Kirkollinen siunaaminen

Naimisiin?

Onko kellään käytännön kokemusta avioliiton kirkollisesta siunaamisesta? Paljon olen löytänyt infoa netistä, mutta on jäänyt vähän epäselväksi pitääkö siinäkin olla alttari (=pöytä liinoineen, kynttilöineen, kukkineen & krusifikseineen) kuten muualla kuin kirkossa toimitettavassa kirkollisessa vihkimisessä vai riittääkö pelkkä pappi, vaikka keskellä metsää.. Voisi kyllä kuvitella, että alttari vaaditaan, kun toimituksen muoto kerran joka tapauksessa noudattelee vihkikaavaa, niin ehkä papin olisi voitava tietyssä vaiheessa kääntyä kohti alttaria puhuakseen Jumalalle tai jotain. Mutta jos jollakulla on ihan selvää faktatietoa, niin olisin kiitollinen! Ajatuksena olisi mennä naimisiin salaa maistraatissa ja julkistaa asia yllättäen lähimmille omaisille ja pyytää liitolle siunaus heidän läsnäollessaan.

3

751

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rouva O

      Meillä oli avioliiton siunaaminen hääjuhlapaikalla. Ei siinä ollut kuin me seisomassa papin edessä, vieraat istuivat pöydissä. Kaavaan kuuluvista polvistumisistakin luovuttiin, ettei olisi puvut likaantuneet.

    • fsdfs

      alttaria, välttämättä. Meillä oli kyllä kaari joka oli koristeltu kukilla, joten silleen oli paikka jossa pappi seisoi, mut ei olisi tarvinut olla välttämättä.
      Pappi seisoi kokoajan meihin päin ja puhui puhuttavansa ja sit se oli siinä. Musiikkia saa olla, jos haluaa. Meillä oli vain yksi kappale, ei siis mitään virsiä veisattu. Kaunis Maaritin tosirakkaudesta kertova kappale "häämarssina", hyvin toimi nuilla järjestelyillä ainakin meillä.

    • jhuu

      neuvotella sen papin kanssa, joka tulee tekemään toimituksen. Toimituksen toteuttamiseen vaikuttaa toki paikka - jos ollaan metsässä, sitten ollaan metsässä. Jos alttarin haluaa, sen voi tehdä sinne metsäänkin "metsän ehdoilla!.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4188
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      112
      2731
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2232
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      29
      1883
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1843
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1556
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      17
      1400
    8. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      65
      1310
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      132
      1270
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1178
    Aihe