Pitääkö paikkansa, että sitä ollaan laajentamassa? Vai ollaanko hankkeesta jo luovuttu? Tuleeko ylimääräisiä vastikemaksuja taasen maksettavaksi?
Katinkullan
keilahallin laajennus???
452416
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
maksuja
kyllä ja samalla laajennetaan myös ahtaaksi käynyt kylpylänpuoli,yes...
kun siinä vieressäkin on uusi keilahalli?
että juuri tämä uusi keilahalli olisi laajentamassa. Katinkullan kaikki laajennukset varmaan on tehtävä samalla tavalla kuin kylpylässäkin, muuten tulee sanomista. Keilaosakkaathan joutuivat osallistumaan kylpylän laajennukseen, nyt olisi keilahallin vuoro.
Taitaapi laajennus koskea ennemmin sitä Katinkullan naapurissa sijaitsevaa yksityistä keilahallia eli Vuokatti Bowlingia.
osakkaan osallistuttava. Ei muuta kuin massin nyörit auki. Kyllä Holiday Club on hyvän bisneksen kehittänyt.
Sama häirikkö jaksaa jauhaa kehittämisestä otsikko otsikolta, joka aloitus saman toistoa. Oli totta tai ei, kuinka jaksaa pilata päivänsä jauhamalla samaa sontaa kehittämisestä ja Hcf bisneksistä. Mulle ainakin ihan v***n yks lysti jos menee yks ylim 50 tai 100 euroa kerran viidessä vuodessa. Hemmetin persaukiset rospuuttoviikkojen omistajat, olkaa jo hiljaa.
viikon omistat. Jos ei jutut kiinnosta ei ole pakko palstalla käydä. Kaikki jutut ylimääräisistä vastikkeista on faktaa. Tämä fakta tulee kaikkien lomaosakkeen ostoa harkitsevan saada tietoonsa.
Varmana rospuuttoviikon omistajaa lisävastikkeen maksaminen kismittää. Huippuviikkoöky taas maksaa kakistelematta mitä Holiday keksii pyytää.
Ootko ihan saletti, että keskiverto köyhä osakas ajattelee niin kuin sinä? Pitäis sinun tutkia jotakin muuta palstaa, ettet saa sydäriä.
Täysin samaa mieltä. Lisävastikkeilla ei osakkeenomistajia ole liiemmälti rasitettu ja joka kerta on ollut perusteltu syy, joten napina turhista lisävastikkeita on vain todellakin joutavaa ja perusteetonta narinaa. Mutta ainahan löytyy ihmisiä, jotka eivät ole koskaan elämäänsä tyytyväisiä ja ovat vielä kateellisia muiden hyvästä elämästä ja olosta. Mutta nauttikaamme upeista lomaviikoistamme, karavaani kulkee ja koirat räksyttävät perässä...
Tässä se rikas köyhä vai köyhä rikas leveilee paksulla lompsallaan.
Onhan kiva kylpyläosakkeen omistajana maksaa keilahallin laajennuksesta siis katinkullassa?
Naapurin kummin kaiman humalapäissään kertomiin juttuihin ei kannata luottaa...
Mistä hän niin hyvin tietää, ettei katinkullan keilahallia olla laajentamassa? Kannattaako hänenkään juttuihinsa luottaa??
100 metrin päässä Katinkullasta on toisen yrittäjän tasokas halli, joten laajennukselle ei ole todellakaan tarvetta ja osakkaat voivat käyttää kyseisiä tiloja harrastaessaan lajia.
PS. Golf-kenttiä kehitetään ei keilahallia.
Kuka nyt sitten rupee maksaan golf-kenttien kehittämisen? Keilaosakkeen ym. omistajatko? Onko lähdössä ylimääräisii vastikkeit?
http://www.katinkullanosakasklubi.fi/kasikirja.pdf
s. 110-> alkaen löytyy kaikki tarvitsemasi tieto.
tehtävääsi.
Jos ystävällisesti antaa linkin, josta löydät haluamasi tiedon, niin mistä moinen outo kommentti? Melkoisen omalaatuista käytöstä, sanoisin.
Mut pittääkö ny keilaosakkan maksaa jotaki golf-kenttien laajennuksest? Pitihä maksaa uima-altan suurennuksestaki, siis katinkullas.
