Yaris Verso 1.3 (vm 2003) kulutus

dropadrop

Mulla on otsikon mukainen auto, ja tuntuu että se kuluttaa hieman liikaa. Esim. talvella kulutus kaupunkiajossa on helposti 10 litraa sadalla vaikka ajankin kevyellä kaasulla. Kesällä tuntuu kuluttavan vähemmän, ehkä 8 litraa sadalla.

Jos ulkona on alle 20c lämmintä kone kiertää aika paljon kunnes lämpenee (ilmeisesti ryyppy), tuo on varmaan kyllä normaalia... Voisiko tuo olla se joka aiheuttaa korkean kulutuksen?

8

3411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jarppa . .. .

      Kierrokset ovat näillä keleillä hetken aikaa 1800 paikkeilla, mutta laskevat nopeasti kun lähtee liikkeelle. Käytätkö talvella moottorilämmitintä ja ajatko todellakin vain kaupunkiajoa?

      Meillä 1.5 litranen Yaris joka vie talvella sekalaisessa ajossa 6,8 l / 100km ja kesällä noin 0.5 litraa vähemmän. Moottorilämmitin on talvella käytössä.

      • dropadrop

        Kiitos vastauksista. Käytin yleensä lohkolämmitintä talvella, erityisesti jos on pakkasta. Työmatka on noin 6km, sitä sahaan useimmiten. Toki joskus tuli ajettua myös pidempi matka, silloin kulutus oli pienempi.


      • lyhyessä ajossa
        dropadrop kirjoitti:

        Kiitos vastauksista. Käytin yleensä lohkolämmitintä talvella, erityisesti jos on pakkasta. Työmatka on noin 6km, sitä sahaan useimmiten. Toki joskus tuli ajettua myös pidempi matka, silloin kulutus oli pienempi.

        selitys korkealle kulutukselle löytyy kohdasta: "Työmatka on noin 6km"

        kymmenen litraa kaupungissa, kylmällä koneella on ihan normiarvo mille tahansa tuon kokoluokan moottorille/autolle.


    • normaalia

      Meillä Corolla farmari -05 on vienyt pahimmillaan talvella kaupungissa pätkäajossa 8.3l/100km koko tankillisina mitattuna. Auto on paljon isompi joten Yariksella ei pitäisi millään olla mahdollista saada kulumaan enempää. Viime tankillinen samassa pätkäajossa meni kulutuksella 7.6l/100km.

      • Maair

        Mulla on 1.3 Yaris vm 2005
        Keskikulutus on ollut tämän puolitoista vuotta vakio 7.7l/ 100km

        Ajo on lyhyitä pätkiä kaupunki/maantieajoa.


      • on normaalia

        "meillä Corolla farmari..." - mikä moottori, mikä vaihteisto, mikä ajotyyli, paljonko kuormaa, missä kaupungissa, millä keskinopeudella, missä lämpötilassa???

        yhden tankillisen perusteella ei voi sanoa auton kulutuksesta yhtään mitään... laita tankkaukset vaikka www.tankkaus.com :iin niin saat vähän pidemmän ajan keskiarvot (muidenkin nähtäväksi).


      • Saapikaskas
        on normaalia kirjoitti:

        "meillä Corolla farmari..." - mikä moottori, mikä vaihteisto, mikä ajotyyli, paljonko kuormaa, missä kaupungissa, millä keskinopeudella, missä lämpötilassa???

        yhden tankillisen perusteella ei voi sanoa auton kulutuksesta yhtään mitään... laita tankkaukset vaikka www.tankkaus.com :iin niin saat vähän pidemmän ajan keskiarvot (muidenkin nähtäväksi).

        se korkella ei niin aerodynaamisella autolla on tuo 7-8 aivan tavallista.


    • Anonyymi

      Ylös

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      186
      6221
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4703
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      56
      4467
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      67
      4296
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2692
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2205
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1672
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      138
      1599
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      53
      1525
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1338
    Aihe