Lennetään 4-henkilöä Frankfurt Hahniin kesäkuussa ja pitäisi saman tien ajaa Zurichiin, mihin jättäisimme vuokra-auton.
Mistä vuokra-auto tuolle matkalle (n.300km) edullisesti? Esim. eautovuokraamolla toiseen maahan jättömaksu on suurempi kuin itse vuokraus.
Vuokra-auto Frankfurt->Zurich
5
929
Vastaukset
- kysellyt kaikki vuokraajat
Hei, jättömaksut toiseen maahan ovat todella kalliit, tein tätä kesää varten laajan kartoituksen niin suomalaisten kuin yleisimpien Euroopan vuokraajien keskuudessa, ja kaikilla sama linja, jättömaksu samaa luokkaa tai jopa kalliimpi kuin auton vuokra! Niinpä muutettiin omia suunnitelmia, ja meno-paluu saman kentän kautta. Olisiko muita vaihtoehtoja tarjolla, bussi & juna? Tulee varmaan halvemaksi.
- hinta?
Onko kellään tietoa taksihinnoista tuolle matkalle?
- eiks vaan
Eihän Zürichistä ole pitkä matka Saksan rajalle. Jos yksi käy "palauttamassa" auton Saksan puolelle, voi säästö olla melkoinen.
eiks vaan kirjoitti:
http://www.hahn-airport.de/default.aspx?menu=rental_car&cc=de
Jos lennät Ryanairilla, niin sen kautta ei kannata ainakaan Hertziltä autoa vuokrata. Jos sen jättää muualle kuin Ryanairin lentämälle kentälle. Selvitystä en ole saanut, miksi siihen tulee kaiken maailman lisät. Halvimmalla olen saanut auton Sixtiltä vuokraamalla Holiday -carin. Se on edullinen eikä mitään jättömaksuja ole ollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1682887
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.642496- 2032199
- 731819
- 1021763
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91611- 921373
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2171141- 811110
- 951069