miten?

miten pystyn poistamaan kaikki pc:een tiedostot kovalevyltä? pitäisi poistaa koneelta kaikki tiedostot koska sain uuden koneen ja pitäisi osia serkun koneeseen antaa.
10514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Riippuu vähän. Jos sulla on windows FAT32 järjestelmässä, voit käynnistää tietokoneesi käynnistyslevykkeellä ja kirjoittaa FORMAT (Aseman tunnuskirjain), esim C. Eli FORMAT C:

Jos NTFS:ssä, voit mm. windowsin asennus CD:llä suorittaa alustuksen.

Lisäksi on olemassa lukuisia ohjelmia, jotka pyyhkivät datan vieläkin tehokkaammin pois, mutten nyt niistä sen enempää kerro.

Äänestä

  • käyttöjärjestelmä on windows xp jos oikein muistan siinä tuli mukana levyke joka on kadonnut... löytyy vain asennus cd millä ei pysty formatoimaan kokeilin myös käynnistä->suorita->format C: mutta se ei suostu formatoimaan luultavasti sen takia koska win xp on päällä

    Äänestä

  • Se on NFTS järjestelmä, mutta en löytänyt mitään formatointiin tai alustukseen liittyvää windowsin asennus cd:eeltä?

    Äänestä

Hae otsikon sivulta esim. boottaava dos-disketti. Käynnistät sillä koneen, poistat fdiskillä kaikki osiot.
Sen jälkeen voit vielä formatoida koko kiintolevyn, jos haluat. Välttämätöntä se ei ole, sillä osioiden poistaminen on yleensä riittävän varma konsti.
Ole hyvä.

Äänestä
  • Lähes mikä tahansa recovery softa osaa etsiä tiedot takaisin, jos levyltä on vain poistettu osiot ja/tai sen on formatoitu.

    Tuo jo mainittu dban on jo sitten sellainen softa, jonka jälkeen tietojen onkiminen on lähes mahdotonta.

    Äänestä

Otsikkoon kannattaa laittaa kysymyksen ydin. Tämä hyödyttää kaikkia kun otsikosta näkee mitä asia koskee, jos vaikka etsii tietoa jostain tietystä aiheesta. Viestien turha avaaminen poistuu näin kätevästi.
Otsikko tähän tapaan:

"Miten pystyn poistamaan kaikki pc:een tiedostot kovalevyltä?"

Kiitos. :)

Äänestä

Voi pitää kovalevyn itsellään, ja panna muut romppeet kiertoon. Meinaan saa paremmat yöunet, kun levy ja tiedostot ovat turvassa oman tyynyn alla.

Äänestä
  • nukutuksi, kun kovalevy on tyynyn alla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


buffeli kirjoitti:

miten pystyn poistamaan kaikki pc:een tiedostot kovalevyltä? pitäisi poistaa koneelta kaikki tiedostot koska sain uuden koneen ja pitäisi osia serkun koneeseen antaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu