kiertue tuotti 193miljoonaa?

hmmm...

Tuottiko Madonnan uusin kiertue peräti 193milj.dollarin tulot? Sehän oli maailamn menestynein Madonna-kiertue että menestynein kaikista naisartistien tekemistä. Joten kai tuo summa on mahdollinen. Madonan levymenestyshän on myös omaa luokkaansa ja kieppuu jopa 300 miljoonan paikkeilla. Samoin hänen listasijoutksensa ovat legendaarisia.


Tv.stä tuli vastikään yle live-Madonna-nimoinen ohjelma missä hänen uusinta confessions-kiertuettaan oli kuvattu Lontoon Wembley-areenalla mihin mahtuu varmaan 100 000 henkeä arviolta.

Kerrassaan mahtava esitys ja yleisä pomppi täysillä Madonnan mukana. Desipelit olivat varmasti korkealla kun Madonna pyysi yleisöä laulaman mukanaan ennätyshitti hung up:ia.

5

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Madonnan levytulot ei sitten todellakaan ylety 300miljoonan puolelle, jos otetaan ihan vain LEVYJEN tulot, albumit myyvät jotain 8-15milj luokkaa Maddella.
      Verrataanpas nyt esimerkiksi Michael Jacksoniin, jonka levy myynnit ovat 30-100milj. luokkaa, ja hänen soolo-levynsä (aikuis-iän) albumejahan on myyty yli 250milj.

      Onhan se Madonna menestynyt, kaikkihan sen tietää.

    • ncfnpo

      Kyllä se Madonna sellasen 250milj levyä on myynyt hyvinkin mahdollisesti maailmalla. Naisista hän on ylivoimasiesti menestyneinja miehistäkin vain M.J. ylittää hänet. Toisn nykyään Jacksonin suosiontila ei vedä vertoja Madonnalle.

    • teevetulloo

      Enpäs oikeen usko. Tuntuu mahdottomalta määrältä kun ottaa huomioon että kyseessä on vain Madonna. Ämmä joutaa muutenkin hautaan. Musiikkialalla siis. En tykkää hänen äänestään ja ne kamalat bodit joita hän käyttää videoillaan ovat karseita. Ja kun hänen levyjään kunnolla kuuntelee voikin miettiä: Johtuukohan hurja menestys hyvästä laulajasta vaiko kenties hyvistä tuottajista ja biisin tekijöistä? Minulle tämä tilanne on tullut hyvin monta kertaa vastaan ja olen todennut että laulajasta se ei johdu. Madonna osaa kyllä ihan hyvin laulaa mutta ääni ei siltikään ole maailman paras. No, toivon ettei joku tyhmä luule että pidän Madonnaa huonona esiintyjänä/laulajana. Niin asia ei ole.

      • kaukana...

        Madonna on tekemässä aina itse biisejään (asian voi tarkastaa levyiltä biisien krediiteistä), joten jos menestys johtuisi vain ja ainoastaan musiikin tuotannollisista syistä, niin hyvä Madonna!

        Ja jos kamalat bodit ovat ainoa, mitä joku Madonnasta tietää, niin aika huteralla pohjalla on perustieto maailman yhdestä suurimmasta ja tunnetuimmasta tähdestä. Kyse on yhden levyn visuaalisesta puolesta. Madonnan tyyli muuttuu jokaisen levyn mukaan.


      • vdf
        kaukana... kirjoitti:

        Madonna on tekemässä aina itse biisejään (asian voi tarkastaa levyiltä biisien krediiteistä), joten jos menestys johtuisi vain ja ainoastaan musiikin tuotannollisista syistä, niin hyvä Madonna!

        Ja jos kamalat bodit ovat ainoa, mitä joku Madonnasta tietää, niin aika huteralla pohjalla on perustieto maailman yhdestä suurimmasta ja tunnetuimmasta tähdestä. Kyse on yhden levyn visuaalisesta puolesta. Madonnan tyyli muuttuu jokaisen levyn mukaan.

        Madonna on legenda ja on naurettavaa puhua jostain Hung Up-videon vaatteesta kun kyseessä on tosiaan yksi kaikkien aikojen superartisteista. Madonna on ehkä on merkittävin mediapersoona ikinä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      38
      2406
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      48
      2020
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      9
      1956
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      43
      1682
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      139
      1418
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1076
    7. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      68
      895
    8. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      62
      893
    9. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      119
      878
    10. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      67
      866
    Aihe