min oon

kypsä. Asun kolmikerroksisen talon ylimmässä kerroksessa. Alakerrassa eli keskellä taloa asuu nuoripari kahden pienen lapsensa kanssa. Nuoripari on kyllä rauhallista sorttia mutta nää saa*anan kersat ei. Joka ikinen aamu ennen kahdeksaa alkaa helvetinmoinen rumba. Siis myös viikonloppuisin kun saisi nukkua pidempään. Joskus rumba kestää puolituntia, että koko talo herää ja jatkuu myöhemmin päivällä. Joskus rumba kestää yhtä soittoa koko päivän. Mulle sanottiin pienenä ettei sisällä saa juosta mutta nää kersat vetää yhtäsoittoa ainakin kaksi maratoonin mittaa. Jos ei töminä kuulu niin ainakin sitten polkutraktorin muovisten pyörien jyrinä vasten parkettia. Sillä ajetaan sitten varmaan yksi formulakisan matka. Tai sitten ainakin kiljutaan paremmin kuin Suomi-Ruotsi lätkäottelussa. Tätä siis JOKA ikinen päivä muutaman vuoden ajan. Vi**u että mä olen kypsä. Taidan lähteä töihin taas viikonloppupuuhastelemaan kun siellä on huomattavasti rauhallisempaa.

P.S. taloyhtiön sääntöjen mukaisen "hiljaisuuden" ajan ne kersat on kyllä hiljaa. Mistähän niitä voisi oikein syyttää?
211267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

ja toivotaan että sinäkin koet sen autuuden joskus, voithan vaikka adoptoida!

Äänestä
  • kuvastaa hyvin se, että yksi naapuri jo muutti pois eikä saa vanhaa kämppäänsä myytyä kun esittelyjenkin aikana on aina hirvee rumba päällä. Myös nuorenparin alapuolella asuva on nykyisin jatkuvasti mökillään. Mun vieressä asuva naapuri on silloin tällöin zombien näköinen. Kolmivuorotyössä kun käy ja yövuoron jälkeen ei voi nukkua. Omia lapsi voi aina komentaa mutta naapurin lapsien komentaminen on jo astetta vaikeampaa. Juu, naapurin möykkäävät kakarat on todellakin Jumalan lahja.

    Äänestä

  • täysin kirjoitti:

    kuvastaa hyvin se, että yksi naapuri jo muutti pois eikä saa vanhaa kämppäänsä myytyä kun esittelyjenkin aikana on aina hirvee rumba päällä. Myös nuorenparin alapuolella asuva on nykyisin jatkuvasti mökillään. Mun vieressä asuva naapuri on silloin tällöin zombien näköinen. Kolmivuorotyössä kun käy ja yövuoron jälkeen ei voi nukkua. Omia lapsi voi aina komentaa mutta naapurin lapsien komentaminen on jo astetta vaikeampaa. Juu, naapurin möykkäävät kakarat on todellakin Jumalan lahja.

    naapurisi ovat yksinasujia mutta silti siellä on perhekin seassa? onko ne yksiöitä vai mitä?
    yleensähän ylä ja alapuolella on samankokoset kämpät!!
    tuskin pelkkiä yksiöitä teilläkään, et onkohan tarinas ihan uskottava?

    Äänestä

ja kannattaa valittaa.
Ei lapsilla ole oikeutta aiheuttaa häiriötä sen enempääkuin aikuisillakaan ei edes päiväsaikaan, kyllähän siinäkin raja on vedettäsä.
Mene sanomaan ao. perheen vanhemmille suoraan, tai isännöitsijälle.
Minä kävin sekä sanomassa suoraan häiriönaiheuttajan mutsille, että isännöitsijälle. Auttoi! Nyt on huomattavasti hiljaisempaa! AAAAAAH!

Äänestä

Ihan normaaleja asumisen ääniä nuo ovat eikä valittamiseen ole mitään aiheutta, kun kerran ko. lapsiperheessä osataan kunnioittaa yöajan hiljaisuutta.

