Asetusten ja mailien siirto Thunderbirdissä

Miten saan vanhasta koneesta Thunderbirdin siirrettyä sellaisenaan, maileineen ja asetuksineen uuteen koneeseen. Pitäisikö se onnistua Profiles directorissa olevan xxxxxxxx.default filen avulla. Se taitaa sisältää kaikki mailit yms. Olen downloadannut uuteen koneeseen jo perus Thunderbirdin, ja ko. filen olen siirtänyt jo LAN'ia pitkin siihen, mutta joku tässä mättää. Onko kellään tuoreita kokemuksia?
32173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Thunderbirdissä sinun ohjeiden mukaan pitäisi siirtää vanha profiletiedostosi osoitteeseen esim (Win XP):
C:\Windoows\Documents & ettings\Käyttäjä\Application Data\Thunderbird\Profiles\xxxxxxxx.default ja lisäksi muuttaa C:\Windows\Documents & ettings\Käyttäjä\Application Data\Thunderbird\ "profile.ini"-tiedostoon arvoiksi IsRelative=0 ja Path=Profiles/xxxxxxxx.default. Näin se teoriassa muttei se toimi käytännössä. Käytännössä backuppien tekeminen ei onnistu keneltäkään muulta kuin lähdekoodin kirjoittajalta, sen verran kinkkiseksi ne on sen tehneet.


Oikea keino on imuroida netista osoittesta http://mozbackup.jasnapaka.com/ MozBackup nimisen ohjelman, joka tekee homman muutamassa sekunnissa.

Ole kuitenkin varovainen - käynnistä ohjelma jossain määrätyssä hakemistossa, jonka muistat koska restore-toiminto etsii backuppia siitä hakemistosta. Tarkasta ennen backupin tekemistä mikä on se hakemisto, joka on ohjelmalla oletuksena (kun ohjelma kysyy polkua, niin sellaa, mutta hyväksy se mitä ohjelma ehdottaa. Backup toimi kuin tanssi versiosta 1.5 versioon 2.0. Viisi sekuntia kesti.

Itse sain rikottua Thunderbirdin perinpohjaisesti kun rupesin hortoilemaan niiden profile-tiedostojen kanssa. Minusta on vastuutonta, että Thunderbirdin tasoiselle ohjelmalle ei ole sen valmistajan suosittelemaa backup-ohjelmaa. Minulta oli kadota megoittain työssäni päivittäin - olen oikeuslaitoksessa hommissa - tarvitsemia sähköpostiviestejä. Joku päivä tuollainen tuo mojovan vahingonkorvauslaskun Mozillalle. Voisivat edes, jos eivät osaa itse tehdä sitä ohjelmaa, olla edes sen verran nöyriä, että laittaisivat linkin ohjelmaan omilta sivuiltaan, mutta ei ne tietenkään kehtaa myöntää virheitään, antaa mielummin käyttäjien kärsiä.

Toivottavasti saat homman toimimaan.

Terv.

Tjaah

Äänestä
  • Niin, lisäyksenä vielä edelliseen, niin kaverina minulla oli hommassa apuna - tai paremminkin päinvastoin - Internet-yhteyksien helpdeskiä ammatikseen hoitava. Kaveri on nimittäin töissä ja huolehtii päivittäin ns. tavallisten ihmisten neuvomisessa internettiä koskevissa asioissa toisessa maan suurimmista internet-providereista - toinen niistä on on Sonera - guess who on se toinen. Tämän kanssa olimme muuten yhdessä laittaneet uuden tietokoneeni osasista pystyyn.

    Jos siis tietokonealan - ja vielä tuon pikku alan osasen - yhteydenpidon internettiin - ammattilainen - ja hänen lisäkseen kohtuuhyvä amatööri (=minä, olen sentään vääntänyt koodia 25 vuotta - ) eivät saa aikaan yhtä hemmetin viheliäistä backuppia on jo aikoihin eletty. Roskaahan koko ohjelma silloin on, se on selvää. Mistäköhän ihmeestä Mozillalla on tullut mieleen, että asiat pitää tehdä vaikeimman kautta?

    Ja 'kele, Nasse-setä on hyvin hyvin vihainen!

    Terv.

    Tjaah

    Äänestä

  • Kiitti vinkistä!

    Tälläkertaa se jäi kokeilematta, koska kerkesin säheltää käsin kaiken kohdalleen, kuten noin 35 kpl message rules ja noin 20 eri directoria, mutta ensi kerralla sitten..

    Eipä minulla oikeastaan mailien kassa ollut ongelmaa, koska haen Thunderbirdillä pääasiassa Gmailista mailit koneelleni ja olenkin säilyttänyt kaiken myös siellä eli "leave messages on server" tms. on ruksattuna. Muuten suositeltava tapa, tilaakun siellä on.

    Miksi muuten käytät Thunderbirdiä kun kerran inhoat sitä noin paljon. Minä käytän, koska se hoitelee roskapostin niin hienosti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ookker kirjoitti:

Miten saan vanhasta koneesta Thunderbirdin siirrettyä sellaisenaan, maileineen ja asetuksineen uuteen koneeseen. Pitäisikö se onnistua Profiles directorissa olevan xxxxxxxx.default filen avulla. Se taitaa sisältää kaikki mailit yms. Olen downloadannut uuteen koneeseen jo perus Thunderbirdin, ja ko. filen olen siirtänyt jo LAN'ia pitkin siihen, mutta joku tässä mättää. Onko kellään tuoreita kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu