Rajalle

Olen nyt kahden vaiheilla mitä olen lukenut näitä keskusteluja. Haluisin poliisiksi, mut nyt mitä olen kuullut niin raja on viemässä Suomessa poliisin tehtävät. Sanotaan, että vuoteen 2015 mennessä poliisi yhdistetään rajavartiolaitokseen ja kaikki siirtyy sen alaisuuten. Tällöin vanhoille poliiseille annettaisiin jatkokoulutusta passintarkastuksesta. Voiko pitää paikkaansa? Olen myös kuullut, että tällä hetkellä koulutuksessa olevat poliisit saisivat vaan koulutuksen joka pätevöittää nykyisten ostoskeskusvartijoiden työhön ja juoppojen kuskaamiseen. Merivartiostossa taas on erikoisjoukot, jotka toimivat myös rajojen ulkopuolella. Karhuryhmässäkin on kuulemma jo monta nykyistä rajamiestä!?
6846
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

höh, eiväthän läheskään kaikki poliisit ole virkapuvussa YJT:tä ylläpitämässä. Nykyisin poliisi panostaa yhä enemmän ja enemmän rikostutkintaan, jota raja vasta opettelee.

Äänestä

Luulenpa, että provoat, mutta vastataan pariin kohtaan:

"Sanotaan, että vuoteen 2015 mennessä poliisi yhdistetään rajavartiolaitokseen ja kaikki siirtyy sen alaisuuten."

Luulenpa, että siinä käy pikemminkin toisin päin. Mutta uskon, että rajaviranomaiset pysyvät jatkossakin omana organisaationaan vaikka heidän valtuutensa todennäköisesti lisääntyvät. Uskoisin, että lähitulevaisuudessa rajamiehillä on valtuudet tehdä normaalisti poliisille kuuluvia tehtäviä rajakuntien alueella.

"Merivartiostossa taas on erikoisjoukot, jotka toimivat myös rajojen ulkopuolella."

Taidat kuitenkin sekoittaa merivartioston laivastoon. Rajavartijoilla ei ole oikeuksia toimia rajojen ulkopuolella sen enempää kuin poliisillakaan. En kuitenkaan yhtään epäile etteikö osalla rajamiehistä voisi olla karhukoulutusta tai siihen verrattavaa erikoiskoulutusta.

Äänestä
  • ---Pystyviä joukkoja, sanon joukkoja - verrattuna poliisiin. Ts. miksei poliisiin, sisäministeriön alaiseen reaaliajassa ja maan "rauhanajan-mikä-on voimassa-vielä" toimivaan porukkaan perusteta samanvertaisesti tai paremmin toimivia mitä pv:iin tai rajaan?

    Karhulla surkeat määrärahat. Poliisilla erittäin surkeat määrärahat. Hyväkö kysymys? Poliisin pitää pärjätä aina vain kehnommilla eväillä. Pv ja raja saa mitä tarvitsee tai tahtoo. Otsikot tekee kuitenkin poliisi. Ja sisäministeri selittelee. Lukases ministeri tää sisältö ja voihkaise!

    Ei vaan oikeesti, poliisin jakaessa tien päällä pikaoikeutta pv ja raja tuntuvat oikeammilta kohteilta syytää rahaa. Sattunut omaan nilkkaan?

    Äänestä

  • Rajavartiolaki 15.7.2005/578
    11 luku
    Erinäiset säännökset

    82 §
    Vieraan valtion alueelle ulottuvat rikoksentorjuntatoimenpiteet
    Rajavartiolaitoksella on oikeus rikoksen selvittämiseksi tai rikoksesta epäillyn kiinniottamiseksi jatkaa Suomessa aloitettua henkilön takaa-ajoa, tarkkailua ja teknistä tarkkailua vieraan valtion alueella sen mukaan kuin tällaisen toimenpiteen jatkamisesta vieraan valtion alueella Euroopan unionin lainsäädännössä säädetään tai Suomea sitovassa kansainvälisessä sopimuksessa määrätään.

    Rajavartiomiehellä on 1 momentissa tarkoitetussa tehtävässä tässä laissa tarkoitetut Euroopan unionin lainsäädännön ja Suomea sitovien kansainvälisten sopimusten mukaan tarkemmin määräytyvät toimivaltuudet. Rajavartiomiehen virkavelvollisuuksista ja oikeuksista sekä virkamiesasemaan kuuluvista eduista vieraan valtion alueella on voimassa soveltuvin osin samat säännökset ja määräykset kuin Suomessa toteutettavassa virkatehtävässä.

    Siis kuten poliisi ja tulli

    Äänestä

vastata.

Äänestä

totta on, että tämäntaöpaisia kehityskeskusteluja on käyty. Jo nyt rajavartiolaios toimittaa poliisistoiminnan rajalla ja kokonaan merellä. Mene toki poliisikouluun, kyllä sen jälkeen palkat ja työ on parempaa. Sitten joskus voit saada lisäklouluusta rajavalvontaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vai poliisiksi? kirjoitti:

Olen nyt kahden vaiheilla mitä olen lukenut näitä keskusteluja. Haluisin poliisiksi, mut nyt mitä olen kuullut niin raja on viemässä Suomessa poliisin tehtävät. Sanotaan, että vuoteen 2015 mennessä poliisi yhdistetään rajavartiolaitokseen ja kaikki siirtyy sen alaisuuten. Tällöin vanhoille poliiseille annettaisiin jatkokoulutusta passintarkastuksesta. Voiko pitää paikkaansa? Olen myös kuullut, että tällä hetkellä koulutuksessa olevat poliisit saisivat vaan koulutuksen joka pätevöittää nykyisten ostoskeskusvartijoiden työhön ja juoppojen kuskaamiseen. Merivartiostossa taas on erikoisjoukot, jotka toimivat myös rajojen ulkopuolella. Karhuryhmässäkin on kuulemma jo monta nykyistä rajamiestä!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu