Muovi/valurauta

Onko olemassa yhdistäjää, jolla voisi liittää uuden 110 mm muoviviemäriputken vanhan 100 mm valurautaputken päähän? Entä sellaista, jolla voisi liittyä keskelle valurautaputkea?
2823
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

muovinen liitososa joka paistettiin eli kutistettiin kiinni valurautaputkenpätkään ja valurautaputkethan liitetään toisiinsa pantaliittimillä. Keskelle voit liittyä pannoilla jos löydät sopivan valurautaisen haarakappaleen. Taitavat olla tukkutavaraa nuo rautaputket.

Äänestä

Ammattipiireissä nimellä kikkakumi(siirtoliitin) eli jos valurautaputkessa ei ole muhvia jäljellä
nyt täytyy tunnustaa etten muista löytyykö tuohon kokoon 100-110, mutta jos muhvi jäljellä sitten ihan vain o-renkaalla tai faluplastilla lvi numero on 2371179
Uponorilta löytyy semmoinen osa jolla voi liittyä keskeltä putkea viemäriin erittäin hankala asentaa varsinkin pystylinjaan. eikä taida olla edes tyyppihyväksytty. mutta löytyy

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Putkonen kirjoitti:

Onko olemassa yhdistäjää, jolla voisi liittää uuden 110 mm muoviviemäriputken vanhan 100 mm valurautaputken päähän? Entä sellaista, jolla voisi liittyä keskelle valurautaputkea?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu