tutti

Minkä ikäisinä te, joiden vauvat syönyt tuttia, olette vieroittaneet lapsen siitä?

Alkaa nimittäin tuo vuoden ikäpyykki lähestyä ja mietinkin, että pitäisikö jo alkaa harkita moista.

Tuntuu vaan niiiin kovalta ottaa pieneltä se yön "ainoa" turva pois, miten on sujunut? Helppoa vai sydäntä riistävää..? :)
4340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vieroititpa milloin vain, katso, ettei lapsen elämään tule liikaa uutta yhtäaikaa. Taapero haluaa tietyssä määrin olla iso, tietyssä määrin heittäytyy vielä ihan vauvaksi. Asiat sujuu rennommin, kun ei aiheuta lapselle liikaa päällekkäistä stressiä, mitä se tutista luopuminenkin väistämättä aiheuttaa.

Meil on 1 v 4 kk ja käyttää viel tuttia. Maitopullo on sellainen, mistä ei ole suostunut luopuun, vaikka lasista juo muita juomia sujuvasti. Tarhassa oli tosi paljon sopeutumisvaikeuksia ja joutunut vaihtaan tarhaakin, niin tuttia en ole halunnut vielä ottaa pois. Helpottaa sitä tarhaan jäämistä, mutta on muuten rajoitettu käyttöä päiväsaikaan.

Viime viikolla oli Dr. Phil -ohjelmassa tutista ja peukalosta vielä, että niistä vauhkotaan ihan liikaa, että sillä vierottamisella ei ole mitään kiirettä, kun kyseessä ei ole lapsen pysyvät hampaat ja useimmat lopettaa sen peukalonkin imemeisen iän myötä ihan itse.

Äänestä

poika 2v2kk ja tutti jätettiin toissa iltana pois. Tutti ollut viimeisen vuoden vain unituttina.
Minusta tutti on helpompi jättää siinä vaiheessa pois kun lapsi ymmärtää asian. Meillä tutti meni niin huonoksi ja en enää ostanut uutta. Sanoin pojalle illalla et tutti meni rikki, sitä ei voi ottaa suuhun, et suuhun voi tulla pipi. Poika ymmärsi asian ja nukku koko yön hyvin.

Äänestä

itse ajattelin että tutista luopuminen tulee olemaan tosi vaikeaa pojalleni joka niin kovasti tykkäsi tutista. 1,5 vuotiaana sitten kerran laitoin pojan nukkumaan ilman tuttia. Poika kävi vielä itse tarkistamassa tuttijemman ja kun sieltä ei tuttia löytynyt niin totesi itse että: loppu! Siihen jäi tutin syönti. meidän tapauksessa taisi suurempi syy tutin syöntiin olla siinä että äippä sen antoi.
Onneksi näin helposti kävi mutta toki vaikeaakin voi olla.

Äänestä

10kk iässä eikä ollut suurempaa ongelmaa. tutti olikin vain unikäytössä vaunuissa ja sängyssä. eka päiväunilla vaunuissa ilman tuttia poika itki 5 minuuttia, iltaunille mennessä parahti pari kertaa, mutta hyssyttely ja syli sekä unipupu toivat lohtua. parina yönä käytin poikaa sylissä, kun ei ollutkaan tuttia sängyssä, ja siinäpä se eroruljanssi sitten olikin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


emilia-82 kirjoitti:

Minkä ikäisinä te, joiden vauvat syönyt tuttia, olette vieroittaneet lapsen siitä?

Alkaa nimittäin tuo vuoden ikäpyykki lähestyä ja mietinkin, että pitäisikö jo alkaa harkita moista.

Tuntuu vaan niiiin kovalta ottaa pieneltä se yön "ainoa" turva pois, miten on sujunut? Helppoa vai sydäntä riistävää..? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu