Miksi marsuilta lähtee karvatuppoja?

Miksi marsuilta lähtee karvatuppoja? Siis ainakin meidän marsuilta lähtee karvatuppoja peräpäästä...
8604
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Omaltakin urosmarsulta lähtee, oon ainakin huomannu et rexmarsuilla (itellä ollut tätä ennen toinenkin rex, jolta myös lähti) mutta musta tuntuu että se johtuu ihan ruokavaliosta ja vitamiineistä. ainakin turkin laatu parantui heti kun vaihdoin ruuan pelletteihin ja annoin vitamiinikuurin (siis en mitään lääkkeitä vaan monipuolisemmin vihanneksia ja hedelmiä, ja c-vitamiinia)

Äänestä
  • Mäki kyllä annan niillen c-vitamiinia kurkussa ja vedessä.
    Oon antanu marsuille myös ruuaks pellettejä ja semmosii toisenlaisia pellettejä ja niitä kuiva ruokia tiitäthän niitä osku kuivamuonia?

    Äänestä

Mikä on rex marsu?

Äänestä
  • on karkeakarvainen marsu.

    Äänestä

  • ...että marsullasi saattaa olla väiveitä, jotka ovat ulkoloisia. (Eivät tartu ihmiseen, ei hätää.) ;) Etenkin, jos karvattoman nahkan osuus kuikussa tuntuu vain lisääntyvän, tarvitaan eläinlääkäriltä loishäätö (annetaan niskan karvan juureen, eli ei piikkinä). Tehoste parin viikon sisällä, itse olen saanut samaan hintaan, kuin ensimmäisen käynnin.

    -M.

    Äänestä

Uskoisin että kyseessä on c-vitamiinin puutos. Lisää vitamiinia esim c-rakeita lusikallisees päivässä kolmen päivän ajan siitä eteenpäin pienempi eli normaali annos. Kurkun päälle tai veteen.
Jos haluat parantaa ja vahvistaa turkkia lisäksi lisää ruokaan ohjeiden mukainen määrä helokkiöljyä. Saa eläinlääkäreiltä ja apteekista.

Äänestä
  • Meillä menee c-vitamiini paremmin salaatin kanssa, koska salaatti maistuu ilmeisesti voimakkaammin ja c-vitamiinia ei maista niin helposti (eivät tykkää siitä). Kurkun kanssa ei maistu, mutta riippuu varmaan marsusta..

    Meillä lähti kanssa karvatuppoja ja kun mentiin hampaiden lyhennykseen niin kyseltiin siinä samalla mistä johtuu ja c-vitamiinin puutoshan oli kyseessä. Nyt marsujen turkit ovat suorastaan upean näköiset :) Mutta joka päivä on annettava ruoan kanssa, jotta saavat sopivan määrän. Ne todellakin tarvitsevat sitä :)

    Äänestä

  • Kiitos neuvosta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


K.a.t.a.r.i.i.n.a kirjoitti:

Miksi marsuilta lähtee karvatuppoja? Siis ainakin meidän marsuilta lähtee karvatuppoja peräpäästä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu