terveydelle. Onko muilla vastaavia kokemuksia?
Itse olen huomannut, vaikka elän suhtkot terveellisesti, syön hyvin, harjoittelen kohtuullisesti, noudatan taoistien opetuksia energian kultivoinnista ja varastoinnista ( esim. vältän liiallista masturbointia / ejakulointia ) niin kaikesta näistä huolimatta terveyteni tuntuu jotenkin karkaavan käsistä ellen toistuvasti lue esim. jotain oppeja tai meditoi iltaisin ennen nukkumaan menoa.
Eli alan murehtimaan liikaa, stressaamaan ja ote herpaantumaan. Hiljainen meditointi ja rauhoittuminen joka päivä tuntuu siis olevan täysin oleellista elimistön latautumiselle.
pohdiskelu ja rauhoittuminen
7
692
Vastaukset
- Erilaisuutta on suvaittava
Vanhan sanonnan mukaan:Meitä on joka junaan ja loput jäävät asemille.Ilmeisesti et ole vaarallista lajia,antavat kulkea vapaana.Lataamostakin olet jo päässyt ja siirtynyt itsehoitoon.
- Pompoliina
vaan keskittyisin pitämään ne kädet kurissa, ja lopettaisin masturboinnin kokonaan. Lopeta seksin ajattelu.
- eräs3
Kaikkista terveintä elämää eläneet ihmiset, jotka tunnen, ovat olleet kaikista sairaampia. (tao?)
Laozi toteaa eräässä käännöksessä, että "Mielentoimintojen mielekäs hallinta, johtaa mielen jäykkyyteen." En tiedä, mutta minusta tämä on varoitus joogaa ja mietikselyä harjoittaville ihmisille. Ei ole ihmisen luonnollisen tien mukaista harrastaa liikaa henkisiä toimintoja, se johtaa harhaan.
Meditaatiosta voi tulla riippuvaiseksi siinä missä alkoholista ja tupakastakin. Tämä riippuvuus voi johtaa tunteeseen terveyden menettämisestä.
Älä kuitenkaan heitä lasta pesuveden mukana!- lintu luottaa ilmaan.
Vaikka tekisimme mitä tahansa, olemme aina oma Todellinen Itsemme. Emme voi tulla siksi, joka jo olemme emmekä pysty millään tuota olemista pilaamaankaan.
Aivan sama, mietiskelemmekö vai emme, uskommeko tuohon tai tähän.. Ihmisen sisin luonto on ääretön onni (valaistuneisuus), siksi me rajoittuneessa päivätajunnassakin tavoittelemme sitä, tämähän on varmin merkki perusluonteestamme. Me vain suvaitsemme pelleillä itsemme kanssa niinkuin emme olisikaan valaistuneita ja onni löytyisi jostakin urakehityksestä tai ostosparatiisista. Tarpeeksi asiaa tarkasteltuaan voi rehellinen ihminen havaita että rajallisesta ei voi seurata mitään rajatonta. - kun joutuu
lintu luottaa ilmaan. kirjoitti:
Vaikka tekisimme mitä tahansa, olemme aina oma Todellinen Itsemme. Emme voi tulla siksi, joka jo olemme emmekä pysty millään tuota olemista pilaamaankaan.
Aivan sama, mietiskelemmekö vai emme, uskommeko tuohon tai tähän.. Ihmisen sisin luonto on ääretön onni (valaistuneisuus), siksi me rajoittuneessa päivätajunnassakin tavoittelemme sitä, tämähän on varmin merkki perusluonteestamme. Me vain suvaitsemme pelleillä itsemme kanssa niinkuin emme olisikaan valaistuneita ja onni löytyisi jostakin urakehityksestä tai ostosparatiisista. Tarpeeksi asiaa tarkasteltuaan voi rehellinen ihminen havaita että rajallisesta ei voi seurata mitään rajatonta.pitkin päivin miettimään koulussa tai töissä vaikeita juttuja, ja murehtimaan asioita, niin tarvitaan erilaisia mielenrauhoitustekniikoita ja pohdiskeluhetkiä, esim. juuri meditointia tai mikä tahansa toimiikin. Muuten homma karkaa käsistä. Kuten sanoit: "jostakin urakehityksestä tai ostosparatiisista " ...
Tässä on pakko jotain kuitenkin tehdä täällä yhteiskunnassa jos aikoo jotenkin tulla toimeen eikä metsässä elely luonnonantimilla tunnu kovin mieluisalta vaihtoehdolta.
Olen samaa mieltä että liika pohdiskelu ei ole hyväksi, mutta luulen että tässä tarkoitettiin enemmän menditointia ja pohdiskeluhetkiä terveystarkoitukseen, ei niinkään valaistumiseen.
- Nimetön
Meditoiminen korvaa jopa osan unen tarpeesta, ei kuitenkaan kaikkea.
Meditoi myös päivällä, lyhyitä toveja keskellä arkea, niin liika murehtiminen ja stressaaminen hajoaa itsekseen, kun rauhallinen mieli tajuaa, miten turhaa ja tarpeetonta se on.- ???
nooh eiköhän se ole paree päästää
isommat paineet munista tai pimpistä
pois. aluksi.
aikaa myöden oppii "relaan".
voi olla vaan, tuntea, jopa vähän ymmärtää.
jekku tunne.
ei sillä että sexi tuntuis ikävältä..jatkakaa :)
jos on aikaa on hyvä olla,,olla vaan.
ajatella että mitä ajattelee.
olla sen enempää ajattelematta.
olla vaan hyvä ihminen.
jep. vaikeeta eiks? mutta kantsii yrittää.
love
edit; sorry sekava teksti,,pupellan loimulohta..
höö laihdutellaan syksyllä.
tai joskus..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1436334Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto725261Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143695Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213290Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1172480Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12048Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191396- 811208