Minulla on autossa navigaattori. Olisi mukava saada se myös pyörään nalkuttamaan.
Mutta eipä ole virran ulosottoa, ei.
Kysynpä nyt viisaammilta mistä kannattaa ottaa jännite navigaattorille. Eli mihin liitän irrallisen 'tupakansytytinpistokkeen' pyörässäni, että saisin navigaattorille virtaa.
Akku ei kauan kestä. Pyörä on sama kuin nimimerkki.
Navigaattori pyörään
4
2933
Vastaukset
- xs2jammu
Ota vaikkapa releen kautta akulta. Releelle ohjaus vaikkapa takavalolta ja virta suoraan akulta releen kautta naville. Näin tein myös kahvalämppäreiden kanssa.
- ja sulake myös
Yksinkertaisin kytkentä on sellainen, jossa mainitsemaltasi liittimeltä menee piuhat akun navoille. Maa suoraan ja plus-napaan menevä piuha sulakkeen kautta, esim.2 amppeerin sulake väliin!
Sellainen antaa tietysti sähköä aina, myös kun kone ei käy, mutta jos navigaattori on vain tilapäisesti mukana esim. tankkilaukussa voi olla ihan ok.
Sulakkeen lisäksi voi tietysti laittaa sen releen, jotta katkeaa sähköt silloin kun kone ei käy, mutta ei se mitenkään välttämätöntä ole. Sulake sen sijaan on pakkotarvike. Ite laitoin eeron`"kojetauluun" sytkäripistokkeen,sellaisen missä on kumikansi,ei pienet sateet haittaa.
Miinus piuha lähimmän kateruuvin alle ja plussa piuha suoraan akun plusnapaan ja tietty 5 amp sulake väliin.
On kätevä ladata myös kännykkää eikä tarvi olla virta päällä.
Kannellisia pistokkeita saa ainakin Biltemasta samaten kuin irto sulakerasioita.
´- Kra
Sellaisen tupakansytytin tökkelin, johon GPS:n autosarjan piuha sopii. Pistokkeessa on jännite kaikenaikaa.
- virran syöttö samasta pisteestä kuin on päävirta otettu sulakepesälle
- oma erillinen lisäsulake, mitoitettu reilusti(10A) koska samasta pistokkeesta voi ottaa sähvöä myös lämmitettäville ajovarusteille tarvittaessa
Niin ja GPS:lle rakensin oman nätin säädettävän telineen vasemman käden tuntumaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2744694Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442867Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k292851Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761801Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151180