Elikkäs millaisella ravinnolla saa vähennettyä elimistön happamuutta?
Elimistön happamuus?
Eräs henkilö..
289344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Tosin jos yrität muuttaa elimistön pH tasapainoa emäksellä niin kuolohan siinä tulee... Mistä sait päähäsi että elimistösi happamuutta pitäisi vähentää, haluan kuulla!
emäs, tosin sitä luullaan happamaksi. Muuten, öh... tiedäthän eron lukemisen ja kuulemisen välillä? Suomi24 ei ole kuuntelupalsta, tänne useimmat kirjoittavat ja sitä sitten luetaan.
Sanakirjasta. Kuulla= aistia jtk sisäkorvalla, myöskin abstrakti; saada selville, "Oletko lukenut/kuullut päivän uutisen?"
Eli takaisin koulunpenkille!
saamme esim. Haloo, kuuluuko? Miten on näkemisen laita, opetetaanko siitäkin erilaisia tapoja? Jos esim. katson autoa niin pitäisikö siinä nähdä hevonen?
teini-ikäisiä.. Ei sovi aikuiselle, Kiitos.
Noh siitä on puhuttu useaan otteeseen täällä ja muualla, että elimistön happamuudesta aiheutuu ongelmia ja emäksisempään ruokavalioon kannattaisi pyrkiä.
Eikö siinä sitten oo mitään perää?
Kyllä siinä on perää. Nähtävästi vain niin että joitakin ei kiinnosta itse keskusteleminen tästä asiasta, vaan rupeavat näsäviisastelemaan eri verbeistä.
Mm. syöpä on sairaus jossa on todettu että sitä sairastavilla on alhaisempi kehon nesteiden pH kuin terveillä, mm. veren pH alhaisempi. Sanotaan että kriittinen tekijä syövän synnyssä on juuri se että soluissa pH laskee alle tietyn kriittisen rajan.
Lääketieteelisissä oppikirjoissa ei ainakaan! Ehkä jossain poppamiehen käsikirjassa :)
mene muualle lukemaan, vaikka jotain paskantärkeilyä. Tuolla asenteella ei ole ihme, jos joudut vaikeuksiin nuorten kanssa.
Ovatko kertomasi lääketietelliset oppikirjat ainoa totuus terveydenhoidossa?
Niissä lienee vain yksi näkemys aiheesta, joka jostain syystä on saanut hyväksynnän, ja otettu käyttöön?
Elimistön pH on noin 7,4. Jos elimistö on liian hapan puhutaan asidoosista ja jos liian alhainen niin kyseessä on alkaloosi. Nyt jos yrität muuttaa oikeasti emäksisillä yhdisteillä elimistösi tasapainoa sinulle kehittyy siis alkaloosi. Elimistö pystyy puskuroimaan jonkin verran mutta jos järki ei tule käteen niin seuraukset ovat dramaattiset; kehittyy keskushermosto,-munuais ym. vaurioita. Lupaa että edes konsultoit lääkäriäsi ennen tunget itseesi syövyttäviä emäksiä tai happoja!
ja sai 4kk elinaikaa, syöpä todettiin niin laajalle levinneeksi, että vain alle puolet saatiin pois. Maksa, vatsalaukku, kaikkialle levinnyt. Mitäpä teki hän? Hän rupesi keittämään tuhkalipeää, että sai elimistön ph:n laskemaan. Meni noin 2 vuotta eikä syöpää löytynyt enää mistään, asian tutki sama lääkäri. Hän eli vielä 44 vuotta nauttien annoksen tuhkalipeää päivittäin.
maailmasta löytyy. Tai naisia.
Voisiko joku kertoa kuinka tulisi siis syödä emäksisemmin?
Minä ainakin uskon että sukulaisesi on toipunut tämän ansiosta, hienoa kuulla. En ymmärrä miksi kukaan kusettaisi tämmöisestä asiasta muutenkaan.. :)
tietää jonkun uskovan, luulihan joku alunperin samaa. Miksi et kysyisi lääkäriltäsi?
Emäksisyyttä lisääviä ruokia: Kasvikset, juurekset, marjat ja hedelmät (ainoastaan puussa/pensaassa kypsyneet ts. kotimaiset)
Neutraaleja: maitotuotteet, kylmäpuristetut kasviöljyt
Happamoittavia: Viljatuotteet ja liha, kala, kana ja munat sekä raakoina poimitut hedelmät (ulkomaiset)
Lisäksi elimistöä happamoittaa ainakin tupakointi.
