voi mennä ennenkuin uskaltavat laulaakkin, saattaa aikaisemminkin, aika tapauskohtaista. ei siinä ole syytä huolestua jos linnut kaikki ihan terveitä. että ei paniikkia!
      niin ja muuten vaan vinkkinä että jos joskus eteen tulee tilanne että lintu on sairas niin tirpoilla on ihan luonnostaan tapna piilotella sairautta niin pitkälle kuin pystyy koska luonnossa se houkuttelisi saalistajia. yleensä lintu on väsynyt, höyhenet pörröllä ja muut linnut hylkivät sitä (pahimmassa tapauksessa tappaakkin) mutta tämä ei ajankohtaista mutta vinkkinä sitten:)

      • Undulatus

        Tässä osoitteita joissa voisit käydä, löytyy paljon tietoa:

        www.papukaijayhdistys.fi (Suomen papukaijayhdistys ry)

        www.papukaijat.net (Lemmikkilinnut Kaijuli ry)

        Noiden yhdistysten sivuilta löytyy keskustelufoorumi, jonne voi rekisteröityä ilmaiseksi. Sivuilla liikkuu paljon kokeneita lintuihmisiä.

        www.undulaatti.com


      • kottarainen32
        Undulatus kirjoitti:

        Tässä osoitteita joissa voisit käydä, löytyy paljon tietoa:

        www.papukaijayhdistys.fi (Suomen papukaijayhdistys ry)

        www.papukaijat.net (Lemmikkilinnut Kaijuli ry)

        Noiden yhdistysten sivuilta löytyy keskustelufoorumi, jonne voi rekisteröityä ilmaiseksi. Sivuilla liikkuu paljon kokeneita lintuihmisiä.

        www.undulaatti.com

        linkeistä.

        Kovasti olen tietoa unduista etsinyt netistä ja todennut että ei kai näitä mikään muu vaivaa kuin uuteen perheeseen totuttautuminen. Ja aikaa ne siihen tarvitsee.

        Odottelemma siis...


    • Jutunkertoja

      Kannattaa jutella linnuile, sillä siitä ne oppivat tuntemaan äänesi/äänenne ja saattavat tuntea olonsa turvalliseksi. Ne voivat myös pelätä, jos iille huutaa tai on muita kovia ääniä. Kun ne eivät enää pelkää, että lähestyt häkkiä kannattaa antaa niille hiukan herkkuja häkin välistä ja vähiellen ns.oviaukosta lintujen ttuttua edelliseen vaiheeseen Lopulta voit koettaa, uskaltavatko linnut tulla kädelle. Jos linnut pysyvät paikallaan, vaikka kävi koskee niihin, mutteivät tule kädelle, kannattaa painaa lintuja jalkojen yläpuolelta hyvin hellävaraisesti. Linnut nostavat jalkansa ja tulevat kädelle. Näin ainaki meidän linnut kesyyntyivät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      212
      2101
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      49
      1257
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      186
      1137
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      986
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      881
    6. 71
      813
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      792
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      747
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      348
      707
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      36
      695
    Aihe