Kirkollinen siunaaminen

Naimisiin?

Onko kellään käytännön kokemusta avioliiton kirkollisesta siunaamisesta? Paljon olen löytänyt infoa netistä, mutta on jäänyt vähän epäselväksi pitääkö siinäkin olla alttari (=pöytä liinoineen, kynttilöineen, kukkineen & krusifikseineen) kuten muualla kuin kirkossa toimitettavassa kirkollisessa vihkimisessä vai riittääkö pelkkä pappi, vaikka keskellä metsää.. Voisi kyllä kuvitella, että alttari vaaditaan, kun toimituksen muoto kerran joka tapauksessa noudattelee vihkikaavaa, niin ehkä papin olisi voitava tietyssä vaiheessa kääntyä kohti alttaria puhuakseen Jumalalle tai jotain. Mutta jos jollakulla on ihan selvää faktatietoa, niin olisin kiitollinen! Ajatuksena olisi mennä naimisiin salaa maistraatissa ja julkistaa asia yllättäen lähimmille omaisille ja pyytää liitolle siunaus heidän läsnäollessaan.

3

767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rouva O

      Meillä oli avioliiton siunaaminen hääjuhlapaikalla. Ei siinä ollut kuin me seisomassa papin edessä, vieraat istuivat pöydissä. Kaavaan kuuluvista polvistumisistakin luovuttiin, ettei olisi puvut likaantuneet.

    • fsdfs

      alttaria, välttämättä. Meillä oli kyllä kaari joka oli koristeltu kukilla, joten silleen oli paikka jossa pappi seisoi, mut ei olisi tarvinut olla välttämättä.
      Pappi seisoi kokoajan meihin päin ja puhui puhuttavansa ja sit se oli siinä. Musiikkia saa olla, jos haluaa. Meillä oli vain yksi kappale, ei siis mitään virsiä veisattu. Kaunis Maaritin tosirakkaudesta kertova kappale "häämarssina", hyvin toimi nuilla järjestelyillä ainakin meillä.

    • jhuu

      neuvotella sen papin kanssa, joka tulee tekemään toimituksen. Toimituksen toteuttamiseen vaikuttaa toki paikka - jos ollaan metsässä, sitten ollaan metsässä. Jos alttarin haluaa, sen voi tehdä sinne metsäänkin "metsän ehdoilla!.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe