Turusen kielitaidosta

helppo parantaa

7

1074

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 0.o

      Uskomatonta..

    • yhdyn edelliseen jos sanassa sanotaan D niin se tarkoittaa sitä kirjainta jota meille on koulussa opetettu, ei vaihtoehtoitsa T kirjainta.... seuraavax tulee musan kylkeen ulkomailta hoilaaja ja se ei voi olla huonompi... sori vaan

    • np: Nightwish - Devil & The Deep Dark Ocean "Oceanborn"

    • öllö

      Johan olet kultasuoneen iskenyt nyt. Löytänyt tuubin ainoan väärinkuullut-sanat-viritelmän. Koko mualima pilkkaa Tarjaa kun se ei osaa ääntää enklantia. Voe Viddu!

      Kyllä Turunen korvattavissa on. Helpostikko, sitä en tiedä mutta parempaan varmasti vaihtuu. Mutta ainainen kitinä suomalaisten kielitaidosta ja eritoten ääntämisestä kyrsii. Ihan kun starbaus olisi siitä kiinni osaako puhua kuin syntyperäinen britti/amerikkalainen, paskan marjat. Kyllä niitä on maailma pullollaan staroja joiden englannin ääntäminen on voimakkaasti äidinkielipainotteinen. Esim. Ranskasta tai Saksasta tulevan on yhtä vaikea piilottaa äidinkieltään.

      Ja so not! Kai se itkeminen jatkuu seuraavankin solistin kohalla, ei varmaankaan äidinkielenään lontootota väännä, häh?

    • videontekijältä

      Enpäs ole nauranut pitkään aikaan näin hyvin. Kuulostaa varmaan järkyttävältä natiivin korvissa tuo Turusen "englanti"

    • krapula.

      on mutta toisaalta Tarja haluaa laulaa oopperaa ja siihen Englanti on liian "arkinen" kieli joten oikenalainen aksentti voi antaa jotain syvyyttä tulkintaan...vois myös heittää kysymyksen mitenkä esmes. Sarah Brightman ääntää Italiaa ???

      Pop puolelta taas voisi ottaa esimerkiksi vaikka ABBA:n kuinka heillä enkku sujui ?? ainekin välispiikkaukset naisilta tais mennä joskus penkin alle... siis vääriä sanoja englanti mongerruksen lisäksi, silti oli/on erittäin suosittuja myös Englantia puhuvissa maissa.

    • ------------

      suomiaksentilla, mutta yleisesti ottaen ihan hyvin. Suomiaksentissa ei ole mitään vikaa, se on Tarjan yksi tavaramerkki.

      Jos olet jotain muuta mieltä, olet tyhmä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      60
      5416
    2. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      257
      3604
    3. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      287
      3506
    4. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      40
      3343
    5. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      302
      2710
    6. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      334
      2013
    7. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      72
      1997
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      150
      1863
    9. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      37
      1465
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      120
      1215
    Aihe