Millä aineella kannattaa tiivistää raitisilmasuodattimen ritilä. Eilen satoi vettä ja kun aamulla lähti töihin, niin siellä sitä vettä oli apukuskin jalkotilassa. Alkaa pikkuhiljaa korpeemaan ko. homma. Vemixillä laitettu nyt kolme kertaa ja vielä sataa vedet sisään. Pitää laittaa itse, niin saa toimivan....tai sitten ei.
raitisilmasuodatin
Vetoakseli-Antti
61276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
En ole luottanut Automaan asennustaitoon vaan olen varmistanut tiiveyden teipillä.
Eli olen liimannut puolet tuulilasin alareunasta mustalla sähkömiehen teipillä, niin että puolet teipistä on lasissa ja toinen puoli tiivisteessä. Ennen huoltoon vientiä poistan teipin ja huollon jälkeen asennan uuden.
Onneksi tuo vanhempi malli sentään pitää vedet ulkona!
Myös vanhempi malli ,-01, vuotaa tuulilasin alareunasta, jos tiivistettä ei vaihdeta uuteen jokaisen vaihdon yhteydessä. Tumpelo asentaja saa uudellakin tiivisteellä tyrittyä homman, siksi käytän teippiä.
Siis menepä lähimpään autotarvike tai autonmaaleja/autokoritarvikkeita myyvään liikkeeseen ja pyydä Korikittiä - sellaista mustaa pyöreää n 7-8 mm vahvuista ainetta, sitä myydään metritavarana ja siinä on sellainen suojapaperi/muovi päällä.
Kun asennat sitä venytä sitä niin paljon että sen paksuus pienenee vajaaseen puoleen ja - Ei muuta kuin laitat sen ko ritilän reunaan ja painat kiinni - painat lujasti kiinni joka kohdasta.
Takuulla ei vuoda ja kitti pysyy pehmänä ja elastisena pitäen veden ulkona. Olen vaihtanut kitin aina kun olen laittanut uuden suodattimen - helppoa kuin heinänteko eikä ongelmia talvella eikä suvena.
lopettakaa toi teippaulu ja liimailu ja menkää ostamaan voortti kaupasta uusi ritilä ja huomaatte että se on uuden mallinen eikä takuulla vuoda.eikä olé kallis
Minulla on farmariFocus 2003. Vaihdoin raitisilmasuotimen ja jätin laittamatta mitään tiivistystä tuulilasin ja ritilän väliin.
Ritilän alapuolelle on niitattu kouru, pituudeltaan ylittää suodattimen polempiin suuntiin. Ritilän ja tuulilasin välistä tulevan veden pitäisi valua kouruun ja siitä sivulle. Voikohan ilmavirtaus suotimelle siepata kourun päästä valuvaa vettä mukaansa.