Asiat voisivat olla *paljon* huonommin; sinulla voisi olla naapurina "opiskelijapoika", joka järjestää (ilmeisesti huumeiden voimalla pyörineet) perjantai-illasta sunnuntaiaamuun kestäneet bileet joka saatanan viikonloppu (naapuritalossa kävi näin kunnes saivat kenkää), yksinäinen juoppo, joka huudattaa Rentun ruusua yöt läpeensä tai kotinikkari, joka sahailee, porailee kiviseiniä ja vasaroi säännöllisen epäsäännöllisesti ja hitaaseen tahtiin (=muistuttaa kiinalaista vesitippakidutusta eikä valmista tule ikinä) kaikki illat. Tai umpikusipäinen lapsiperhe (jollaisen edustaja tällä palstalla kävi muutama viikko sitten omia näkemyksiään julistamassa) - sehän on vaan "normaalia elämää", että penska paiskoo lelujaan seinille ja lattioille vielä puoli kahdentoista aikaan illalla ja sama uusiksi heti herättyään...

Äänestä
  • koska luettelemistasi paskoista todella ja oikeasti pääsee eroon valitusten voimalla huomattavasti helpommin ja nopeammin kuin lapsiperheistä,joiden kakarat selkeästi häiritsee, mutta vain päiväsaikaan. Erittäin valitettavaa.

    Äänestä

ymmärrän kyllä sinua, mutta ei tässä ymmärrys taida auttaa, noi on tosi ikäviä tommoset asukkaat, jotkut lapsiperheet ovat vaan tommosia, koeta kestää kuitenkin

Äänestä

Eli vedetään kaikki lapsiperheet oikeuteen jos ne sattuu asumaan kerrostalossa ja ajamaan helvetti polkutraktorilla siellä.! Mieti nyt saatana ihan hetki ennenku rupeet kirjottelemaan tollasta tänne. Ymmärtäisin paremmin jos kyseinen naapuri olisi sinun yläpuolellasi mutta ei vaan kun asuu alapuolellasi. osta korvatulpat jos olet niin herkkäuninen että sinua häiritsee jalkojen tömistely ja traktorilla ajelu alakerrasta tai muuta vanhainkotiin!
IDIOOTTI!!

Äänestä
  • Onhan se niin että ei lapsetkaan saa ihan mitä tahansa tehdä.

    Mutta nyt tuntuu olevan sellainen meininki että kakarat saa riehua ihan miten tahtovat. Minun lapseni eivät saa sisällä juosta ja mesota. Pellolle ne penskat.

    Äänestä

  • äänessä joku onneton yksinhuoltaja, niiltä odottaa tommosta käytöstä, voi reppanaa

    Äänestä

  • sinulla hajuakaan miten alapuolella asuvien äänet kuuluvat yläkertaan. Kirjoituksestasi päätellen EI.

    Äänestä

  • ettei normaali sana mene takaraivoon, niin mennään sitten vaikka oikeuteen.
    Alakerrastakin kuuluu äänet yläpuolella olevaan asuntoon. Samoin seinän takana olevaan asuntoon.
    Kun häiriköit, se kuuluu kaikkiin lähinaapureihisi, vähintään, jos ei vielä pitemmällekin.

    Äänestä

  • taasen kirjoitti:

    äänessä joku onneton yksinhuoltaja, niiltä odottaa tommosta käytöstä, voi reppanaa

    reppana, jos et suomen kieltä ymmärrä.

    Äänestä

muuta kuusen alle jos et kestä elämää.

Äänestä
  • vähän miettimään kannattiko häiriköidä, ja anna kunnon ihmisten asua ja elää rauhassa.

    Äänestä

  • kakaroittes kanssa kirjoitti:

    vähän miettimään kannattiko häiriköidä, ja anna kunnon ihmisten asua ja elää rauhassa.

    asun kyllä itsekkin kerrostalossa ja myönnän että kaikki kuuluu läpi jokapuolelta. Mutta eihän nyt helvetti kukaan voi suuttua siitä että kaksi mukulaa temmeltää kämpässä.

    enpäs muuten olekkaan yh. poika on mutta asuu äitinsä luona.

