En ole oikeen selvillä näistä vankila tuomioista.
Eli jos joku vois valaista, että mitä tarkoittaa ehdoton ja ehdonalainen.
Siis onko se silleen, että jos saa vuoden ehdotonta, niin siä vankilassa istutaan se vuos ja jos saa ehdonalasta niin pääsee puolellavuodella?
Eli jos joku vois valaista, että mitä tarkoittaa ehdoton ja ehdonalainen.
Siis onko se silleen, että jos saa vuoden ehdotonta, niin siä vankilassa istutaan se vuos ja jos saa ehdonalasta niin pääsee puolellavuodella?
Vastaukset 4
Vanhimmat
...ns. vankeusrangaistuksia, mutta käytännössä vain ehdottomassa joutuu vankilaan. Jos saa ehdollisen tuomion ja syyllistyy sinä aikana johonkin rikokseen, tuomio muuttuu ehdottomaksi ja häkin ovi heilahtaa. Eli toisin sanoen ehdottomassa ei anneta mitään vaihtoehtoja ja ehdollisessa annetaan ymmärtää, että jos käyttäydyt hyvin, niin et joudu lusimaan.
Ehdollista vankeusrangaistusta suorittava, eli vankilassa istuva, voi päästä mm. hyvän käytöksen ansiosta ehdonalaiseen vapauteen tietyn ajan lusittuaan, eli vapaalle jalalle. Mutta jos hän syyllistyy ehdonalaien aikana rikoksiin, joutuu hän välittömästi takaisin vankilaan.
Eli, jos saa vuoden ehdotonta, niin pääsee puolenvuoden päästä ehdonalaiseen (vapaaksi) ja jos tällöin tekee jonkun rikoksen joutuu takaisin istumaan puoleksivuodeksi ne uudet rikokset?
muista ihan tarkkaan noita aikoja/edellytyksiä kun tuo "vankilamatematiikka" ei ole sitä perinteistä, mutta jotenkin siihen suuntaan. Voit katsoa vaikka www.finlex.fi (RTpL --> Rangaistusten täytääntöönpanolaki, muistaakseni).
Väitit "Jos saa ehdollisen tuomion ja syyllistyy sinä aikana johonkin rikokseen, tuomio muuttuu ehdottomaksi ja häkin ovi heilahtaa."
Näinhän se tietenkin pitäisi olla. Kuitenkin jokainen voi lukea lehdistä, miten rikollisille annetaan ehdollista myös ehdollisen tuomion aikana suoritetuista rikoksista. Jopa täsmälleen samanlaisesta rikoksesta josta tuo vielä voimassaoleva ehdollinen on annettu. Ja vieläpä niin että yhteenlasku suoritetaan rikollisen eduksi, eli rosmolla on ehdollista jäljellä 10 kuukautta, hän tekee saman rikoksen uudelleen ja saa uudesta keikasta 12 kk ehdollista, niin yhteenlaskun (10 12 kk) lopputuloksena on ehkä jotakin 14 kuukautta.