80% ruoasta tulisi olla emäksistä 20% happamoittavaa. En tiedä kuinka hyvää tieteellistä näyttöä happo/emäs tasapainosta on, mutta teoria on kiiinnostava. Joka tapauksessa tämmöinen ruokavalio ei ole paskempi.
emäksisistä tai happamista ruuista, mutta en muista mistä.
Minä ainakin uskon tämän syövästä koivuntuhkalla parantumistapauksen, onhan tuhkaa käytetty vanhastaan.
Cocacola on yksi joka on vihoviimeisimpiä happamuus-tasapainon sekoittajia. Sen ph oli muistaakseni jotain 2,8. Ja siitäkin litkusta saamme syyttää USA:ta!
"""Ja siitäkin litkusta saamme syyttää USA:ta!"""
Ihan itseänsä saa jokainen sitä juova syyttää.
Olet mitä syöt.
Ja vanhemmat ovat vastuussa lastensa syömisestä. Eli se on vanhempien vika, kun lapset näyttävät jo alaikäisinä syöttöporsailta.
Itse en osta ensimmäistäkään limsapulloa, ja erittäin harvoin pitsaa. Hampurilaisten syömisestäni on vuosia.
Ongelmana on lasten omat rahat, joilla he ostelevat em. moskaruokaa, tai tarkkaan ottaen nuorempi heistä, vanhempi onneksi viisastunut.
USA:ta saa syyttää ja on syytäkin syyttää koko maailmaan levittämästään pikaruokakulttuurista, joka tuo elintasosairaudet kaikkialle.
Suomen naisten lehdet taas ovat "onnistuneesti" istuttaneet makaronin syönnin Suomeen. Pari vuotta sitten piti olla vain pelkkää pastaa, lue: nopeahiilihydraattista, ravinnotanta paskaa!
Mitä enemmän ihmisten tietoisuus terveellisestä ja oikeaoppisesta ruuan syömisestä lisääntyy, niin sitä enemmän ihmiset vaan lihovat ja syövät ihan "paskaa".
Telkkarista tulee jatkuvasti ruokaohjelmia ja laihdutusohjelmia ja naistenlehdet ovat täynnä taulukoita, joissa neuvotaan syömään kasvikunnantuotteita jne...
Mutta mitä tapahtuu???
Kansa vaan paisuu paisumistaan. Järkyttävää katottavaa, kun jo ihan alle 7 vuotiaat lapset lyllertävät aamulla kouluun.
Syömiseen liittyy vahvasti tunteet myös eli ylensyönti ja "roskaruoan" syönti on myös addiktio ihan siinä missä alkoholi, huumeet, tupakka, lääkkeiden väärinkäyttö, uskonto jne...
Eli kyllä se vika on ihmisessä itsessään. Helppoa on syyttää muita omasta lihavuudestaan.
Ainahan ihmiset syyttävät omista virheistään toisia. Ihan joka paikassa ja joka asiassa. Ootteko huomanneet?
Eli olen aloittamassa kyseistä ruokavaliota. Pari asiaa kuitenkin askarruttaa, ja jos jollakin on tietoa niin olisin kiitollinen jos viitsisi vastata.
Eli ovatko seuraavat tuotteet hapokkaita, tai jollakin muulla tavalla haitallisia nimenomaan yritettäessä saada elimistöä emäksisemmäksi:
kofeiinitabletit (2x100mg aamulla ja zyrtec?
Entä oliivi/rypsiöljy (ei kylmäpuristettu) ehkä isoinakin määrinä päivän aikana? Myösäkin mikä virka noilla neutraaleilla tuotteilla on, olisiko niitä tarkoitus ottaa ihan vähän päivän aikana jos haluaa lisätä emäksisyyttä?
Käytän itse emäsjuomana iltaisin Fitlinen Restoratea raudalla. Anemia pysyy kurissa, uni maistuu ja on virkistävää ja saan siitä lisäksi kaikki tarvitsemani mineraalit yöksi. Ja tietysti sen emäksisyyden. :-)
Emäsjauhe pascoe on myös hyvä elimistön ph-ylläpitäjä.Saa esim.terveyskaupoista.
osta luontaiskaupasta valmariinia
osta valmariinia apteekista
Eräs aiheeseen perehtynyt tuttuni kertoi, että ananas olisi hyvä tasapainottaja. Etenkin raskaana oleville naisille tärkeä. Peustella en siis osaa, näin vaan olen kuullut..
valmariini apteekista
valmarin apteekista tai on muitakin valmisteita apteekissa tai luontaiskaupasta,olen käyttänyt vuosia