Mikäs se oli tuon palmian rooli euroviisujen turvajärjestelyissä? Nyt ne ainakin pettivät pahemman kerran.
http://www.iltalehti.fi/euroviisut/200705126099765_ev.shtml
http://www.iltalehti.fi/euroviisut/200705126099765_ev.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Palmia ja Daifu hoitavat ja vastaavat järjestelyistä myös näiltä osin.
Palmia tiettävästi maksaa ja Daifu konsultoi eli ohjaa ja organisoi palmian toimia. Daifun toimitusjohtajahan on kisojen turvallisuuspäällikkökin...
Voi jos tietäisitte edes puolet todellisuudesta, MM2005 uusintana mutta vain suorana lähetyksenä. Samat virheet samoilta tahoilta jälleen.
Ja rahaa palaa turhaan eikä oikeasti vastaa tarvetta ja väitettyä turvallisuustasoa.
Tuossa uutisessa mainitaan, että Poliisi keskeytti kuokkavierailun, ei vartijat jotka seisoivat joko tumput suorina, tai sitten huomattuaan mokanneensa poistuivat vähin äänin takavasemmalle. ;) Hyvä suomi!
Siellä mitään vartijoita ollut sisällä, jv-laattasia kavereita...
No nythän löytyi todellinen ammattilainen hoitamaan ja organisoimaan seuraava iso tapahtuma suomessa. Ei muuta kuin hakemuksia kehiin!
Tai sitten sieltä narikan perältä, festarin aitalinjalta pönöttämästä, konsertin takaovelta, myymälän pullohuoneesta tms. vastaavasta paikasta on vaan kiva huudella.
Miten muuten määrittelit turvatarpeen?
;)
Kun porukkaa raahataan muualta suomea busseilla paikalle ei homma voi olla kovin laadukasta, samaiset kun joutuvat vastaamaan ja opastamaan kävijöitä paikassa jota eivät edes yleisesti tunne.
Istutaan kv. median edessä löysänä kuin...
Aitalinjasta kun mainitset kyllä tälläkin erää tuota eräät kyttäsivät hullun lailla, eiväkä olleet tällä kertaa varusmiehiä.
Jo etukäteen näki ja tiesi että mm. Hartwallin lisävoimakoneet olivat väärin sijoitettu ja suojattu aivan aidan viereen kadun varteen.
Suoraan sanoen niin kauan kuin nyt mukana olleet tahot (tai/ja MM2005 tahot) ovat osallisina isoissa tapahtumissa ei ole mitään haluja olla missään tekemisissä homman kanssa.
Minkähän kadun varressa nämä mahdollisesti olivat? Siis nämä lisäsysteemit?
Palmiahan se pyöritti koko rumbaa ja muilta oli vaan palkattu työntekijät, kun omat resurssit eivät riittäneet.
Eli kyllä siellä muut tanssi ihan Helsingin kaupungin pillin mukaan, myös daifu.
Daifun toimitusjohtajahan oli myös palkattu kyseiseen tapahtumaan liittyen Palmialle, eli ei tehnyt hommia omalle firmalleen kyseisenä aikana.
sehän selittää kaiken
Selittääkö tuo myös sen että daifun pikkupomot yrittivät jälleen päteä kuten MM2005?
Tarkoitan siis muillekin kuin palmia ja daifun omille työntekijöille, vaikka mitään varsinaista syytä ei ollut.
Näkyihän tämä kentäntasolla niin mitä luulet tuon olleen kulisseissa ylempänä?
Tietysti Palmia ja Daifu ovat pyörineet maksajan pillin mukaan mutta silti heidän esityksiensä mukaan ja perusteilla YLE joutunut tekemään ratkaisut jos konsultti ja tuottaja eivät pysty perustelemaan riittävästi on jossan mennyt pieleen.
Tuli muuten maksamaan taas huomattavasti enemmän kun tilattiin mm. lisää palveluita ulkopuolisilta vasta viime hetkellä...
Se ettei palmialla ole omia resurseja ei varmasti yllättänyt ketään, edes Yleä. Mitäköhän tarkoitat Helsingin Kaupungilla (niitä pienempiä kinkereitä kaupungilla)?
...Olivat kyllä melkoista sakkia. Joku ihme tarve aina näytellä suurta ja mahtavaa kyseisellä pikkufirmalla, todellisuudessa kaikki kuitenkin meneekin aivan päinvastoin joka tapahtumassa. :)
Eikös Helsingin kaupunki omista Palmian? Näin olen ainakin käsittänyt asian. Ja jos näin on, niin silloinhan kaupunki antaa lopulliset määräykset hommista.
Pikkupomojen pätemiseen en osaa vastata kun en ollut paikalla, mutta sikäli tunnen sympatiaa heitä kohtaan jos suurin osa henkilökunnasta on taas ollut sitä peruskauraa eli porukkaa jotka eivät tee hommia päätyönään ja/tai eivät ymmärrä omaa rooliaan kokonaiskuvassa. Kumminkin tuon kokoluokan tapahtumat on eri toista kuin olla kerran vuodessa kylätansseissa järjestyksenvalvojana makkarapalkalla. Vähemmästäkin varmaan menee hermot.
Yleisestihän pikkupomon rooli on ottaa paskaa niskaan niin ylhäältä kuin alhaaltakin päin. Jos joku ei sitä sisäistä niin oma on häpeä.
Turvatarkastettua aluetta johon ei päässyt kuin kulkuluvalla, jos siellä rupeaa lehdistö tötöilemään niin minkäs sille mahtaa. 2600 uutistoimittajaa vs muutama poliisi naruaita.