Mersun kasi

Isäntä osti 800000 km ajetun 2553 Mersun automatilaatikolla, vm 98. Mitä mieltä olette, eikös noi mersun kasit ole jo nykyään muuttuneet v6 koneiksi, entä tuo "automaatti"?
62588
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ilmeisesti toi on Actros kun kerran automaatilla on....
98 mallisissa oli alkuun ongelmia öljynkulutuksen kanssa, samoin kannen tiivisteet oli jonkunsortin probleema. Varmaan noi on kyllä korjattu tohon kilometrimäärään. Omaan silloiseen noi korjattiin tehtaan laskuun vaikka takuu oli jo ohi.
Laatikko kyllä toimii jos autoon vaan ei ole tehty omia sähkövirityksiä.
Polttoaineen kulutus ei ainakaan vakiona korreloi kovin hyviin tehoon = laiska ja isoruokainen.
Sama kasi on käytössä vielä nykyäänkin, moottorihan uudistui 96 kun Actros esiteltiin.
Noissa pienempitehoisissa on sit kutoskone.
Mukaviahan noi on ajaa, et kuskin kannalta hyvä ostos :)

Äänestä
  • Kun ottaa selvää kanne oikeasta kiristyksestä, niin kannentiiviste kestää. Me kysyttiin Saksasta. Nyt kestää.

    Äänestä

  • ongelmiako kirjoitti:

    Kun ottaa selvää kanne oikeasta kiristyksestä, niin kannentiiviste kestää. Me kysyttiin Saksasta. Nyt kestää.

    Mikähän se on se oikea kiristys? Oloisi tiedolle käyttöä.

    Äänestä

Sinä olisit ollut ainut ja oikea vastaamaan siihen mihin isäntä sijoittaa.

Äänestä

Muistelen, että '98 Actrosissa oli xx43 suurin V6, xx48, xx53 ja xx57 oli sitten V8.

Parinkymmenen kilometrin kierroksen olen ajanut '00 automaatti-Telligent-2548:lla, aikalaisekseen ihan miellyttävä robotti. Mutta se on makuasia, aina löytyy niitä joiden mielestä ei olekaan muita vaihteistoja kuin Eaton Fuller. Tavallaan hekin ovat oikeassa.

Äänestä

ok. laatikko ihan perseestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HerrHarmi kirjoitti:

Isäntä osti 800000 km ajetun 2553 Mersun automatilaatikolla, vm 98. Mitä mieltä olette, eikös noi mersun kasit ole jo nykyään muuttuneet v6 koneiksi, entä tuo "automaatti"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu