Asuminen LA:ssa

Oisko kellään mitään tietoo asunnoista ja miten LA:hin yleensäkään pääsee asumaan?? LA ois yks vaihtoehto uudesta kaupungista... Onko kellään kokemuksia yms? =)
4717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos haluut Jenkkeihin asumaan, sulla taytyy olla Green Card tai viisumi, joita ei niin vaan saakaan. Mut jos onnistut hankkimaan oleskeluluvan, asunnon loytaa helposti koska niita on aina tarjolla joka puolella (tsekkaa netista jos et paase paikan paalle hakemaan). Pida vaan huoli ettet muuta "hamyiseen" naapurustoon. Yleinen saanto: Mita kalliimpi vuokra, sita parempi naapurusto. Muista myos Losin saastepilvet, aivan mahdottomat liikenneruuhkat, maanjaristykset, ja rikollisuus...anteeksi pessimistinen nakokantani, mut asun Losin vieressa San Diegossa eika mua sais ees kirveella muuttamaan Losiin :/

Äänestä
  • olen harkinnut jonkin aikaa muuttoa san diegoon. osaisitko kertoa kaikennakoista tietoa sielta? itse asun texasissa...

    Äänestä

  • Asun Los Angelisissa ja haluan valaista asiaa,silta kannalta,etta tyyppi joka valittaa L.A:n saastepilvia,liikenne ruuhkia,rikollisuutta yms. no eiko San Diego:ssa muka ole maanjaristyksia ym. mita valitit?
    Ala nyt anna vaaraa tietoa koti Suomeen.
    Joka paikassa on hyvat ja huonot puolensa.
    Itse tykkaan L.A:sta ja San Diegosta molemmista ihan yhta paljon.
    Kun puhut L.A:sta ei ne Suomessa tajua kuin laajalle levinnyt kaupunki tama on.
    Elikka kaikille vain tasapuolisesti;California on minun mielestani paikka jossa haluan asua,Suomessa kayn kesalla lomalla.
    Saasteetonta ja tasaista jatkoa sinne S.D:oon.

    Äänestä

itse asuin losin ja san diegon puolessavälissä Orange Countyssa - siisti ja mukava paikka. Kalifornia on kallis asua, kannattaa harkita jos voit vaikka olla jonkun roommate. Jos, niin www.roommates.com auttaa alkuun.

Jos ei, niin ehkä ekat pari vikkoa tai kuukausi menisi vaikka hostelissa - yksi on www.bananabungalow.com - olis helpompi paikanpäällä tehdä vuokrasopimuksia (lease) ja saada vähän kuvaa eri alueista.

Varo takuusummien (deposit) kanssa, niitä voi olla vaikea saada takaisin. Tarjoa tilalle vaikka First & Last vaihtoehtoa (eli maksat kaksi kk etukäteen, irtisanomisilmo 1kk aikaisemmin, etkä maksa viimeiseltä kuukaudelta). Good Luck!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muutto mielessä =) kirjoitti:

Oisko kellään mitään tietoo asunnoista ja miten LA:hin yleensäkään pääsee asumaan?? LA ois yks vaihtoehto uudesta kaupungista... Onko kellään kokemuksia yms? =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu