Moikka,
Olen suunnitellut että ensi kesänä teen itekseni ikkunaremontin vanhaan rintamamiestaloon. (itse lomalla ja mies töissä koko kesän)
Eli hion ja maalaan vanhat ikkunat ja eristääkkin pitäs.
Ikkunat ovat alkupeäiset, ja kunnoltaan ihan hyvät, eli vaihtaa ei tarvitse.
Nyt neuvoja kehiin siinä, miten te ikkunat kunnostaisitte. Ja mitä pitäis otta huomioon?
Yhden hyvän neuvon sain vanhalata rintamamiestalon asukilta.
Eli kun eristehän on vanhassa talossa puru, se ajan mittaan painuu alas päin. Eli ikkunanpokat irti ja tungetaan villaeristettä väliin. Talvella vähentää lämmönhukkaa.
Kuullostaa minusta ihan ok neuvolta... Vähän vetoista on ollut..
Ikkuna remppa rintamamiestaloon
9
3455
Vastaukset
- kannattais.
Ottaa sitten huomioon, että ne pokat on myös naulattu kunnolla kiinni. Meinaan vaan ettet mene repimiään mitään irti, ennen kuin olet tarkkaan karsonut mitä sieltä maalin alta paljastuu.
- neuvon
antoi, ei ikkunarempassa puruja voi ikkna-aukon kautta lisätä. Seinä pitää repiä auki ikkunan alta, menee kyllä samaan konkurssiin sekin työ.
- ........
Ehkä helpoin tapa lisätä eristettä ikkunan alle on uretaani. Kylmästi vaan reikä alapokan ja apukarmin läpi ja uretaania purun päälle. Sitten vaan valkoiset muovitulpat reikiin. Reikiä kannattaa tehdä ehkä pari kolme, jotta koko tila täytyy kunnolla.Pokat ovat yleensä nauloilla kiinni ja vahingoittuvat, jos niitä yrittää repiä irti.
- nainen pulassa
kiitos tosi paljon tosta vinkistä!!
On totta että niitä karmeja ei kyllä kannata lähteä repimään irti!!
Paljon helpommalta ja fiksummalta tuo kuullostaa. =)
Eikun uretaani ostoksille.
Mikähän olis fiksuin tapa käsitellä ikkunan pokat? Meinaan vaan että ajattelin ne käsin ja hiirihiomakoneella ajella ja sitten maalata? Kuullostaako yhtään pöllöltä?
Tässä tosiaan vasta opettelen näitä asioita kun vasta viime kesänä muutettiin vanhaan taloon ja kaikenlaista fiksausta tässä on jo tehty, kivaa ainakin on vielä ollut! - Todella.
nainen pulassa kirjoitti:
kiitos tosi paljon tosta vinkistä!!
On totta että niitä karmeja ei kyllä kannata lähteä repimään irti!!
Paljon helpommalta ja fiksummalta tuo kuullostaa. =)
Eikun uretaani ostoksille.
Mikähän olis fiksuin tapa käsitellä ikkunan pokat? Meinaan vaan että ajattelin ne käsin ja hiirihiomakoneella ajella ja sitten maalata? Kuullostaako yhtään pöllöltä?
Tässä tosiaan vasta opettelen näitä asioita kun vasta viime kesänä muutettiin vanhaan taloon ja kaikenlaista fiksausta tässä on jo tehty, kivaa ainakin on vielä ollut!Meinaat maalata uusiks, ne ikkunat niin varaudu ainakin yhteen asiaan, niissä on vähintään 5:si maalikerrosta. Itse hioisin vain pinnan rikki, ja vetäisin uuden värin päälle.
- maalarin perusvinkki
nainen pulassa kirjoitti:
kiitos tosi paljon tosta vinkistä!!
On totta että niitä karmeja ei kyllä kannata lähteä repimään irti!!
Paljon helpommalta ja fiksummalta tuo kuullostaa. =)
Eikun uretaani ostoksille.
Mikähän olis fiksuin tapa käsitellä ikkunan pokat? Meinaan vaan että ajattelin ne käsin ja hiirihiomakoneella ajella ja sitten maalata? Kuullostaako yhtään pöllöltä?
