Koneeseen iski Smitfraud infektio ja ongelmien takia pitäisi palauttaa järjestelmä uudestaan. Palautuspisteitä löytyy, mutta vaikka kokeilisin niistä mitä tahansa, niin ensin palauttaa järjestelmän ilman virheilmoituksia, käynnistää uudelleen, mutta sitten ilmoittaa, että palautus epäonnistui! Mikä avuksi?
Järjestelmän palautus
Aquuuuuuua
5314
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sammuta kone kokonaan ja laita uudelleen päälle kokeile sen jälkeen palautusta.Välillä
noi ohjelmat kiukuttelee.
Ei auttanut. Kokeilin jo muutamiakin päiviä sitten palautusta, eikä onnistu vieläkään.
Tahtoo käydä niin, että kun palautat järjestelmän virus on tarttunut palautustiedostoihin ja asentuu uudestaan.
Oikea toimintatapa viruksen kanssa on kytkeä järjestelmän palautus pois päältä, poistaa virus vaikka vikasietotilassa ja sitten laittaa palautus takaisin päälle. Aiheutuneet ongelmat pitää sitten yrittää korjata jotenkin muuten, uudelleen asennnus lienee järkevin vaihtoehto.
Näin olenkin jo tehnyt, itse infektio on poistunut, mutta sepä lisäili videosovittimia ja -ohjaimia, poisti näytönajureita yms. sälää, jotka olisi kuulemma helpointa saada entiselleen järjestelmän palauttamisella, joka ei vieläkään onnistu.
Jos olisit ottanut palautuksen pois käytöstä ja samalla poistanut kaikki palautuspisteet, kuten kuuluisi tehdä, sinulle ei enää olisi pisteitä mihin palauttaa. Eikä pidäkään olla koska virus majailee niissä. Nyt kun et ole niitä poistanut, virus on niitä saattanut muokata, tai viruksentorjunta ja siksi ne eivät toimi. Parempi tilanne tietysti on, että viruksentorjunta on niitä muokannut, koska silloin et saa/ole saanut virusta niistä uudestaan.
Asentele nyt vaan käsin ne mitä on hävinnyt jne.