Kun luet kunkin yhtiön kohdat läpi, tuokin asia varmaan selviää. Käsittääkseni golf-kenttää maksavat vain golf-yhtiön osakkaat.
Niinhän Katinkullassa luultiin myös kylpylän suhteen, vain kylpyläosakkeen omistajat maksavat, mutta jokainen osakas, keilaosakas jne., joutui maksamaan kylpylän laajennuksesta.
Miksei sitten olisi samoin myös golf-kentissä?
Yhtiökokouspäätösten mukaan vain golfosakkaat maksavat tuon laajennuksen. Etkö osaa lukea edes selviä päätöksiä ja kunkin yhtiön vastike-ehdotuksia tuleville vuosille ja muita ao. päätöksiä. Älä hyvä ihminen sotke asioita, joita et tunnu ymmärtävän.
PS. Vastikkeita on tullut vain golfosakkaille.
Miksi et tarkista asiaa esim. golfyhtiön hallituksen jäseniltä, heidän nimensäkin löytyvät Katinkullan käsikirjasta?
Entä jos joku golf-osakas ei halua olla laajentamassa golf-kenttiä. Jospa hän on tyytyväinen siihen, mitä hän on aikaisemmin jo maksanut osakkeestaan.
Onko jokaisen golf-osakkaan toisin sanoen maksettava lisämaksuja osakkeistaan?
ei kai ole pakko osallistua golf-kenttien laajentamiseen?
En kyllä haluu mitän lisämaksuja golf-osakkeistani. Riittää mitä ny on maksettu.
Kun omistat jotakin sinulla on myös omistajan velvollisuudet. Jos yhtiökokous päättää laajentaa golfkenttiä, niin silloin kaikki osallistuvat kuluihin omistusosuudellaan. Se aivan normaalia osakeyhtiön toimintaa. Oletko sellainen omistaja, joka haluaisi vain kaikki hyödyt ja edut, mutta maksattaisi muilla kulut. Se se vasta on jokseenkin moraalitonta touhua!
Normaali osakeyhtiö ei peri lisämaksuja osakkeista, vaan se myy uusia osakkeita.
Kulut on eri juttu.
Jokainen osakeyhtiö (asunto- tai kiinteistöosakeyhtiö) toimii täsmälleen samoin joka paikassaja perii kulut omilta osakkailtaan. Etkö tunne lakeja?
Uuden rakentamisen rahoittaminen ei ole kuluja, vaan lisämaksuja osakkeista (jos kerran pitää maksaa lisää omistamastasi osakkeesta), normaali osakeyhtiö ei peri lisämaksuja osakkeista (kuten teki hcr), vaan myy uusia osakkeita.
Osakeyhtiölain mukaan lisämaksuja ei voi periä.
Jos asuntoyhtiössäsi tehdään vaikkapa ulkovuorausremontti, silloin ei myydä uusia osakkeita vaan saat tilinsiirtolomakkeen ja maksat kiltisti(et voi sanoa, että ei nyt huvittaisi maksaa) - aivan kuten Katinkullassa on tehty. Siis aivan normaalin yhtiön tapaan. Älä vääristele tosiasioita.
Remontti on aivan eri asia kuin uuden rakentaminen.
Jos jotakin uutta rakennetaan, silloin myydään uusia osakkeita, niin tekevät normaalit osakeyhtiöt. HCR vain peri lisämaksuja vanhoista osakkeista.
Älä viitsi valehdella ja vääristellä.
Varmaan kieppi rautalankaakaan ei riittäisi selitämään sinulle todella yksinkertaista asiaa. Ihan hävettää puolestasi tuo tietämättömyytesi ja asioiden perusteellinen sotkeminen sekaisin. Kun on lusikalla annettu, ei voi...
Kylpylän remontointi eli kahden saunan, pukuhuoneiden ja kuntouintialtaan rakentaminen oli sekä uuden rakentamista että peruskorjausremontointia samalla kertaa. Ei sellaiseen mitään uusien osakkeiden myyntiä tarvita. Sitä paitsi vastikkeet olivat todella pienet/osakas saatuu hyötyyn nähden.
