pohdiskelu ja rauhoittuminen

oleellista

terveydelle. Onko muilla vastaavia kokemuksia?

Itse olen huomannut, vaikka elän suhtkot terveellisesti, syön hyvin, harjoittelen kohtuullisesti, noudatan taoistien opetuksia energian kultivoinnista ja varastoinnista ( esim. vältän liiallista masturbointia / ejakulointia ) niin kaikesta näistä huolimatta terveyteni tuntuu jotenkin karkaavan käsistä ellen toistuvasti lue esim. jotain oppeja tai meditoi iltaisin ennen nukkumaan menoa.

Eli alan murehtimaan liikaa, stressaamaan ja ote herpaantumaan. Hiljainen meditointi ja rauhoittuminen joka päivä tuntuu siis olevan täysin oleellista elimistön latautumiselle.

7

702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erilaisuutta on suvaittava

      Vanhan sanonnan mukaan:Meitä on joka junaan ja loput jäävät asemille.Ilmeisesti et ole vaarallista lajia,antavat kulkea vapaana.Lataamostakin olet jo päässyt ja siirtynyt itsehoitoon.

    • Pompoliina

      vaan keskittyisin pitämään ne kädet kurissa, ja lopettaisin masturboinnin kokonaan. Lopeta seksin ajattelu.

    • eräs3

      Kaikkista terveintä elämää eläneet ihmiset, jotka tunnen, ovat olleet kaikista sairaampia. (tao?)

      Laozi toteaa eräässä käännöksessä, että "Mielentoimintojen mielekäs hallinta, johtaa mielen jäykkyyteen." En tiedä, mutta minusta tämä on varoitus joogaa ja mietikselyä harjoittaville ihmisille. Ei ole ihmisen luonnollisen tien mukaista harrastaa liikaa henkisiä toimintoja, se johtaa harhaan.

      Meditaatiosta voi tulla riippuvaiseksi siinä missä alkoholista ja tupakastakin. Tämä riippuvuus voi johtaa tunteeseen terveyden menettämisestä.

      Älä kuitenkaan heitä lasta pesuveden mukana!

      • lintu luottaa ilmaan.

        Vaikka tekisimme mitä tahansa, olemme aina oma Todellinen Itsemme. Emme voi tulla siksi, joka jo olemme emmekä pysty millään tuota olemista pilaamaankaan.

        Aivan sama, mietiskelemmekö vai emme, uskommeko tuohon tai tähän.. Ihmisen sisin luonto on ääretön onni (valaistuneisuus), siksi me rajoittuneessa päivätajunnassakin tavoittelemme sitä, tämähän on varmin merkki perusluonteestamme. Me vain suvaitsemme pelleillä itsemme kanssa niinkuin emme olisikaan valaistuneita ja onni löytyisi jostakin urakehityksestä tai ostosparatiisista. Tarpeeksi asiaa tarkasteltuaan voi rehellinen ihminen havaita että rajallisesta ei voi seurata mitään rajatonta.


      • kun joutuu
        lintu luottaa ilmaan. kirjoitti:

        Vaikka tekisimme mitä tahansa, olemme aina oma Todellinen Itsemme. Emme voi tulla siksi, joka jo olemme emmekä pysty millään tuota olemista pilaamaankaan.

        Aivan sama, mietiskelemmekö vai emme, uskommeko tuohon tai tähän.. Ihmisen sisin luonto on ääretön onni (valaistuneisuus), siksi me rajoittuneessa päivätajunnassakin tavoittelemme sitä, tämähän on varmin merkki perusluonteestamme. Me vain suvaitsemme pelleillä itsemme kanssa niinkuin emme olisikaan valaistuneita ja onni löytyisi jostakin urakehityksestä tai ostosparatiisista. Tarpeeksi asiaa tarkasteltuaan voi rehellinen ihminen havaita että rajallisesta ei voi seurata mitään rajatonta.

        pitkin päivin miettimään koulussa tai töissä vaikeita juttuja, ja murehtimaan asioita, niin tarvitaan erilaisia mielenrauhoitustekniikoita ja pohdiskeluhetkiä, esim. juuri meditointia tai mikä tahansa toimiikin. Muuten homma karkaa käsistä. Kuten sanoit: "jostakin urakehityksestä tai ostosparatiisista " ...

        Tässä on pakko jotain kuitenkin tehdä täällä yhteiskunnassa jos aikoo jotenkin tulla toimeen eikä metsässä elely luonnonantimilla tunnu kovin mieluisalta vaihtoehdolta.

        Olen samaa mieltä että liika pohdiskelu ei ole hyväksi, mutta luulen että tässä tarkoitettiin enemmän menditointia ja pohdiskeluhetkiä terveystarkoitukseen, ei niinkään valaistumiseen.


    • Nimetön

      Meditoiminen korvaa jopa osan unen tarpeesta, ei kuitenkaan kaikkea.

      Meditoi myös päivällä, lyhyitä toveja keskellä arkea, niin liika murehtiminen ja stressaaminen hajoaa itsekseen, kun rauhallinen mieli tajuaa, miten turhaa ja tarpeetonta se on.

      • ???

        nooh eiköhän se ole paree päästää
        isommat paineet munista tai pimpistä
        pois. aluksi.
        aikaa myöden oppii "relaan".
        voi olla vaan, tuntea, jopa vähän ymmärtää.
        jekku tunne.
        ei sillä että sexi tuntuis ikävältä..jatkakaa :)
        jos on aikaa on hyvä olla,,olla vaan.
        ajatella että mitä ajattelee.
        olla sen enempää ajattelematta.
        olla vaan hyvä ihminen.
        jep. vaikeeta eiks? mutta kantsii yrittää.

        love

        edit; sorry sekava teksti,,pupellan loimulohta..
        höö laihdutellaan syksyllä.
        tai joskus..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      8
      1417
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1133
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1000
    Aihe