Etsinnässä on liesikupu puu- ja kaasulieden päälle (1600mm). Meptekiltä ja Frankelta löytyy kyseisiä kupuja, mutta tietääkö kukaan keskisessä Suomessa yritystä, jolla voisi teettää huuvan? Mikäli olette teettäneet oman puuliesikupunne, niin mihin hintaan?
Puuliesikupu
Etsintäpartio
51867
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tämä on kyllä Pirkanmaalla mutta Tampereen valiokeittiöden myyjällä ?.Soikkelilla oli tiedossa kuparisia kupuja tekevä tyyppi. Me otamme kylämme peltisepän vääntämään kuvun pellistä ja ostamme vain franken koneiston.
Mittakupari-nimisessä firmassa, taitaa olla jossain keskisemmässä suomessa, mutta mitä sen väliä missä se on. Me ainakin hoidimme asian sähköpostilla ja hyvin toimi ja kupu toimitettiin pihalle semmosessa häkkilavassa. Käy heidän sivuillaan. Itse piirsin mittapiirustuksen (n 180x60cm)ja meidän versio maksoi 700 rahteineen. Meillä kupu ja venttiili koska kanavaimuri on meillä ullakolla. Itekki pähkäilin turhaa vaikka kuinka kauan kunnes sitte otin niihin yhteyttä.
kysy ihan peltityöfirmoista, keltaisilta sivuilta yms.
... kuten koko tulisijasysteemikin. Tiilihuuvan sisään erillinen rasvasuodatin ja peltisysteemi, joka jakelee ilmavirtauksia sähkölieden liesikuvun ja tiilihuuvan välillä. Hyvä tuli.
Jatkamme vielä etsintää, jospa jollakulla peltimiehellä olisi aikaa tehdä liesikupu... kovin ovat työllistettyjä.