Kirjoittaako kukaan enää vanhalla kirjoituskoneella vai käytättekö tietokoneita?
Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että ainakin tällä kannettavalla on äärimmäisen vaikea kirjoittaa. Täytynee etsiä jostain antiikkinen Remington.
Vapaaksi kirjailijaksi
5
546
Vastaukset
Ehkä paras mahdollinen työväline liikkuvalle kirjoittajalle joka haluaa saada aikaan hyvää jälkeä on kannettava kirjoituskone. Sellaiset taitavat olla aika harvassa, mutta ovat erityisen hienoja.
Kirjoituskone lisäksi päästää kivan äänen. Ainakin sellainen vanha mekaaninen. Itse kirjoitan tietokoneella. Korjaamisen helppous on se pääasiallinen syy.- loota.
Läppäri makaa ent. jääkaapin ritilällä vähän ylempänä, irrallinen näppäri sopivalla korkeudella ja etäisyydellä. Suosittelen.
Lisäksi on irrallinen, pieni näppis matkoja varten.- tuo kuulostaa hyvältä
mullekin voisi sopia erillinen näppis ja pienempi matkoja varten.
Täytyy alkaa etsimään...
- satujose
Kirjoitan tietokoneella, läppärillä iltaisin jotten häiritse nukkuvia. En edes uneksi kirjoittavani reminktonilla, eiväthän pihan variksetkaan nukkuisi jos aamuöisin paukuttaisin tarinaa, saati lapset toisessa huoneessa.
Voin järjestää teille vanhoja kirjoituskoneita postikuluhintaan, löytyy vanhoja, (osassa taitaa olla näppäinjärjestyskin eri, muutettiin muistaakseni 70/80 luvun taitteessa,) hiukan uudempia ja sähköisiä kirjoituskoneita, joita voi tilata 5-10 euron kpl hintaan postikulut. (10 euron koneet ovat 80-90 lukujen taitteesta, viimeisiä sähkökirjoituskoneita, ajalta kun ihan kaikilla ei ollut tietokonetta.)
Tosin en tiedä mitä värinauhat noihin maksavat, niitä kyllä saa vielä kirjakaupoista, mutta voi olla että kirjoittaminen tulee kalliimmaksi, saati se korjaaminen? Toisaalta taas, kirjoituskoneella kirjoittaen virheiden poisto vaatii ainakin sen uusintaversion ellei kahta, että on siinä puolensa ja puolensa.
Kyllä koneita on ihmisten nurkissa, niitä vain pidetään arvottomana romuna jota ei enää kaupitella, jos lähikaupan ilmoitustaululle laittaa ilmoituksen jossa kertoo noutavansa vanhan koneen, soittajia kyllä ilmaantuu. Etenkin jos mainitsee olevansa kirjailijanalku.
Kukin taaplaa tavallaan, olen juuri pääsemässä irti ruutuvihkoista ja harkitsen 10 sormijärjestelmän opittuani josko harjoittelisin konepikakirjoitusta joka toisi aivan uudet mahdollisuudet kirjoittaa. Luultavasti jos haluan kehittyä pokkaristina, sen sivussa että kirjoitan kirjoja tuo voisi olla tie siihen suuntaan. Itse näpyttely veisi vain kolmanneksen aikaa, ajatushan juoksee jo valonnopeudella.
Vaikka kirjoittaminen on luovuuslaji, se on myös tekniikkalaji. Mistä saisi värinauhoja esimerkiksi Triumphin kirjoituskoneisiin tai mistä toimiva kone ja värit siihen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513585Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142480Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5932273Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192026KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar761730Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431658- 201648
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1371546- 281446
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?941427