Tässä tosiaan vasta opettelen näitä asioita kun vasta viime kesänä muutettiin vanhaan taloon ja kaikenlaista fiksausta tässä on jo tehty, kivaa ainakin on vielä ollut!Unohda kaikki hiomakoneet ja osta kunnollinen kuumailmapuhallin. Sillä pultat pois kerralla kaikki vanhat pinnat, jonka jälkeen on todella helppoa maatata uudelleen.
Maalina tietysti öljyteho, jonka ensimmäiseksi pinnaksi sekoitat puolet tehoa ja puolet valttia. Kestää helposti seuraavat kaksikymmentävuotta. - hulluksi tulee
maalarin perusvinkki kirjoitti:
Unohda kaikki hiomakoneet ja osta kunnollinen kuumailmapuhallin. Sillä pultat pois kerralla kaikki vanhat pinnat, jonka jälkeen on todella helppoa maatata uudelleen.
Maalina tietysti öljyteho, jonka ensimmäiseksi pinnaksi sekoitat puolet tehoa ja puolet valttia. Kestää helposti seuraavat kaksikymmentävuotta.ikkuna= yksi tai useampiosainen ikkuna jossa yleensä karmit ja puitteet, joko avautuvana esim 2 puitteinen kolminkertainen lasitus tai kiinteänä elementtilasilla
(malli a on 1 osainen, malli b 2 osainen malli e kolmeosainen, malli t kolmeosainen teemalli jne...
karmi= tässä on kiinni ne pokat eli ikkunan puitteet, karmi tulee seinärakenteeseen kiinni eristettynä, eli karmi asennetaan siihen reikään joka on ikkunaa varten tehty seinään.
jakokarmi= jos ikkunassa on vaikkapa kaksi lasia vierekkäin niin välissä oleva puu/alumiiniosa on jakokarmi(jos se on kiinni karmissa joka ympäröi ikkunan)
jakopuite,puitejako,ristikko yms.= feikkijako ei siis aito jakokarmi, vaan hämäystä
puite, poka= nämä ovat kiinni siinä karmissa ja avautuvassa ikkunassa siis avattavissa esim. ulkopoka ja sisäpoka..
smyygi= sovituslista ikkunaankin, eli sisäsmyygi sisälle ja ulkosmyygi ulos. smyygiä on se osuus joka jää jäljelle kun mitataan seinän paksuus ja verrataan sitä karmin syvyyteen/eli paksuuteen
vuorilauta= puutalon ikkunoiden ympärillä ulkopuolella
tippalauta= tulee ulos vuorilaudan päälle
vesipelti= tulee ikkunan alareunaan mahd. alavaakavuorilaudan päälle
jne jne jne.........................................................................
- pulassa:
Älä aloita remppaa yksin tai tumpelon miehen kanssa. Vanhojen ikkunoiden käsittely kunnolliseksi puhumattakaan lämmöneristeen lisäämisestä seiniin on iso ja aikaavievä ja ammattitaitoa vaativa homma. Hermot siinä menee. Tarvitset asiasta tietävän miehen hommiin, jonkun, joka on ennenkin touhunnut vanhojen talojen remonteissa.
Tiedän, mistä puhun. Olen rempannut ukkoni apuna ja remonttimiesten kiusana 50-lukulaista jo kymmenen vuotta. Naiselta loppuu niissä töissä äkkiä ihan fyysinen voima. Vähitellen meillä on menty siihen, että minä ideoin ja mies tekee. Nyt sujuu. Mutta aikaa kyllä hommat vie. - mtt
Tyynesti ulkovuorilautoja irti ikkunan alta ja reikäporalla reikä reinään. Painumaan ekovillaa tai purua. Pelaa purun kanssa yhteen. Poistin itseltä villat ikkunoidenalta, hyvin olivat mustuneet ja samoin se puru mikä oli villaa vasten oli muuttunut ruskeaksi. Vetoisuus lähtee kun teille tulis 3. ruutu ikkunoihin. Meillä sai vääntää lämpöjä reippaasti alas uusilla ikunoilla, samoin vetoisuus poistui. Jotenkin en uskaltaisi laitaa uretaania seinän väliin kun en sinne näe. Ikkunoiden laitossa huomasin vaan että on arvaamatonta ainetta..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä292905- 1191195
- 58941
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6937- 66905
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26877Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65834Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37830Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu157811Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75764