Opettajien työttömyyskassa

miten löytyy

Joku kirjoitteli, että maksaa pelkästään opettajien työttömyyskassan maksun n. 50 euroa vuodessa. Miten tämä järjestely on mahdollinen? Yritin oaj:n sivulta löytää tietoa, mutta en löytänyt mistään kohdin, vaikka siellä työttömyyskassoista yleisesti puhuttiin. Minäkään en viitsisi maksella oaj:lle monta sataa euroa vuodessa siitä, että harvat ja valitut saa reissata jäsenmaksurahoillamme ja heitä syötetään ja juotetaan jatkuvasti. En koe saavani liitosta muuta hyötyä kun työttömyysturvan ja vain siitä haluaisin maksaa.

6

1793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omatoimisesti

      Tieto on varmastikin haudattu syvälle oaj:n sivuille, josko sieltä edes löytyykään.
      Liitosta eroaminen pitäisi olla suht.yksinkertaista, jotakin eropaperia ja -todistusta varmaan pitää allekirjoittaa.

      Kassoja on kymmeniä, ja niissä on tietääkseni kaikissa vuosimaksu, eli maksetaan koko vuoden asiakkuus yhdellä maksulla. Loppuvuodesta kassaan liittyessä joutuu maksamaan saman summan (esim. 50 tai 60, riippuu kassasta) kuin että liittyy kassaan alkuvuodesta. (Sama logiikka kuin kirkosta erotessa. Kun totesin, että maksan liki 400 euroa vuodessa seurakuntaan palveluista, joita en tarvitse, pidin huolen siitä, että vuoden loppuun mennessä olin kirkosta eronnut.Vähän asian vierestä...)

      Maksuista pitää itse huolehtia, kun liitosta on eronnut, sillä eivät enää puolestasi tilittele mitään kassan jäsenyyksiä jäsenmaksun ohessa.
      Voithan liittyä yleiseen kassaan, YTK:hon, jossa ei tarvitse olla jonkun tietyn ammatin edustaja ja saman työttömyysturvan maksavat kunhan lain mukaan ehdot täyttyy.

    • Ei-OAJ:lainen

      OAJ:sta eroaminen ja kassaan liittyminen on yksinkertaista. Googlaa hakusanalla "Opettajien työttömyyskassa". Siellä on selkeät ohjeet ja puh. nrot, joihin soittamalla asiat hoituvat.

      Itse erosin oaj:sta ja liityin OTK:aan. Aivan turhaa kuulua liittoon, joka ei aja esim. määräaikaisten etuja millään tavalla. OAJ:ssa pönöttää joukko läskejä 5-kymppisiä, jotka ajavat aina työnantajan etuja. Korostus sanalla _aina_. Kun liittoon kuuluvat niin sivistystoimenjohtajat kuin epäpätevät reksinkumminkaimatkin, niin turha on pätevän opettajan lähteä etsimään sellaisesta liitosta minkäänlaista tukea omalle olemiselleen.

      Kassaan maksetaan 50 euroa vuodessa. Työttömyyden iskiessä edut ovat samat kuin oaj:n jäsenilläkin. Pitäköön Eki perkele tunkkinsa.

      • kkk.sss

        Sain ihan hyvän palvelun Loimaan kassasta vuosi sitten.En todellakaan ymmärrä miksi joku haluaa maksaa OAJ:sten palkkaa opettajatyön ojaan ajamisesta mm. palkkauksen suhteen.


      • -set!

        Tuo pönöttäjien työnantajamielisyys on todella tullut havaittua. Määräaikaisia ei tosiaan OAJ:ssä puolusta valtakunnallisella tasolla kukaan.
        TOisin on esimerkiksi TEHY:ssä, jossa määräaikaisia työntekijöitä on huomattavasti vähemmän kuin OAJ:ssä.
        Pari viikkoa sitten Hesarissa esiteltiin kuntasektorin pätkätyöläisten määrää. TEHY:ssä heitä noin reilut 20 prosentti, kun taas OAJ:n tuntiopettajista reippaasti yli 70 prosenttia työskentelee määräaikaisina.
        Näin.


      • opettajien työtilanteesta
        -set! kirjoitti:

        Tuo pönöttäjien työnantajamielisyys on todella tullut havaittua. Määräaikaisia ei tosiaan OAJ:ssä puolusta valtakunnallisella tasolla kukaan.
        TOisin on esimerkiksi TEHY:ssä, jossa määräaikaisia työntekijöitä on huomattavasti vähemmän kuin OAJ:ssä.
        Pari viikkoa sitten Hesarissa esiteltiin kuntasektorin pätkätyöläisten määrää. TEHY:ssä heitä noin reilut 20 prosentti, kun taas OAJ:n tuntiopettajista reippaasti yli 70 prosenttia työskentelee määräaikaisina.
        Näin.

        Siis se, että niin moni opettaja on määräaikainen, kertoo todellakin karua totuutta opettajan työstä. Paikkoihin, joita jatketaan vuosi vuoden jälkeen määräaikaisina otetaan henkilö aina vain vuodeksi kerrallaan, että voidaan palkata epäpätevä.

        Surullista mutta totta on se, että OAJ ei ole opettajien etuja ajanut aikoihin. Ei vakituisessa virassa olevien, eikä määräaikaisten.


      • Loimaan kassaan
        kkk.sss kirjoitti:

        Sain ihan hyvän palvelun Loimaan kassasta vuosi sitten.En todellakaan ymmärrä miksi joku haluaa maksaa OAJ:sten palkkaa opettajatyön ojaan ajamisesta mm. palkkauksen suhteen.

        Onko siellä siis tiedossa opetusalan erilaiset työaikamäääräykset ja muut, ettei menisi kesätyöttömyyden aikana valtavasti aikaa kaiken selittelyyn ja korjauttamiseen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      4528
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2551
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2394
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      21
      1835
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1732
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      82
      1573
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1572
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1407
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      23
      1277
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1155
    Aihe