    Äänestä

  • ----------- kirjoitti:

    asun kyllä itsekkin kerrostalossa ja myönnän että kaikki kuuluu läpi jokapuolelta. Mutta eihän nyt helvetti kukaan voi suuttua siitä että kaksi mukulaa temmeltää kämpässä.

    enpäs muuten olekkaan yh. poika on mutta asuu äitinsä luona.

    Luuletko, että on kiva omassa kämpässään (jossa pitäisi olla asumisrauha) kuunnella kun naapurissa kakarat ryskää aamusta iltaan!

    En muuten missään kohtaa väittänyt että olisit yh, se on ihan sama mulle. On niitä häiriköitä kaikenlaisissa perheissä.

    Äänestä

  • ja käytä aivojas kirjoitti:

    Luuletko, että on kiva omassa kämpässään (jossa pitäisi olla asumisrauha) kuunnella kun naapurissa kakarat ryskää aamusta iltaan!

    En muuten missään kohtaa väittänyt että olisit yh, se on ihan sama mulle. On niitä häiriköitä kaikenlaisissa perheissä.

    No tässä on sitten yh:n kirjoitus.
    Mulla on 2 lasta ja välillä innostutaan liikaa. Mitäs teet??? Lastensuojelulaki sanoo et lasta ei saa kurittaa eikä saa huutaa!!! Annappa tukkapöllyä niin sosku kolkuttaa oveesi. Itse olen saanut kurinalaisen kasvatuksen. Olen saanut ja joutunut vielä itse hakemaan vitsan ja perseelle on tullut. Mutta oppi on mennyt perille. En tietenkään mollaa lakia mutta mielestäni se on hieman jyrkkä. Olen "vanhan ajan kasvatuksen kannalla". Nyt monet suuttuu mutta luunappi sormille tai pieni tukkapölly (ei tietenkään revitä hiuksia irti) tekisi kummia. Alkaisihan tenavat uskomaan. Ei kaikille tenaville rauhallinen puhe tehoa, valitettavasti.

    Äänestä

  • ennen näin kirjoitti:

    No tässä on sitten yh:n kirjoitus.
    Mulla on 2 lasta ja välillä innostutaan liikaa. Mitäs teet??? Lastensuojelulaki sanoo et lasta ei saa kurittaa eikä saa huutaa!!! Annappa tukkapöllyä niin sosku kolkuttaa oveesi. Itse olen saanut kurinalaisen kasvatuksen. Olen saanut ja joutunut vielä itse hakemaan vitsan ja perseelle on tullut. Mutta oppi on mennyt perille. En tietenkään mollaa lakia mutta mielestäni se on hieman jyrkkä. Olen "vanhan ajan kasvatuksen kannalla". Nyt monet suuttuu mutta luunappi sormille tai pieni tukkapölly (ei tietenkään revitä hiuksia irti) tekisi kummia. Alkaisihan tenavat uskomaan. Ei kaikille tenaville rauhallinen puhe tehoa, valitettavasti.

    Harvemmin enää tällä palstalla saakaan lukea tuollaista. Yleensä vastaukset on nimittelyä, huutomerkkejä ja käsketään painua milloin minnekin, yleensä maalle, korpeen.

    Olet oikeassa, valitettavasti. Itsekin olen ollut sisaruksineni oikein jonottamassa, kun isä antaa "isän kädestä", eli läpsyt saatiin paljaalle pepulle jokainen, vaikka vain yksi olisi ollut syyllinen. Ei siitä traumaa jäänyt, päinvastoin hyvä että vähän kuritettiin. Joskus noustiin tukasta ilmaan ruokapäydässä, kyllä parani tavat!

    Harmillista. Pikkukuritus olisi monesti paikallaan, mutta tosiaan minkäs teet! Toisaalta, tässä talossa asuu äiti-lapsi-perhe, jossa äiti ei yritä edes sanallisesti saada lastaan ojennukseen.
    Päinvastoin puolusti kun häiriöistä joku huomautti. Saatiin kyllä ruotuun sitten sekä äiti että pentu, talonväen voimin. Tarpeeksi valituksia vaan isännöitsijälle, kaikilta.

