mitkä on rullat?

rererere

mitä on ne rullat mistä kaikki puhuu kun niillä virittään?ja missä ne on ja mitä niitten painojen määrä vaikuttaa?

8

1805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turust

      ja niiden painomuutokset vaikuttavat variaattori välitykseen, joka toimii keskipakoisvoimalla. Rullien keventäminen hidastaa kierrosluvusta johtuvaa välityksen muuttumista, jolloin kiihtyvyys paranee. Rullien liiallinen keventäminen vaikuttaa lopulta myös huippunopeuden alenemiseen samaan tapaan kuin mekaanisella vaihteistolla vaihdettaessa esimerkiksi nelosesta kolmoseen.

      Rullien painon muutaminen ei ole varsinaista viritystä, eikä se vaikuta moottorin tehoon. Rullien painon muutos vaikuttaa ainoastaaan variaatorivaihteiston välitysuhteen tiheyteen samaan tapaan kuin mekaanisen välityksen rattaiden muuttaminen.

      Turust

    • S Hessu

      Kokemuksesta voin sanoa kun laittaa keveemät rullat kiihtyy paremmin ja kulkee saman minkä on kulkenut, itse vaihdoin 125 cc kinalaiseen 2 gr keveemmät rullat ja kihtyy nyt paremmin ja kulkee saman kun painavammillakin kulki.

      • kyllä vähentää jos vaihtaakin "liian" kevyet sillä keskipakovoima ja hihnan/lautasten "vastavoima" estää "liian" kevyitä rullia menemästä ulkokehälle koska rullien massa ei riitä lautasten liikutteluun... kokeilemalla saa sopivat... kokemus ja taitolaji sanoisin


      • S Hessu
        PappaSkootteri kirjoitti:

        kyllä vähentää jos vaihtaakin "liian" kevyet sillä keskipakovoima ja hihnan/lautasten "vastavoima" estää "liian" kevyitä rullia menemästä ulkokehälle koska rullien massa ei riitä lautasten liikutteluun... kokeilemalla saa sopivat... kokemus ja taitolaji sanoisin

        Jos näin on mulla kävi sitten hyvä tuuri kun laitoin keveemmät rullat koska huippunopeus on sama mikä oli ennen rullien vahtoa, Fude 125 cc laitoin 11 gr ja paikalla oli 13 gr olisin laittanut 9.5 gr mutta oli Oulusta loppuneet.
        Ja laitoin Kiinalaiseen moposkooteriin niin kevyt kun löysin eli 5 gr ja sama tulos kiihtyvyys parani ja huippunopeus pysyi samana


      • otek
        PappaSkootteri kirjoitti:

        kyllä vähentää jos vaihtaakin "liian" kevyet sillä keskipakovoima ja hihnan/lautasten "vastavoima" estää "liian" kevyitä rullia menemästä ulkokehälle koska rullien massa ei riitä lautasten liikutteluun... kokeilemalla saa sopivat... kokemus ja taitolaji sanoisin

        Tiettyyn rajaan asti vauhti ja kiihtyvyys paranee.Totta liian kevyet tekevät hitaammaksi.Itse vaihdoin 8g. 5,1 g ja vauhti lisäntyi 10 km/h ja kiihtyvyys toista luokkaa.Moottori päsee kiertämään todella hyvin ja variaattori aukeaa maksimiin.


      • otek
        S Hessu kirjoitti:

        Jos näin on mulla kävi sitten hyvä tuuri kun laitoin keveemmät rullat koska huippunopeus on sama mikä oli ennen rullien vahtoa, Fude 125 cc laitoin 11 gr ja paikalla oli 13 gr olisin laittanut 9.5 gr mutta oli Oulusta loppuneet.
        Ja laitoin Kiinalaiseen moposkooteriin niin kevyt kun löysin eli 5 gr ja sama tulos kiihtyvyys parani ja huippunopeus pysyi samana

        Kiitos tiedosta,olinkin juuri kyselemässä Baotian 125:en rullien painoa.Sain omani Jonway 125 eilen.Sama juttu kuin 50:en kanssa,liian raskaat rullat.Onko 9,5 g todettu oikeiksi?


    • kylälähtee

      Vähän myöhässä tulee palaute "sounot" niiku nykänen sanoo,ei siin mitään itse laitoin 3,5g rullat ja violetti vasta ähky jousen huiput alamäessä digimittarilla 94kmh ylämäessä 25kmh pitää etsiä vaan se balanssi.

    • viitanen_

      Onko kellään tietoa minkä painoiset rullat on vakio generic xorissa? ja minkä painoiset rullat siihen tulisi vaihtaa? liukurullat vai normi rullat?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      44
      3888
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1879
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1326
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1202
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      980
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      190
      975
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      228
      954
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      927
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      800
    10. Jälkiviisauttako

      Kun katsot taaksepäin, tekisitkö jotain asioita toisin kaivattusi suhteen? Vai onko kaikki mennyt, niin kuin piti?
      Ikävä
      79
      799
    Aihe