Tuliaiset + tulli

Miten tuliaisten kanssa tuo tullaus?

Tarkoitus olisi lähinnä ostaa vaatteita, mutta summa menee varmasti yli tuon sallitun rajan 175e, vai paljonko se nyt on?

Kannatteeko mennä riskillä, vaiko pitäisikö ostokset tullata?

Onko tullauksesta iso vaiva/ selvitykset? Entäs maksut?

Jos ostaa esim. useamman paidan, pari laukkua jne. niin tarviiko selvittää jokainen erikseen; hinta ja muut?

Miten olette toimineet?


Jos taas ei tullaa niin kuinkahan suurella todennäköisyydellä jää kiinni, jos kyse tosiaan vaatteista eikä esim. elektroniikasta tms. ?

Entäs seuraamukset tästä?
51516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Älä kanna huolta mistään vaatteiden tullauksesta. Eihän ne voi edes todistaa oliko sulla kyseiset vaatteet mukana jo kun menit USA:aan vai ei.

Meitä lähtee 2 viikon päästä 4 henkeä (joista 1 lapsi) ja ainakin aiotaan tuoda kaikki mitä halutaan. Olen kuullut että tuliaisina saat raahata niin paljon kuin matkalaukut ja painorajat antaa periksi. Mutta älä nyt missään nimessä mene itse tullin "kaasukammioon"! Sitten alkaa kuittien ym. selvittely, joudut maksamaan ensin tuotteesta riipuen tullin + ALV:n 22%, joka on paljon. Pelkkä tullimaksu on muutaman euron mutta alv lasketaan tavaran + tullin hinnasta. Anna olla, tee ostoksia, ja kävelet suoraan vihreää linjaa ihan rauhassa :)
Vankilaan et joudu ;-)
Hyvää matkaa!

Äänestä

On erittäin epätodennäköistä, että niitä rätei ja lumpui ruvetaan tutkimaan ja erikseen räknäämään niiden arvoa, jos niitä on kohtuullisesti, eikä koko matkalaukullinen ole siististi kaupanpakkauksissa hinta- ym.-lappuineen
Mutta siinä tapauksessa, että ruvetaan, niin kyllä suuresta osasta vaatteista voidaan helposti todeta onko ne ostettu USA:sta. Valmistusmaat nimittäin tuppaavat olemaan eri kuin eurooppalaisissa versioissa. Esim Calvin Kleinin farkkuni on made in Colombia of USA fabric, vastaavasti T. Hilfigerin farkkuni tulevat Mexicosta samoin kuin Lewiksenikin. Paitani on pääsääntöisesti tehty Etelä-Amerikassa, vaikka ovatkin samanlaista merkkikamaa, jota myydään myös Euroopassa, mutta valmistettuna Aasiassa.

Äänestä
  • Kyllä tuo on jo sellaista ettei Tullilla ole nykypäivänä enää mielenkiintoa tonkia toisten laukkuja. Toista oli Neuvostoliitto-aikoina :(
    Jos sovelletaan sitä että JOKAINEN EU-maiden ulkopuolelta tuleva matkustaja syynätään perinjuurin, arvaa paljonko aikaa siihen menisi?
    Postitullikin ottaa satunnaisesti paketteja syyniin, joskus on pitänyt Tullissa käydä, useasti taas ei.

    Kuten jo kirjoitin, tuo ihan rauhassa kaikki ostoksesi mitä olet aikonutkin tuoda.

    Jos vedotaan omaantuntoon, heitän vastakysymyksenä: onko verottajan/Tullin omatunto kohdallaan? Kun käytetystäkin tavarasta maksetaan veroja?
    Entä jos kysyjä onkin ostanut tuliaisensa vaikka kirppikseltä? Miten siinä "todistat" Tullille tavaran arvon? Jotain rajaa...

    Äänestä

Eli me tuotiin aika paljon yli tuontiraja hinnan tavaraa Jenkeistä ihan huoleti. Kukaan ei missään kysellyt mitään ja itse asiassa Suomen päässä ei edes nähty ainoatakaan tullivirkailijaa eli eipä ollut ketään edes kyselemässä...Meillä oli vielä 4 laukkua täynnä tavaraa, joten sitä kyllä riitti;)

Äänestä
  • Juuri näin!
    Pari kaveria muuten toi osiksi laitetun Harrikan moottorinkin matkalaukussa tuliaisina. Ei mitään ongelmaa, että siitä vaan ostoksia tekemään, niinkuin edellinenkin kirjoittaja sanoi :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


------------ kirjoitti:

Miten tuliaisten kanssa tuo tullaus?

Tarkoitus olisi lähinnä ostaa vaatteita, mutta summa menee varmasti yli tuon sallitun rajan 175e, vai paljonko se nyt on?

Kannatteeko mennä riskillä, vaiko pitäisikö ostokset tullata?

Onko tullauksesta iso vaiva/ selvitykset? Entäs maksut?

Jos ostaa esim. useamman paidan, pari laukkua jne. niin tarviiko selvittää jokainen erikseen; hinta ja muut?

Miten olette toimineet?


Jos taas ei tullaa niin kuinkahan suurella todennäköisyydellä jää kiinni, jos kyse tosiaan vaatteista eikä esim. elektroniikasta tms. ?

Entäs seuraamukset tästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu