Kello viiden tee.

Mihin suunnata Lontoossa perinteiselle iltapäiväteelle? Minkä hintaisia ovat suurinpiirtein?
2703
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ritzin kello viiden tee on tunnetuin ja klassisin, maksaa 36 £/hlö. Hieno paikka ja hyvä tarjoilu, suurin osa asiakkaista turisteja. Kiva "kerran elämässä"-kokemus.

http://www.theritzlondon.com/tea/teamenu.asp

Muita paikkoja ovat mm. Four Seasons-, Park Lane-, The Dorchester-, The Berkeley-hotellit sekä Orangery Kensingtonin puistossa.

Lisätietoja
http://eu.visitlondon.com/city_guide/eating_out/f_afternoon_tea.html

Yleensä varaukset täytyy tehdä hyvissä ajoin, ainakin Ritziin voi tehdä netin kautta.

Äänestä
  • mutta heti tuli mieleen muutama kysymys; Miten olisi hyvä pukeutua? Onko pöytiintarjoilu teen/syötävien kanssa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mbgd kirjoitti:

Mihin suunnata Lontoossa perinteiselle iltapäiväteelle? Minkä hintaisia ovat suurinpiirtein?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu