Britanniassa

säädökset.

Koira jota ei pystytä kunnolla kontrolloimaan julkisella paikalla (=on vaaraksi) voidaan lopettaa ja omistajalle sakot ja max. 6 kuukautta vankeutta.

Jos koira vahingoittaa jotakuta niin omistaja voidaan vangita maksimissaan kahdeksi vuodeksi.
199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

kyllähän se kummalta tuntuu koirat jotka on jalostettu taistelukoiriksi saa jokainen pitää

ja 2010 luvulla,eihän käsiasettakaan saa suomessa ilman kunnon lupia ja kiven allla silloinkin


Eduskuntaan terveisiä pistäkää asia mietintään ennen kuin lisää sattuu ja pahasti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asialliset kirjoitti:

säädökset.

Koira jota ei pystytä kunnolla kontrolloimaan julkisella paikalla (=on vaaraksi) voidaan lopettaa ja omistajalle sakot ja max. 6 kuukautta vankeutta.

Jos koira vahingoittaa jotakuta niin omistaja voidaan vangita maksimissaan kahdeksi vuodeksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu