Adressi saamenkielisten uutisten paremman lähetysajan puoleta:
http://www.adressit.com/saamen_uutiset
Allekirjoittakaa ja laittakaa sana kiertämään!
Adressi saamenkielisten uutisten puolesta
8
1012
Vastaukset 8
- tkjan
Nyt täytyy tuota addressin linkkiä lähettää mahdollisimman moneen paikkaan!! (asia PITÄÄ saada eteenpäin)
- Áhkoš
Juohkehaš gii doalaš dán ašši dehálaZZan, glgá dál rahCat dan ovdii ahte nsmst C0ggojit listui. Ieš lean viiddidan diedu.
- Hjkant
Milloin saamenkieliset uutiset tällä hetkellä lähetetään? Viime viikolla "näin" (ohjelmatiedoista) että TV2:selta myöhään illalla olisi tullut, mutta ei näy ohjelmatiedoissa enää tällä viikolla???
- 22.35
Tänään FST5 (digikanava) lähettää uutiset klo 22.35. Uutisilla ei ole vakituista lähetysaikaa, vaan ne lähetetään FST5-kanavalla viimeisenä ohjelmana. Lähetysaika vaihtelee puoli yhdentoista ja puoli yhden välillä päivästä riippuen.
- gaussi
22.35 kirjoitti:
Tänään FST5 (digikanava) lähettää uutiset klo 22.35. Uutisilla ei ole vakituista lähetysaikaa, vaan ne lähetetään FST5-kanavalla viimeisenä ohjelmana. Lähetysaika vaihtelee puoli yhdentoista ja puoli yhden välillä päivästä riippuen.
Kiitos vastauksesta! Kun viime viikolla näin uutiset TV2:desta kerran, luulin että ne tulisivat tosiaan TV2:sen lähetysten lopuksi, mutta siis tuokaan ei pidä paikkaansa.
Ylen Areenalla on onneksi joitain lähetyksiä katsottavana, se vähän paikkaa tilannetta, ks. http://areena.yle.fi/hae?pid=169542
.. mutta en silti voi tajuta, jos tälle asialle ei saada tehtyä muutosta. Nyt tuo addressin linkki vaan joka keskustelufoorumille ja uutisiin, ja toivotaan että syksyyn mennessä siinä on satatuhatta nimeä :)
- ja liekö parannuksia luvassa
Miten tämä adressi etenee? Koska on tarkoitus luovuttaa se YLElle?
Olen kovasti yrittänyt mainostaa sitä tuttavilleni, mutta näyttää allekirjoitusten määrä jämähtäneen tuohon reiluun kolmeen tuhanteen.
Mitä luulette, onko tuosta nettiadressista loppujen lopuksi mitään apua? Epäilen, että uutiset näytetään jatkossakin FST:llä, ehkä parempaan aikaan, mutta ei YLEn pääkanavilla, vaikka Ođđasatin paikka mielestäni on pääkanavilla muiden uutisten tavoin. FST:nkin uutisia näytetään FST5:n lisäksi myös pääkanavilla, niin miksei saamen uutisiakin?
Monilla voi jäädä uutiset näkemättä, kun eivät ole tottuneet katsomaan uutisia FST:n kanavilta. Vai onko kyseessä juoni saada FST:lle lisää katselijoita, jotta YLE voisi hyvillä mielin sanoa, että ruotsinkielisten omalla kanavalla on kysyntää ja katsojia?- vissiin
luvanneet parannuksia. Olisiko sameradion aika vähän taustoittaa asiaa?? Pakkaa unohtumaan nuo asiat jo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6171633Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44877Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl487753Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll14743- 45662
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30566- 32533
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE161498