Mitenköhän saisin tuommoisen prossun laitettua 1733->2000mhz olen yrittänyt 133mhz väylänopeutta nostaa mutta jumahtaa kun alkaa ladata windowsia... eli pitäs keksii varmaan mitkä virrat laittaa tai jotai... mut jos joku osaa jeesii ni helppikää ihmees... koneeni on
Emo:8k9a7I
Prossu:athlon 2100
Muisti:1 giga
Näyttis: asus n6600 256mb
Virta:350w
Kovo:80gb maxtor
Käyttis: windows xp pro
Emo:8k9a7I
Prossu:athlon 2100
Muisti:1 giga
Näyttis: asus n6600 256mb
Virta:350w
Kovo:80gb maxtor
Käyttis: windows xp pro
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nouseeko muut väylät samalla myös(muisti, pci/agp)? Jos saa nuo lukittua niin tee niin, tai kokeile löysätä muistiasetuksia.
en oo hirveesti athloneita kellotellu ja en oikein tiedä mistä sen näkee että nouseeko muut väylät... toi mun muisti on 400mhz ddr... tai siis mulla on 2*512mb 400mhz... eli pitäskö kokeilla suurentaa niit muistin "latessejä tai mitä nyt olikaan=)"
Oletuksena tuossa emolevyssä muistit pyörivät prosessorin taajuuden mukaan, mutta niiden nopeuden voi myös valita biosista (eli valitset RAM/DRAM freq. 200/400, miten asia siellä on ilmaistu). Tietty voit koittaa nostaa väylän suoraan -> 166 ja tarvittaessa laskea kertoimen -> 12.
Nyt sain koneen pelittämään kunnolla. =)
Onko prosessorisi AMD Athlon 2100 Palomino vai Thoroughbred, l. onko prossun käyttöjännite 1,75 V (Palomino) vai 1,6 V (Thoroughbred)?
Jos se on Palomino, niin sinuna unohtaisin koko kellotuksen. Palominon jotkut huippuyksilöt kellottuvat muutaman sata MHz, mutta käyvät yleensä niin järjettömän kuumina, ettei vakautta saada ilman radikaalia parannusta jäähdytykseen.
Thoroughbredit ovat varsin hyviä kellottumaan, etenkin se 'B'-versio (CPU-ID 6-8-1).
prossu on amd athlon 2100 Thoroughbred... mutta ei meinaa onnistua kun koneesta alkaa jumahduksen jälkeen kuulumaan ihme piippauksia vaikka siitä on virtakin sammunut =) kummallista kyllä
Pci/agp !
joten kellottaminen ei onnistu!