Hinta ja vaikutus

Wipi

Olisi ihanaa, jos akupunkiohoidoissa käyneet osaisivat/viitsisivät vastata näihin kysymyksiin:
1. Paljonko noi tunnin kestoinen hoitokerta maksaa kskimäärin läntisessä Suomessa?
2. Onko yhdellä hoitokerralla vielä merkittävää vaikutusta esim. niska-hartiaseudun särkyihin vai onko vaikutus yksilöstä riippuvaa?
Kiitos vastaajille :)!

6

6487

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suosittelen

      Esko Ala-lantelaa (en muista, onko nimi viivalla vai ilman) Seinäjoelta niskavaivoihin ja muutenkin, on myös naprapatti.

      Itselläni vaivoihin on auttanut 1-4 kertaa, mutta koko kropan kuntoon saanti kesti n. 10-15 kertaa, ja joskus yllätpitoa, kerran-pari vuodessa. Tarkoitan koko elimistön epätasapainoa, tosin mennessäni ensimmäistä kertaa ongelmat olivat jo tosi pahoja. Kyllä saat rajoillesi vastinetta!

      • tervekuinpukki

        Rajoille kyllä vastinetta, mutta rahoille ei laisinkaan. Rajat tulevat piankin vastaan noilla hinnoilla. Toivottavasti tekee hoitovirheen ja vammaudut. Ai niin, eihän näillä hoidoilla voi tehdä hoitovirhettä, kun mitään ei oikeasti hoideta. :)


    • arvioin myöskin

      ....että tunnin kiinalainen akupunktio maksaisi n. 35-45 euroa. Sarjakäynnit mahdollisesti vähemmän. Jos kysymys on "vain" niska-hartia-alueen ongelmista, lihaskireydestä ja kivusta, pitäisi kyllä yhden oikella tavalla tehdyn hoidon riittää tilanteen helpottamiseksi. En väitä, että kaikki NH-alueen ongelmat olis pois pyyhitty yhdestä kerrasta, mutta selkeä muutos parempaan on yhdellä hoidolla tultava.
      t. hoitaja

      • kauanko kivut pysyy poissa...

        Itselläni hieronnat auttoivat muutaman päivän, naprapatiasta ja akupunktiosta olen saanut apua jopa kuukausiksi. Itselläni ainakin stressi ja liikkumattomuus tuovat kuitenkin ongelmat takaisin pitkällä aikavälillä, joten liikuntaakaan ei pidä laiminlyödä. Nämä ovat omia kokemuksiani.


      • pitää hoidattaa
        kauanko kivut pysyy poissa... kirjoitti:

        Itselläni hieronnat auttoivat muutaman päivän, naprapatiasta ja akupunktiosta olen saanut apua jopa kuukausiksi. Itselläni ainakin stressi ja liikkumattomuus tuovat kuitenkin ongelmat takaisin pitkällä aikavälillä, joten liikuntaakaan ei pidä laiminlyödä. Nämä ovat omia kokemuksiani.

        akupunktiolla myös stressi pois; rauhoittaa mieli ja tasapainottaa hermosto. Ja kuten itsekin tiedät, liikkumaan pitää lähteä!


      • Anonyymi
        pitää hoidattaa kirjoitti:

        akupunktiolla myös stressi pois; rauhoittaa mieli ja tasapainottaa hermosto. Ja kuten itsekin tiedät, liikkumaan pitää lähteä!

        Kävin hierojalla 5 kertaa ja käsivarren kivut eivät hellittäneet ja lopulta suostuin viimekäynnillä akuneulaan, ei velottanut kuin neulan hinnan hieronnan yhteydessa, se kipu hävisi lopullisesti, n. 15v sitten, nyt kiinnostasi kokemukset tupakan lopettamiseen akunelalla ja hinta kun useampi käynti todennäköistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      88
      843
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      774
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      603
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe