Lennetään 4-henkilöä Frankfurt Hahniin kesäkuussa ja pitäisi saman tien ajaa Zurichiin, mihin jättäisimme vuokra-auton.
Mistä vuokra-auto tuolle matkalle (n.300km) edullisesti? Esim. eautovuokraamolla toiseen maahan jättömaksu on suurempi kuin itse vuokraus.
Vuokra-auto Frankfurt->Zurich
5
1002
Vastaukset
- kysellyt kaikki vuokraajat
Hei, jättömaksut toiseen maahan ovat todella kalliit, tein tätä kesää varten laajan kartoituksen niin suomalaisten kuin yleisimpien Euroopan vuokraajien keskuudessa, ja kaikilla sama linja, jättömaksu samaa luokkaa tai jopa kalliimpi kuin auton vuokra! Niinpä muutettiin omia suunnitelmia, ja meno-paluu saman kentän kautta. Olisiko muita vaihtoehtoja tarjolla, bussi & juna? Tulee varmaan halvemaksi.
- hinta?
Onko kellään tietoa taksihinnoista tuolle matkalle?
- eiks vaan
Eihän Zürichistä ole pitkä matka Saksan rajalle. Jos yksi käy "palauttamassa" auton Saksan puolelle, voi säästö olla melkoinen.
eiks vaan kirjoitti:
http://www.hahn-airport.de/default.aspx?menu=rental_car&cc=de
Jos lennät Ryanairilla, niin sen kautta ei kannata ainakaan Hertziltä autoa vuokrata. Jos sen jättää muualle kuin Ryanairin lentämälle kentälle. Selvitystä en ole saanut, miksi siihen tulee kaiken maailman lisät. Halvimmalla olen saanut auton Sixtiltä vuokraamalla Holiday -carin. Se on edullinen eikä mitään jättömaksuja ole ollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama255049Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä634056Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve743622Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732698Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472473Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602358Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl762159Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272127- 1351664
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371515