Katinkullan kuntoaltaan rakentaminen ei tuonut mitään hyötyä esim. tennisosakkeen omistajalle, joka kuitenkin joutui maksamaan lisämaksuja osakkeestaan. Näitä lisämaksuja maksetaan yhteensä 5 vuotta yhtiövastikkeen yhteydessä.
Jos uutta rakennetaan ja maksuja peritään, silloin myydään osakkeita, ei peritä lisämaksuja. Siten toimintaansa kehittävät normaalit osakeyhtiöt.
No, tuottaako maksaminen ongelmia vai mistä se kenkä oikeastaan puristaa?
Katinkullan vastikkeissahan ei ole juridisesti mitään väärin, joten tuollainen joutavanpäiväinen narina lähinnä huvittaa...Yhtiökokoukset ovat lakia noudattaen vastikkeet määränneet, jotta hanke saatiin läpivietyä. Miksi muuten asiasta ollaan jälkiviisaita, eikö ollut kanttia puhua asiasta ääneen silloin kun siihen olisi ollut mahdollisuus eli yhtiökokouksissa. Nyt kyse on vain jälkiviisastelusta, mikä on aina noloa.
HCR omilla äänillään vei Katinkullan kuntoaltaan rahoituksen läpi. Pienosakkaat yrittivät, mutta kelpasivat kyllä maksajiksi.
Juridisesti oikein vai väärin - voi olla monta mieltä
moraalisesti oikein vai väärin - on jo eri juttu.
N. 2 milj. euroa HCR keräsi kuntoallasta varten -
toivottavasti tämä oli viimeinen keräys puolustuskyvyttömiltä osakasparoilta.
Kumpaa nyt oikein ollaan laajentamassa tuolla Katinkullassa, golfia vai keilaa? Tuleeko sit ylimääräisiä vastikemaksuja maksettavaks?
Golfkenttien laajennus valmistuu kaudeksi 2008. Rakennustyöt ovat parhaillaan käynnissä. Suurin osa golf-osakkaista on jo osuutensa kenttäremonttiin maksanut joko kertamaksulla tai pienemmissä maksuerissä. Upet kentät odottavat käyttäjiään.
Onko lisämaksut kaikista osakkeista lähetetty jo kaikille muillekin osakkeenomistajille?
Mikään (laksi) ei estä lähettämästä.
Mitkä lisämaksut? Kentän laajennushan on täysin golfosakkaiden oma hanke. Asiassa ei ole mitään pelättävää tai epäselvää kenelläkään, koska maksupolitiikka on hoidettu jo aikoja sitten yhtiökokouksen päätösten mukaisesti.
Ps. Osta oma golfosake ja tule mukaan hyvän harrastuksen pariin!
Ps. Mikä on "laksi"?:)
Onkohan kaikki noin selvää mitä annat ymmärtää? Saa vaan nähdä mikä yllätys nurkan takana piileskelee.
Lähetettiinhän Katinkullan kuntoaltaastakin lisämaksulaskut jokaiselle osakkeenomistajalle, keila-, tennis- jne. -osakkeista.
Miksei sitten golf-kentän laajennuksestakin.
Kaikki tuota hanketta koskevat asiakirjat ovat julkisia ja voit koska tahansa tutustua niihin, joten et viitsisi nolata itseäsi enempää. Vanha kansan sananparsi: "Luulo ei ole tiedon väärti" pätee kyllä hyvin noihin kirjoituksiisi.
Luehan uudelleen tuo kirjoittamasi lause, se on tolkuttoman sekava. Mitä lähetettiin kenelle, koska, kuinka paljon ja milloin?
Golf-kentän laajennuksesta ovat kyseisen yhtiön omistajat jo saaneet omat laskunsa. Suurin osa maksanutkin ne ja kenttä valmistuu ajallaan vuonna 2008. Muita laskuja ei ole tulossa kenellekään.
Olet varmaan myyjä tai isännöitsijä, kun tiedät niin hyvin maksutilanteen.
Edellä olleessa viestissä mainittu asia oli totta; mm. keilaosakkeen omistaja maksoi Katinkullassa lisämaksun, jolla rahoitettiin kuntoallas; samoin maksoivat muidenkin osakkeiden omistajat.
Joten jospa nytkin lähetellään lisämaksukräväykset kaikille Katinkullan osakkaille kokeiltuun tapaan.