    Äänestä

  • ennen näin kirjoitti:

    No tässä on sitten yh:n kirjoitus.
    Mulla on 2 lasta ja välillä innostutaan liikaa. Mitäs teet??? Lastensuojelulaki sanoo et lasta ei saa kurittaa eikä saa huutaa!!! Annappa tukkapöllyä niin sosku kolkuttaa oveesi. Itse olen saanut kurinalaisen kasvatuksen. Olen saanut ja joutunut vielä itse hakemaan vitsan ja perseelle on tullut. Mutta oppi on mennyt perille. En tietenkään mollaa lakia mutta mielestäni se on hieman jyrkkä. Olen "vanhan ajan kasvatuksen kannalla". Nyt monet suuttuu mutta luunappi sormille tai pieni tukkapölly (ei tietenkään revitä hiuksia irti) tekisi kummia. Alkaisihan tenavat uskomaan. Ei kaikille tenaville rauhallinen puhe tehoa, valitettavasti.

    Olen myös saanut risusta kintuille ja tukkapöllöa lapsena. Koin sen nöytyyttävänä silloin. Sellainen vihastuminen jota aikuinen ei kykene ilmaisemaan muuta kuin väkivallalla on lapsesta pelottavaa.
    Itselläni on neljä lasta, enkä ole koskaan ketään tukistanut, lyönyt, läpsinyt, näpäytellyt saati piiskannut. Ääntä on joutunut joskus korottamaan, mutta ei nyt enää sitäkään , kun nuorinkin on jo 16- vuotias. Asiat on aina menneet puhumalla; joskun pitempään ja joskun vähemmällä. Keskusteluyhteys lapsiin on hyvä kun sitä pienestä lähtien tekee. Lapset ymmärtävät perutellut kiellot , mutta eivät silti ole aina samaa mieltä. Lapset uskovat asioita helposti, jos ne on perusteltuja.
    Aivan pieni lapsi ei luonnollisesti ymmärrä ja muista peruteluja, joten häntä onkin ohjatava kädestä pitäen.

    Äänestä

Lapsiperheistä tulee väkisin elämää ympärille ja ääntä samalla. Lapsilla kuitenkin ooneksi on unen tarve suuri, jotenka illasta varmasti rauhoittuu jo aika mukavasti.
Asiasta voi varmasti aivan rauhallisesti kertoa vanhemmille. Voitte miettiä yhdessä onko ongelmalle mitään thtävissä.
Yksi hyvä vaihtoehto on muuttaa omakotitaloon. Siellä ei tarvitse kuunnella muiden elämisen ääniä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


täysin kirjoitti:

kypsä. Asun kolmikerroksisen talon ylimmässä kerroksessa. Alakerrassa eli keskellä taloa asuu nuoripari kahden pienen lapsensa kanssa. Nuoripari on kyllä rauhallista sorttia mutta nää saa*anan kersat ei. Joka ikinen aamu ennen kahdeksaa alkaa helvetinmoinen rumba. Siis myös viikonloppuisin kun saisi nukkua pidempään. Joskus rumba kestää puolituntia, että koko talo herää ja jatkuu myöhemmin päivällä. Joskus rumba kestää yhtä soittoa koko päivän. Mulle sanottiin pienenä ettei sisällä saa juosta mutta nää kersat vetää yhtäsoittoa ainakin kaksi maratoonin mittaa. Jos ei töminä kuulu niin ainakin sitten polkutraktorin muovisten pyörien jyrinä vasten parkettia. Sillä ajetaan sitten varmaan yksi formulakisan matka. Tai sitten ainakin kiljutaan paremmin kuin Suomi-Ruotsi lätkäottelussa. Tätä siis JOKA ikinen päivä muutaman vuoden ajan. Vi**u että mä olen kypsä. Taidan lähteä töihin taas viikonloppupuuhastelemaan kun siellä on huomattavasti rauhallisempaa.

P.S. taloyhtiön sääntöjen mukaisen "hiljaisuuden" ajan ne kersat on kyllä hiljaa. Mistähän niitä voisi oikein syyttää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu