Itsetasaava

Mondeo -06 Trend X, varusteina itsetasaava jousitus takana. Mitä tämä tarkoittaa ja pysyykö todellakin perä tasapainossa, vaikka laittaa kuormaa päälle, esim peräkärrin perään? Ja millainen tuo Bluetooth (puheohjaus??) on käytännössä?
Paljonko toi 1.8 125 hv nielaisee polttoainetta käytännössä? Ja onko ajotietokoneessa hetkellisen kulutuksen näyttö? (en löytänyt kuin keskikulutuksen)
2795
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itsetasaava jousitus on toteutettu iskunvaimentimilla. Niissä on semmoinen pumppusysteemi, joka pumppaa niitä korkeammalle, jos auto on alhaalla. Lastatessa auto siis painuu, mutta ajossa sen pitäisi kohota. Pumppausvoima tulee siis ajossa jousituksen liikkeestä. Minulla on sellaiset, mutta enpä voi kertoa huomanneeni mitään kummallista. Jos kuormaa on paljon, niin jousitus pohjaa joskus ja kyllä olen käyttänyt myös lähivalojen korkeussäätöä. Takana on 115 tkm ja takaiskarit ovat alkaneet ääntää. Vaihdon tullessa laitan sinne kyllä ihan tavalliset iskarit. Nuo itsesäätävät ovat aika kalliita.

Mutta ei niistä kyllä haittaakaan ole ja saattaahan olla, että jousitus olisi pohjannut ilman niitä enemmän ja valojakin olisi pitänyt säätää enemmän. Kun vaihdan tavalliset, niin sitten eron ehkä huomaa. Ainakin Volvoissa on ollut vastaavia iskareita ja varmaan monissa muissakin farmareissa. Ideahan on sinänsä loistava.

Äänestä
  • Mersulla oli sellaiset Hydrauliset perseet....
    Itsellä oli sellainen 230TE malli oli W123, eli 2.3litrainen bensa farkku, voin kertoa että oli maailman pehmeimmät kyydit sillä autolla VOI NIITÄ AIKOJA......:-)

    Nykyään alla 2.5l V6 -01 Mondeo Farkku.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jousitus kirjoitti:

Mondeo -06 Trend X, varusteina itsetasaava jousitus takana. Mitä tämä tarkoittaa ja pysyykö todellakin perä tasapainossa, vaikka laittaa kuormaa päälle, esim peräkärrin perään? Ja millainen tuo Bluetooth (puheohjaus??) on käytännössä?
Paljonko toi 1.8 125 hv nielaisee polttoainetta käytännössä? Ja onko ajotietokoneessa hetkellisen kulutuksen näyttö? (en löytänyt kuin keskikulutuksen)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu