Olin reilu viikko sitten soveltuvuustesteisssä viisumivirkailijan työtä varten. Tuloksia saa vielä odotella, mutta mielestäni sekä lähetystön edustajien haastattelu että tämä testaus sujuivat sen verran hyvin, että olen jo alkanut miettiä käytännön kysymyksiä Pietariin muuttamisessa.
Kertokaa, kaupungissa asuneet, kuinka mahdollista on ulkomaalaisen saada laajakaistayhteys asuntoonsa? Tekninen valmius/operaattoreiden byrokratia? Tuntuu nimittäin aika vaikealta ajatus elosta ilman internetiä...tosin sopeutuuhan sitä kaikkeen, kun haluaa.
Laajakaistan saatavuus Pietarissa
4
885
Vastaukset
- Janne29
Vastaan vähän "aiheen sivusta". Laajakaistan hankinnasta Pietarissa en tiedä, mutta keskustassa on useita halvahkoja moderneja nettikahviloita, esim. CafeMax Nevski Prospektilla. Yhteydet pelaavat ja hinta jotain euro tai kaksi tunnilta. PS. Onnea ja menestystä työhösi jos pääset Pietariin!
- Pietarista vasta muuttanut
ADSL-liittymä saatavilla samalla tavalla Pietarissa kuin Suomessakin. Olisiko ollut alk. 1000 ruplaa/kk...
- Marax
Esimerkiksi Webplus (Kolomenskaja ulitsa 33) asentaa laajakaistayhteyksiä. Webplus nopeutti taannoin yhteyksiä ja nopean yhteyden hinta on noin 1000 ruplaa (30 euroa) kuukaudessa.
Samalla kun Webplus nopeutti yhteyksiä, niihin tuli myös jotain häikkää ja internetyhteys katkeilee aika ajoin. En tiedä onko tämä vain Webplusin vai muidenkin operaattoreiden ongelma.
Ellet ole itse ATK-spesialisti, kannattaa ehkä palkata joku paikallinen kaveri fiksaamaan yhteys kuntoon.
Ei kannata huolehtia siitä avataanko yhteys ulkomaalaiselle. Jos olet valmis maksamaan yhteydestä, keksii firma kyllä konstit.
Esimerkiksi Webplusilla on prepaid-systeemi. Tiliä veloitetaan kerran kuukaudessa, joten sinne pitää tallettaa rahaa, tai muuten yhteys katkaistaan. Maksu tapahtuu Sperbankissa tai PetroElektroSbyt-maksupisteessä (vähemmän jonoa kuin Sperbankissa). Verkossa maksaminenkin onnistunee.- IronDaria
Tänään suurlähetystöstä soitettiin, mutta se olikin Moskovan lähetystö, jonne olin myös ilmoittanut olevani valmis lähtemään. Ja lähtö siis tuli. Sen kaupungin osalta vain on tuo asunnonkin hankkiminen ihan kysymysmerkki vielä, mutta täytyy siirtyä jonnekin muille foorumeille sitä selvittämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012150Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2981940Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041776Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441761Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071617- 321361
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941133Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii261131Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671099- 511057