Vapaaksi kirjailijaksi

kysymyksenpoikanen

Kirjoittaako kukaan enää vanhalla kirjoituskoneella vai käytättekö tietokoneita?

Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että ainakin tällä kannettavalla on äärimmäisen vaikea kirjoittaa. Täytynee etsiä jostain antiikkinen Remington.

5

612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkä paras mahdollinen työväline liikkuvalle kirjoittajalle joka haluaa saada aikaan hyvää jälkeä on kannettava kirjoituskone. Sellaiset taitavat olla aika harvassa, mutta ovat erityisen hienoja.

      Kirjoituskone lisäksi päästää kivan äänen. Ainakin sellainen vanha mekaaninen. Itse kirjoitan tietokoneella. Korjaamisen helppous on se pääasiallinen syy.

    • loota.

      Läppäri makaa ent. jääkaapin ritilällä vähän ylempänä, irrallinen näppäri sopivalla korkeudella ja etäisyydellä. Suosittelen.

      Lisäksi on irrallinen, pieni näppis matkoja varten.

      • tuo kuulostaa hyvältä

        mullekin voisi sopia erillinen näppis ja pienempi matkoja varten.

        Täytyy alkaa etsimään...


    • satujose

      Kirjoitan tietokoneella, läppärillä iltaisin jotten häiritse nukkuvia. En edes uneksi kirjoittavani reminktonilla, eiväthän pihan variksetkaan nukkuisi jos aamuöisin paukuttaisin tarinaa, saati lapset toisessa huoneessa.

      Voin järjestää teille vanhoja kirjoituskoneita postikuluhintaan, löytyy vanhoja, (osassa taitaa olla näppäinjärjestyskin eri, muutettiin muistaakseni 70/80 luvun taitteessa,) hiukan uudempia ja sähköisiä kirjoituskoneita, joita voi tilata 5-10 euron kpl hintaan postikulut. (10 euron koneet ovat 80-90 lukujen taitteesta, viimeisiä sähkökirjoituskoneita, ajalta kun ihan kaikilla ei ollut tietokonetta.)

      Tosin en tiedä mitä värinauhat noihin maksavat, niitä kyllä saa vielä kirjakaupoista, mutta voi olla että kirjoittaminen tulee kalliimmaksi, saati se korjaaminen? Toisaalta taas, kirjoituskoneella kirjoittaen virheiden poisto vaatii ainakin sen uusintaversion ellei kahta, että on siinä puolensa ja puolensa.

      Kyllä koneita on ihmisten nurkissa, niitä vain pidetään arvottomana romuna jota ei enää kaupitella, jos lähikaupan ilmoitustaululle laittaa ilmoituksen jossa kertoo noutavansa vanhan koneen, soittajia kyllä ilmaantuu. Etenkin jos mainitsee olevansa kirjailijanalku.

      Kukin taaplaa tavallaan, olen juuri pääsemässä irti ruutuvihkoista ja harkitsen 10 sormijärjestelmän opittuani josko harjoittelisin konepikakirjoitusta joka toisi aivan uudet mahdollisuudet kirjoittaa. Luultavasti jos haluan kehittyä pokkaristina, sen sivussa että kirjoitan kirjoja tuo voisi olla tie siihen suuntaan. Itse näpyttely veisi vain kolmanneksen aikaa, ajatushan juoksee jo valonnopeudella.

      Vaikka kirjoittaminen on luovuuslaji, se on myös tekniikkalaji.

    • Mistä saisi värinauhoja esimerkiksi Triumphin kirjoituskoneisiin tai mistä toimiva kone ja värit siihen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3799
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1845
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      754
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      698
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      56
      697
    Aihe