heips

Hei
Olen 16 vuotias tyttö.En ole koskaan omistanut jyrsiöitä, mutta olen hoitanut.Nyt haluaisin oman mutta minkälainen?Luonteeltani olen rauhallinen.Jyrsiä saisi olla ehkä turkiltaan helppo hoitoinen.Pidän gerpiileistä,marsuista, kanista, rotista, hamstereista ja deguista.Kertoisitteko kokemuksia ja mikähän näistä ehkä olisi minulle sopivin?, saisinko asiallisia mielipiteitä?
Kiitos jo etukäteen.
5304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vaikeahan sitä muiden on suositella toiselle jotain, parhaiten saat selville mikä sinulle sopisi, kun tutustut eri lajeihin.
Mikä jonkin mielestä on ihana ja paras vaitoehto, ei toisen mielestä olekkaan.

Netistä löytyy paljon tietoa jyrsijä lajeista, joitain niitä, kun on monen värisiäkin ja turkkisia.

Osa nukkuu päivisin ja osa ei, eli vaikea suositella mitään, kun ei tiedä millaista eläintä haluat.

Äänestä

Gerbiilit: Tulee olla vähintään kaksi. Tarvitsevat tilavahkon terraarion, elävät 3-5 vuotta. Erittäin helppohoitoisia ja hajuttomia. Kuivikkeeksi sopii parhaiten esim. puru tai purun ja turpeen sekoitus. Kaikkiruokaisia, pääravintona siemenseos, lisukkeina kasviksia, hedelmiä, lihaa, kalaa,marjoja, jugurtteja... Aktiivisia myös päivällä, mutta myös yöllä, eli eivät ole täysin hiljaisia silloinkaan.

Marsut: Tulee olla vähintään kaksi. Tarvitsevat suuren häkin tai aitauksen (marsut eivät erityisemmin hypi, joten jos muita eläimiä ei ole, katto ei ole välttämätön). Voivat elää jopa yli 8-vuotta. Tarvitsee heinää eikä sitä voi korvata millään. Täysin kasvissyöjä. Touhuilee päivisin, öisin useimmiten hiljaa.

Kanit: Niinikään laumaeläin, joita olisi hyvä olla ainakin kaksi. Varmin pari leikattu uros ja naaras. Tarvitsee ison häkin tai esim. huoneen joka on järjestetty niille turvalliseksi. Etenkin kääpiörotuiset voivat elää yli 10-vuotta, isommat lyhyemmän aikaa (esim. jättirodut n. 5-6-vuotta). Pääravinto kuiva heinä, jota ei voi korvata millään. Täysin kasvissyöjä. Touhuilee päivällä (ja etenkin illalla), mutta saattaa pitää mekkalaa myös öisin. Ei jyrsijä.

Rotat: Erittäin sosiaalisia, pitetään vähintään pareittain (myös suuremmat laumat tulevat usein loistavasti toimeen). Tarvitsevat tilavan häkin, etenkin naarailla ja nuorilla yksilöillä olisi hyvä olla korkeuttakin reilusti. Alttiita erilaisille hengitystieongelmille, joten kuivikkeen tulisi olla pölyämätöntä (esim. Mörtti-Rörö -haapahake). Elävät n. 2 vuotta, joskus jopa kolme. Kaikkiruokainen. Virkeimmillään iltaisin, mutta touhuilevat myös päivällä ja yöllä.

Hamsterit: Syyrialaiset, talvikot ja kiinankääpiöhamsterit erakoita, roborovskeja ja campbelleja olisi hyvä pitää ainakin pareittain. Kääpiöille paras asumus lasinen tai muovinen terraario, syyrialaisille sopii näiden ohella myös laaja-alainen, matala häkki (esim. Ferplast Mary, 80*50*37cm olisi aika ihanteellinen). Elinikä n. 2-3 vuotta. Kaikkiruokaisia. Etenkin kääpiöt pitävät usein kaivelusta, joten kuiviketta olisi hyvä olla reilusti. Yöaktiivisia, syyrialaiset vahvemmin mitä kääpiöt. Heräämisaika vaihtelee yksilöittäin; siinä missä jotkut touhuilevat jo kuuden-seitsemän aikaan illalla, saattaa osa nukkua puolille öin.

Itselläni on/on ollut noista gerbiileitä, marsuja, kaneja, rottia, syyrialaisia ja talvikoita, joten ainakin niiden osalta voin sitten kertoilla tarkemmin, jos joku niistä vaikuttaa omimmalta. Näistä löytyy hyvin tietoa myös lajiyhdistys sivuilta ja lajikohtaisilta foorumeilta: http://www.geocities.com/possukat/linkit.html

Äänestä

Tuosta oli paljon hyötyä petsitter-opinnoissani. KIITOS!!!

Äänestä

omistan 2 rottaa.. ROTAT: rotta on sympaattinen ja älykäs eläin ja loistavia kiipeiliöitä. Rotilla on erilaisia väri muunnoksia ja 2 turkki muunnosta, sileä karvainen ja rex eli kihara karvainen. Rex turkki muunnosta ei ole niin helppoa hoitaa, mutta sileäkarvainen turkki on helppo. Rotat saattaa lemuta ellei niitä pese hyvin väliajoin. Rotan häkki pitäisi siivota noin kerran viikossa ja siihen kuuluu: Pohjan kuuraus , kalterit pitää ainakin huuhdella huolella, ja pohja purujen vaihto. Purut ei saa olla pölyäviä. Rotille sopisi parhaiten MörttiRöpö.Rotat ovat lauma eläimiä, joten yhteen häkkiin ainakin 2 rottaa. Rotat tarvii viihdykettä ja niitä saisi joka päivä noin tunnin leikittää ja antaa juosta sängyllä/sohvalla tai lattialla. Viereisestä linkistä saa enemmän tietoa

http://www.kesyrottayhdistys.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=68&Itemid=72

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jyrsiöistä kiinnostunut kirjoitti:

Hei
Olen 16 vuotias tyttö.En ole koskaan omistanut jyrsiöitä, mutta olen hoitanut.Nyt haluaisin oman mutta minkälainen?Luonteeltani olen rauhallinen.Jyrsiä saisi olla ehkä turkiltaan helppo hoitoinen.Pidän gerpiileistä,marsuista, kanista, rotista, hamstereista ja deguista.Kertoisitteko kokemuksia ja mikähän näistä ehkä olisi minulle sopivin?, saisinko asiallisia mielipiteitä?
Kiitos jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu