Millaisia kokemuksia on TietoEnatorista työnantajana?
TietoEnator
sivusta katsoja
104130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
naurattaa
Kaikesta palautteesta huolimatta, Tietoenator ei ole "10 eniten perseestä yhtiötä" listalla.
"Levitämme persettä ja odotamme suhdanteen kuumentuvan niin paljon, että asiakkaiden on pakko ostaa meiltäkin" on ollut Tietoenatorin strategia, mikä alkaa nyt tuottaa hunajaa hitaasti. Ja kuten aina huonosti johdetuissa firmoissa, johdon vittuiluinto duunareille vähenee suhdanteen parantuessa, joten odotettavissa paranevaa työtyyväisyyttä, mikä ei johdu Tietoenatorin omista toimista.
vältä poria
vastakysymys. Porissa on siis TE:n pulju? Mitäs se tekee siellä? Ei varmaankaan kovinkaan iso? Miksi pitää Porissa jotain pienen pientä sivukonttoria???
Eikös TE:n Porin yksikkö ole alunperin Nokian perustama. Muistaakseni Nokia myi sen TE:lle joskus vuosituhannen vaihteessa. Viisaammat korjatkaa, jos puhun puuta heinää.
Voisit ensinnäkin miettiä löytyykö maasta ylipäätänsä sellaista pikkukaupunkia jossa TE:llä EI ole konttoria? Jos pitäjässä on kirkko, osuuspankki ja S-market niin kyllä siellä on TE:n toimistokin.
Porissa on kyllä parinkin korkeakoulun etäispesäkkeet eikä hirveästi tuon alan työpaikkoja joten kaipa sieltä saa hiton halpaa karjaa päätteen ääreen eikä vaihtuvuuskaan päätä huimaa.
Nokia myi vuonna 2001 Porin yksikkönsä Digialle.
http://www.sysopendigia.com/C2256FEF0043E9C1/0/405000372?opendocument&lang=fi
Vuonna 2001 Digia osti oululaisen ohjelmistotalon Nexim Oy:n, joka oli erikoistunut langattomien järjestelmien ja sovellusten toteuttamiseen Symbian-ympäristöön. Digia osti Nokia Oyj:n Porin tuotekehitysyksikön, joka oli keskittynyt kehittämään ohjelmistoja sekä seuraavan sukupolven päätelaitteisiin että nykyisiin matkapuhelimiin
mee jos tunnet arvosi,
enemmän on konserni hukassa kun kolumbus menessään intiaan
jos vaikka monitori on huono, kuva värisee ja siinä on muitakin häiriöitä, ei TE:ssä saa uutta monitoria
(näin manufacturingissa)
... kun on monitori ... ettet vaan olis ihan johtavassa asemassa ; )