Vapaaksi kirjailijaksi

kysymyksenpoikanen

Kirjoittaako kukaan enää vanhalla kirjoituskoneella vai käytättekö tietokoneita?

Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että ainakin tällä kannettavalla on äärimmäisen vaikea kirjoittaa. Täytynee etsiä jostain antiikkinen Remington.

5

545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkä paras mahdollinen työväline liikkuvalle kirjoittajalle joka haluaa saada aikaan hyvää jälkeä on kannettava kirjoituskone. Sellaiset taitavat olla aika harvassa, mutta ovat erityisen hienoja.

      Kirjoituskone lisäksi päästää kivan äänen. Ainakin sellainen vanha mekaaninen. Itse kirjoitan tietokoneella. Korjaamisen helppous on se pääasiallinen syy.

    • loota.

      Läppäri makaa ent. jääkaapin ritilällä vähän ylempänä, irrallinen näppäri sopivalla korkeudella ja etäisyydellä. Suosittelen.

      Lisäksi on irrallinen, pieni näppis matkoja varten.

      • tuo kuulostaa hyvältä

        mullekin voisi sopia erillinen näppis ja pienempi matkoja varten.

        Täytyy alkaa etsimään...


    • satujose

      Kirjoitan tietokoneella, läppärillä iltaisin jotten häiritse nukkuvia. En edes uneksi kirjoittavani reminktonilla, eiväthän pihan variksetkaan nukkuisi jos aamuöisin paukuttaisin tarinaa, saati lapset toisessa huoneessa.

      Voin järjestää teille vanhoja kirjoituskoneita postikuluhintaan, löytyy vanhoja, (osassa taitaa olla näppäinjärjestyskin eri, muutettiin muistaakseni 70/80 luvun taitteessa,) hiukan uudempia ja sähköisiä kirjoituskoneita, joita voi tilata 5-10 euron kpl hintaan postikulut. (10 euron koneet ovat 80-90 lukujen taitteesta, viimeisiä sähkökirjoituskoneita, ajalta kun ihan kaikilla ei ollut tietokonetta.)

      Tosin en tiedä mitä värinauhat noihin maksavat, niitä kyllä saa vielä kirjakaupoista, mutta voi olla että kirjoittaminen tulee kalliimmaksi, saati se korjaaminen? Toisaalta taas, kirjoituskoneella kirjoittaen virheiden poisto vaatii ainakin sen uusintaversion ellei kahta, että on siinä puolensa ja puolensa.

      Kyllä koneita on ihmisten nurkissa, niitä vain pidetään arvottomana romuna jota ei enää kaupitella, jos lähikaupan ilmoitustaululle laittaa ilmoituksen jossa kertoo noutavansa vanhan koneen, soittajia kyllä ilmaantuu. Etenkin jos mainitsee olevansa kirjailijanalku.

      Kukin taaplaa tavallaan, olen juuri pääsemässä irti ruutuvihkoista ja harkitsen 10 sormijärjestelmän opittuani josko harjoittelisin konepikakirjoitusta joka toisi aivan uudet mahdollisuudet kirjoittaa. Luultavasti jos haluan kehittyä pokkaristina, sen sivussa että kirjoitan kirjoja tuo voisi olla tie siihen suuntaan. Itse näpyttely veisi vain kolmanneksen aikaa, ajatushan juoksee jo valonnopeudella.

      Vaikka kirjoittaminen on luovuuslaji, se on myös tekniikkalaji.

    • Mistä saisi värinauhoja esimerkiksi Triumphin kirjoituskoneisiin tai mistä toimiva kone ja värit siihen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1156
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      258
      1001
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      879
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      772
    Aihe