Kirjoittaako kukaan enää vanhalla kirjoituskoneella vai käytättekö tietokoneita?
Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että ainakin tällä kannettavalla on äärimmäisen vaikea kirjoittaa. Täytynee etsiä jostain antiikkinen Remington.
Vapaaksi kirjailijaksi
5
589
Vastaukset
Ehkä paras mahdollinen työväline liikkuvalle kirjoittajalle joka haluaa saada aikaan hyvää jälkeä on kannettava kirjoituskone. Sellaiset taitavat olla aika harvassa, mutta ovat erityisen hienoja.
Kirjoituskone lisäksi päästää kivan äänen. Ainakin sellainen vanha mekaaninen. Itse kirjoitan tietokoneella. Korjaamisen helppous on se pääasiallinen syy.- loota.
Läppäri makaa ent. jääkaapin ritilällä vähän ylempänä, irrallinen näppäri sopivalla korkeudella ja etäisyydellä. Suosittelen.
Lisäksi on irrallinen, pieni näppis matkoja varten.- tuo kuulostaa hyvältä
mullekin voisi sopia erillinen näppis ja pienempi matkoja varten.
Täytyy alkaa etsimään...
- satujose
Kirjoitan tietokoneella, läppärillä iltaisin jotten häiritse nukkuvia. En edes uneksi kirjoittavani reminktonilla, eiväthän pihan variksetkaan nukkuisi jos aamuöisin paukuttaisin tarinaa, saati lapset toisessa huoneessa.
Voin järjestää teille vanhoja kirjoituskoneita postikuluhintaan, löytyy vanhoja, (osassa taitaa olla näppäinjärjestyskin eri, muutettiin muistaakseni 70/80 luvun taitteessa,) hiukan uudempia ja sähköisiä kirjoituskoneita, joita voi tilata 5-10 euron kpl hintaan postikulut. (10 euron koneet ovat 80-90 lukujen taitteesta, viimeisiä sähkökirjoituskoneita, ajalta kun ihan kaikilla ei ollut tietokonetta.)
Tosin en tiedä mitä värinauhat noihin maksavat, niitä kyllä saa vielä kirjakaupoista, mutta voi olla että kirjoittaminen tulee kalliimmaksi, saati se korjaaminen? Toisaalta taas, kirjoituskoneella kirjoittaen virheiden poisto vaatii ainakin sen uusintaversion ellei kahta, että on siinä puolensa ja puolensa.
Kyllä koneita on ihmisten nurkissa, niitä vain pidetään arvottomana romuna jota ei enää kaupitella, jos lähikaupan ilmoitustaululle laittaa ilmoituksen jossa kertoo noutavansa vanhan koneen, soittajia kyllä ilmaantuu. Etenkin jos mainitsee olevansa kirjailijanalku.
Kukin taaplaa tavallaan, olen juuri pääsemässä irti ruutuvihkoista ja harkitsen 10 sormijärjestelmän opittuani josko harjoittelisin konepikakirjoitusta joka toisi aivan uudet mahdollisuudet kirjoittaa. Luultavasti jos haluan kehittyä pokkaristina, sen sivussa että kirjoitan kirjoja tuo voisi olla tie siihen suuntaan. Itse näpyttely veisi vain kolmanneksen aikaa, ajatushan juoksee jo valonnopeudella.
Vaikka kirjoittaminen on luovuuslaji, se on myös tekniikkalaji. Mistä saisi värinauhoja esimerkiksi Triumphin kirjoituskoneisiin tai mistä toimiva kone ja värit siihen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu957461Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2247331K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1375078Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1314749PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *424555Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko864251Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1154070- 1621731
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.91509Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell2441385