Kun tämä aihe on kuitenkin jotakuinkin ajankohtainen, tässä pientä raporttia. Ajelin Liettuan, Latvian ja Viron läpi tänä aamuna:
Liettua teiden suhteen ok, niin kuin yleensä. Ei tietöitä.
Latvialaiset olivat päättäneet laittaa kielletty ajosuunta merkin Via Balticalle Riikan ohitustielle. Tekivät jotain, vaikea sanoa mitä ja kuinka kauan kestää. Eikä tietenkään mitään kiertotieviittoja.
Ohi pääsee täältä päin mennessä kun kääntyy ennen tietyötä oikealle -> "Riga 16" ja ajaa ~6km Riikaa kohti ja kääntyy vasemmalle isommasta risteyksestä (risteyksen kohdalla, siis jos jatkaisi matkaa eteenpäin, lukee "Riga 10" ja sieltä sivutieltä tulevilla on elämää isompi stop-merkki). Tämä reikäinen tie putoaa lopulta takaisin Via Balticalle tietyön toisella puolen.
Riikan pohjoispuolella "vanhan" tien remontti jatkuu, tänään oltiin menossa Saulkrastin pohjoispuolella, kolme pätkää jossa vain yksi kaista käytössä ja valot ohjaamassa liikennettä. Sunnuntaiaamuna 10-11 väliin tie veti kuitenkin ihan hyvin.
Virossakaan ei mitään erikoista mainitsemisen arvoista tietöiden suhteen.
Ja tällaista sattumaa Liettuassa tällä kertaa:
http://netti.nic.fi/~msot/IM000221n.jpg
http://netti.nic.fi/~msot/IM000222n.jpg
Paikka 2-30km Kaunasista pohjoiseen. Vaikea sanoa mitä oikein tapahtui, rekka pellolla ja henkilöauto pahasti kärsineenä tiellä. Ilmeisesti tapahtunut vain vähän ennen minun paikalle sattumista, tie oli kuiva, ilma sumuinen, aurinko matalalla, kello 6:30.
Via Baltica 13.5.2007
mush
1
760
Vastaukset
- sepä.se
tällainen tiedonvälitys, mistä on selkeästi hyötyä karavaanareille ja muille liikkujille, suuri kiitos sinulle ja pidetään jatkossakin suomalaiset ajantasalla muunkin Euroopan tieolosuhteista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs481251- 1581077
- 61935
Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27746Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51731Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli178729- 8722
- 11719
- 346708
Kamalateltta
Kalateltta... Kuivia,kylmiä, suolattomia muikkuja kalliiseen hintaa. Viimeinen kerta kun käyn syömässä tuolla. Edellise11661