Ryan Air

Stansted

Heipsan! Lukaisin jo noita muita aihetta koskevia kirjotuksia mut ois vielä vähän kysyttävää..
Eli siis, Miten tuo maksu homma toimii, et kun maksan Electonilla netissä, niin mistä saan liput? Ja matkatavaroista piti siis maksaa, paljonko? Saiko matkalaukku tosiaan painaa vaan 15kg vai olenko ymmärtänyt väärin...? Miten Stanstedilta pääsee esim Victoria's stationille? Ja millä bussilla (bussifirmalla) pitäis matkustaa ja hintaiedotki ois tarpeen! :)

Kiitän ja kumarran kaikkia vastanneita!:) Vähän jännittää lähtä ekaa kertaa omin päin...

6

7701

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olisi ainakin
    • Laura**

      Kun olet maksanut, sulle aukeaa sellainen vahvistussivu, jossa kaikki tiedot (varausnumero yms) ja se on sitten se asiakirja, jonka kanssa marssit lentokentälle eli eivät postita mitään matkalippuja etukäteen.

      Matkatavarat tosiaan maksaa myös. Eli sen mukaan otatko menopaluun vai pelkän menon tai paluun. Ja myös sen mukaan, kuinka monta laukkua otat (siis ne jotka menee ruumaan). Hinnan näet varausvaiheessa (en muista enää mitä ne maksoi, kai suurin piirtein 6 €/suunta/laukku) sitten. Ja tosiaan vain 15 kiloa saa olla ruumaan menevässä laukussa painoa. Käsimatkatavarat saavat painaa 10 kg.

      Kannattaa myös vertailla hintoja Blu1:iin, koska me saimme paluulennon halvemmalla Blue1:lta kuin RyanAirilta!

      Hyvää lomareissua!

      • kiribati

        painon ja mittojen kanssa kannattaa sitten olla tarkkana, ei kannata odottaa pienintäkään "sormien läpi katsomista". Ylimääräiset grammat (tai sentit) tulevat kalliiksi!

        Lisäksi joko Lontoon tai Liverpoolin päässä kentällä on Rynskillä ilmoitus, että käsimatkatavarat saavat painaa vain 7 kg. En tiedä pitääkö tuo paikkansa ja mitä tapahtuu jos painavat esim. 9 kg, kun itse matkustan aina kevyesti ja olen saanut tavarani mahtumaan alle seitsemään kiloon.

        Check-in:in voi tehdä netissä etukäteen, mutta jälleen kannattaa olla varma siitä, mitä on ottamassa mukaan, koska jos tiedot ovatkin väärin niin lisämaksuja rapsahtaa.

        Ja Englannin turvatarkastuksessa kannattaa varautua riisumaan mm. kengät, eli puhtaat sukat jalkaan :-) Nesteiden kuljetusmääräyksiinhän jokainen matkustaja on varmasti tutustunut. Itseltäni vietiin taskusta huulirasva, kun sitä ei ollut pakattu minigrip-pussiin ja laitettu erikseen hihnalle (Suomen ilmailulaitosten ohjeiden mukaan huulirasva ei kuulu nesteisiin, mutta eipä tehnyt mieli alkaa vängätä paikallisten viranomaisten kanssa).


    • Pip

      Liput tulevat sähköpostiisi. Britanniaan saa viedä vain YHDEN käsimatkatavaran (tähän ei siis lasketa lisäksi käsilaukkua tai läppäriä). Jokainen kassi maksaa Ryanairilla £5 ja se hinta on lisätty matkalippuun varausvaiheessa. Laukun enimmäispaino on 15 kg.

      Stanstedillä on vuorossa monta bussia, jotka järjestävät suoria kuljetuksia Victoria (tai Victoria Coach) Stationille (osa busseista taitaa kiertää Golders Greenin kautta ja tehdä pari pysähdystä). Bussifirmasta ei oikein ole väliä, liput ovat £8-10 luokkaa (juna olisi £6), ja bussin saa otettua mihin kellonaikaan tahansa lentokentältä.

      • vai näin :)

        Mistä nämä bussit lähtevät? Pitääkö liput ostaa erikseen jostain pisteestä vai saako bussikuskilta? Paljonko saa käsimatkatavarat Ryan Airilla painaa ja ovatko kovin tarkkoja painosta?


      • Pip
        vai näin :) kirjoitti:

        Mistä nämä bussit lähtevät? Pitääkö liput ostaa erikseen jostain pisteestä vai saako bussikuskilta? Paljonko saa käsimatkatavarat Ryan Airilla painaa ja ovatko kovin tarkkoja painosta?

        Bussit lähtevät terminaalin edestä. Siellä on myös pieni lippupiste, josta voit ostaa lipun. Bussiyhtiöillä jotka toimivat Stanstedin kentällä on lentojen aikataulut ja heillä on aina bussi odottamassa valmiina kun lento (vaikka kuinka myöhäinen) on laskeutunut.

        Käsimatkatavarat (joita saa olla vain 1kpl/henki UK:hon mentäessä)saavat Ryanairin mukaan painaa niin paljon kuin haluat (toisaalta mainos sanoo, että "within reason"), mutta laukun/käsilaukun/kassin tms. pitää olla mitoiltaan sellainen 40x60 cm (muistaakseni. Lentokentillä on sellaisia rautakehikkoja, joissa voi kokeilla, että mahtuuko matkatavara siihen).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      67
      5710
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      134
      4264
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      97
      1886
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1435
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1137
    6. 47
      1122
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      126
      979
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      45
      802
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      753
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      39
      715
    Aihe