vielä eilen kuulu ukon soidin,kolmatta viikkoo samalla paikalla.tähtäimen läpi (24x42) katsottuna sama näyttäs olevan.oli tullu yks pienempikin pellolle,mut ei uskaltanu kun muuutaman äänen pistää.mites muaalla ?
teeren soidin
2
1566
Vastaukset
- soidinta seuraava
Kaksi viikkoa sitten kävin varta vasten soidinta seuraamassa. Reilu 20 ukkoteertä näin ja oli mukava sitä laulua kuunnella, mitä soidinkiihkossaan päästävät, muutaman tappelunkin teerien toimesta näin. Viime viikonloppuna en sitten soitimella käynytkään, mutta ajelin iltasella metsäautoteitä reilu 15 km autolla ja bongasin matkalla kymmenisen eri akkateertä, olivat kiviä syömässä tiellä. Lisäksi pari ukkometsoa näin ja koppelon, oli mukava yllätys.
Ei kyllä näkynyt muutama vuosi sitten näin hyvin kanalintuja, on mukava nähdä kun kannat ovat kovassa kasvussa. Kyllä se pienpetopyynti auttaa, vaikkei se olisi edes kovin runsasta, jo muutamien petojen pyydystäminen lintujen pesintäpaikoilta auttaa, olen havainnut.- HannuP
Minäkin näin toissapäivänä noin 20 mustaa teertä pellolla soitimella...kaikki oli tosiaan ukkoja. Akat (6kpl) oli hiekkomassa teiden varsilla. Täälläpäin on teeriä hyvin. Toissa syksyn suurin parvi n.60-70 yksilöä, ja tästä havainnosta, vartin päästä, samalta suunnalta, n. 30teron parvi. Hyvältä vaikutta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1074897Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744251546- 1911128
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1101108Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk161026Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861010Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47931- 64921
- 64886
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826